2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Sokszor mondom a barátaimnak, hogy én a főzéshez felhasználom azt a tapasztalatot, amit a gyógyszertári gyógyszerkészítésben szereztem. Most itt a remek alkalom, hogy kicsit megmutassam, mire gondolok.
Mikor elkezdtem azon agyalni, hogy házi fagyit készítek, először csak a cukrot akartam elhagyni, aztán már a tejet is, és gondoltam, ha már ez menne, miért ne legyen tojásmentes, szójamentes és vegán is, elvégre annyi ember van, aki erre mind érzékeny és a boltokban még cukormentes fagyit sem találtam, nemhogy „mindenmenteset”.
Hogy értem ezt? A fagylalt is egy emulzió, vagyis egy vizes és egy olajos fázis egymásban finoman eloszlatva, akárcsak a kenőcsök, amikből számtalan félét kevertem már ki. Közben beszereztem a projekthez egy fagylaltgépet, mert bár tudom, hogy anélkül is lehet, biztos akartam lenni benne, hogy a fagyi állaga esetleg nem azért sikerül rosszul, mert elfelejtettem megkeverni a mélyhűtőben. Ebbe a gépbe a mellékelt receptek szerint 400ml tejterméket lehet egyszerre beletenni, így fogtam a „normál” fagylalt tápanyagtáblázatát, és végiggondoltam, melyik összetevőt milyen formában tudom beletenni, valahogy így:
Vizes fázis – Tej helyett: Kevésbé markáns íze miatt a mandulatejre gondoltam. Próbáltam kókusszal is, de az egy másik, a „bounty” fagyi lenne. (Majd teszek fel arról is receptet.)
Na és mi van a tehéntejben, ami a mandulatejben nincs?
Zsír: A kókuszzsír kézenfekvőnek tűnt, mivel semleges ízű és egészséges is. 200mL tejszínben és ugyanennyi tejben összesen kb. 67g tejzsír lenne, így került a fagyiba 70g kókuszzsír.
Fehérje: A tehéntejben és -tejszínben több a fehérje, mint a mandulatejben, és ennek is fontos szerepe van a fagylaltban: a fehérje szépen bevonja a különálló víz- és zsírcseppeket, „becsomagolja” őket, és nem folynak össze. Szükség van a fagyi fehérjetartalmára ahhoz is, hogy keverés közben minél több levegőbuborék rekedjen a masszában, ettől lesz „habos”.
Plusz fehérjeforrás, amiben nincs szénhidrát? Zselatin! Viszont a zselatin nem vegán, úgyhogy ha vegán fagyit szeretnél, használj 1,5x annyi agar-agar port, mint amennyi zselatint használtam.
Itt szólok, hogy a házi fagyi sosem lesz pont ugyanolyan, mint a bolti, mégpedig azért, mert az ipari fagylaltgépek még be is fújják a levegőt szilárdulás közben, „felfújják” a fagyit. A házi legfeljebb olyasmi állagú lehet, mint az olasz stílusú cukrászdai fagylalt. Szerintem ez egyébként nagyon nem rossz, csak szóltam.
Stabilizálószerek: Ezt a szerepet töltené be a tojás sárgája, mint emulgeálószer, de a keményítő is tud stabilizálni egy emulziót, mert vízben oldva egy térhálós szerkezetet alakít ki, ami megakadályozza, hogy a két fázis szételegyedjen. Vettem gluténmentes kukoricakeményítőt, de szerintem mindegy milyen (kukorica vagy sem), csak keményítő legyen.
Szénhidrát – Találtam egy weboldalt, ahol kicsit elmagyarázzák a „fagylalt tudományos hátterét” (IceCreamNation.org), innen (és előzetes tapasztalatból) megtudtam, hogy muszáj valamennyi cukorpótlónak kerülnie a fagyiba, mert csak édesítőszerekkel jégkocka lesz belőle. Nyírfacukrot használtam, 50g-ot, mert ez a keményítővel pont a fagyi össztömegének 12%-a, ahogy az ajánlás szólt.
Mire ezt mind ilyen remek módon kiagyaltam, megtudtam az említett oldalról, hogy a kukoricakeményítővel főzött fagylaltnak Olaszországban, mégpedig Szicíliában hagyománya van! A nagy meleg miatt nem szeretnek nyers tojást használni. Többek között itt olvashattok róla.
400ml mandulatej
50g nyírfacukor/xilit
1kk. vaníliakivonat (elhagyható)
70g kókuszzsír
15g kakaópor
15g kukoricakeményítő
1 csapott kiskanál zselatin (kb.2g – vegán fagyihoz púpos kk. agar!)
1 csipet só
Zselatinból „expressz zselatin fix” vagy micsoda nevűt kaptam. Ki akarom majd próbálni sima „rozis” zselatinnal is, nem tudom, hogy számít-e a különbség. Az agaros verziót az agar ára miatt még nem teszteltem, de utánaolvastam, és elvileg 1,5x mennyiségű agar felel meg ugyanennyi zselatinnak.
0. Előző este tegyük be a mélyhűtőbe a fagylaltgép hűtőtartályát.
1. Egy kisebb lábasban mérjük össze és tegyük fel melegedni a mandulatej felét, a xilitet, kókuszzsírt, kakaót, csipet sót.
2. A maradék mandulatejet egy (mérő)kancsóban keverjük csomómentesre a keményítővel, majd szórjuk a tetejére a zselatint/agart, és pár perc múlva keverjük újra össze.
3. Közben a csokis keverék már szinte forr, ekkor mérsékeljük a hőt alatta és keverjük bele a keményítős keveréket. Melegítsük vissza majdnem forralásig és tartsuk forrón, néha megkeverve kb. 5 percig, de ne forraljuk fel!
Ilyenkor érdemes megkóstolni, hogy elég édes-e. Hidegen egy kicsit kevésbé lesz édes, mint most. Mint korábban írtam, én nem édesítek nagyon, így ha Nektek a xilit még nem elég, édesítőszerrel, steviával igazíthattok az édességén a szénhidráttartalom növelése nélkül. Szépen be fog sűrűsödni, egy hígabb puding-állagra, valahogy így:
5. Készítsük el fagylaltgépben a gyártó utasítása szerint. (Általában annyi a lényeg, hogy egész éjjelre legyen behűtve a jégtartály, és előbb kell bekapcsolni, és utána beleönteni a fagylaltot.) Ennek a fagyinak kb. 30 percre volt szüksége:
Ha nincs fagylaltgéped, anélkül is elkészítheted: tedd a hűtő-hideg masszát egy fagyisdobozban a mélyhűtőbe, és 30 percenként keverd át botmixerrel vagy gépi haberővel, amíg el nem éri a megfelelő állagot/hőmérsékletet. Szerintem így is krémes lesz, legfeljebb nem annyira habos, mivel a fagylaltgép nagy előnye -szerintem-, hogy folyamatos keverés közben hűl le a fagyi, így a lehető legtöbb levegőbuborék fagy bele.
Előállítási költség házi mandulatejből, felkerekítve, hogy a felhasznált energia is benne legyen, kb. 450Ft. A bolti fagyik általában 30g/100g szénhidrátot tartalmaznak (figyeljetek oda a címkére, sokszor csak g/100ml tüntetik fel, és az ugye sokkal kevesebb, mivel a fagyi fele levegő), a legolcsóbb fagyi, ami még finom, tudtommal 600 Ft körül van 1000ml, de az súlyban valószínűleg ugyanennyi, mint az én kb. 700ml-em. Egy szó, mint száz: szerintem megéri nekiállni.
dr.Eszter mondta
És most kezdtem el zokogni,amiért nem vettem meg 5000 Ftért Székesfehérváron a fagylaltgépet, mondván, hogy úgysem tudok laktózmentes fagyit csinálni…. :((
Mindenmentes Nóri mondta
Én is izgultam, mikor kifizettem, hogy mi lesz, ha nem sikerül… Biztosan nem az volt "az igazi", különben nem hagytad volna ott. 🙂 Addig is, amíg egymásra találtok, tesztelheted fagyigép nélkül!
Ádám Laura mondta
Szia Nóri!
Zselatin helyett használhatok fehérjeport?
Köszi Laura
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Laura,
nyugodtan próbáld meg, agarral is működik. Nem létkérdés egyik sem, csak lazább lesz tőle a fagyi.
Ádám Laura mondta
Szia Nóri!
Köszi a választ!
Agarom nincs itthon és nem is használok, fehérje porom van itthon.
Csak azért gondoltam, mert, hogy az fehérje és, hogy azt írtad, hogy az kell bele.
Köszi
Linda Szontágh-Gyürky mondta
Hátha más is olyan cipőben jár, mint mi:) csokifagyi nélkül a nyár nem nyár:)
Névtelen mondta
Kipróbáltam! Nagyon fincsi! Köszönöm a receptet! 🙂 Móni
ancsa mondta
szia, lenne egy kérdésem. Tudtál valaha tejszínhabot csinálni? Csak mert ez alapján ha esetleg a rízstejhez (én csinálom, előfőzött rízsből és steril vízből) rakok egy kis kókusz zsírt… Egyszerűen nem tudok tejszínes állagot csinálni, nem akarok agar-agar és hasonló dolgokat belerakni, a keményítő és a zselatinfix sem vált be.
lulu mondta
Szia, nem tudom, hogy 4 év alatt sikerült-e megoldást találnod a „problémára”, de isteni finom és nem kókuszízű tejszínhabot lehet készíteni a Taotao márkájú konzerv kókusztejből néhány órás hűtés után. Egyszerűen mesés, jobb mint az igazi! Az állaga a hűtési időtől függően és szerintem darabonként is eltérhet, viszont érdemes kísérletezni vele. A hideg hatására a zsíros tejszín és a kókuszvizes réteg ketté válik, majd egyszerűen csak le kell „fölözni” a krémes részt. Ha nem elég könnyen lekanalazható, akkor tovább kell hűteni, akár még a konzervben, akár már egy külön kis tálban. Utána habverőzés ameddig jól esik!:) Sosem adtam még eddig hozzá cukrot, mert magában is annyira finom, édeskés. Semmi plusz nem kell bele! A sparban szoktam venni, nem olcsó, 599 Ft/ 400 ml, viszont nekem megéri az élményt. Gesztenyepürével, vagy torta tetejére egyszerűen mesés. Más márka kókuszteje eddig nekem nem vált be, ez nem jelenti azt, hogy nem is jók, a lényeg, hogy olyat kell keresni (de konzerveset!), amiben nincsen csomósodásgátló, mert ez engedi kettéválni a két részt. Remélem valakinek hasznára lesz az infó!:)
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Próbáltam újra alkotni a habtejszínt növényi tejből és kókuszzsírból, keményítővel, agarral, stb., sajnos sikertelenül. A tejfehérjének olyan egyedi tulajdonságai szükségesek a tejszínhab készítéshez, amit otthoni eszközökkel nem tudok pótolni.
Találtam viszont egy nagyon jó terméket, a Soyatoo márkájú növényi tejszíneket: a nevével ellentétben van szója-, rizs- és kókusz alapú is. Csak természetes anyagokat tartalmaz: borsófehérjével stabilizálják, és tényleg úgy működik, mint az "igazi", ráadásul még finom is. Bár nem olcsó. És nem, ez itt nem egy fizetett hirdetés. 🙂
Cocomas kókuszkrémet lehet még felverni valamennyire, de az mindig kókuszízű egy kicsit, viszont jóval költséghatékonyabb.
Remélem, segíthettem.
Üdv,
Nóri
kismonika mondta
Kedves Nóri!
A kép alapján kicsit gyanús, hogy neked is Bos… robotgéphez illeszthető fagyigéped van.
Nincs gondod a fagyikészítéssel? Tanácsot keresek, mert nekem mindig belefagy, hiába teszem bele az anyagot előírásszerűen mozgó lapátok mellett….
Nagyon szeretném kipróbálni a mindenmentes csokifagyidat, azt hiszem megkockáztatok újra egy fagyit benne.
Egyébként gratulálok a receptekhez, nagyon hasznos az oldalad!
Üdvözlettel Móni
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Móni,
Igen, nekem is Bosch konyhai robotgépem+fagylaltgépem van. 🙂 Az oldalához nekem is hozzá szokott fagyni az a réteg, amit nem tud jól átkeverni. Ha ennél többről van szó, akkor a fagyi állaga lehet a ludas: ha túl könnyen fagy, akkor nagyon gyorsan megkeményedhet, pl. ha túl kevés benne a polialkohol édesítő, vagy túl sok a zsír.
Bocs, hogy csak most válaszoltam, elkallódott a hozzászólásod az emaileim között…
Jó fagyifőzést és gyere máskor is! 🙂
Benke Kriszta mondta
Kedves Nori!
Mar lassan egy eve olvasgatom a blogod. Sajnos tobb „alap” elelmiszer erzekenyseg miatt kenyszerusegbol kezdtem, igen ketsegbe esve, hogy most hogyan tovabb. De aztan az oldalad bongezsve rajottem, hogy van meg elet ezek utan is 😀
Tobb receptet is kiprobaltam s most eljott az ideje a fagyinak is! Hihetetlenul jo lett! Vetekedik az olasz fagyival! Kremes, lagy egyszeruen isteni. Mivel mandula nem volt itthon igy mogyoroval csinaltam s ettol kicsit mogyorokremes csoki ize lett. Szerintem ez lesz a nyar egyik slagere.. Kiprobaljuk mind!
Koszi a kitartasod es hogy megosztod velunk is!
Huber Helga mondta
Szia Nóri! Imádom az oldaladat, hatalmas segítséget jelent nekem, most, hogy fenn áll a gyanú, hogy az öt hónapos kisbabám tejérzékeny. Nagyon nagy köszönet érte! Így tovább! 🙂
NK mondta
:)))) rendeltem joghurtkulturat a masik receptedhez, de tul optimista voltam, mert hamarabb elkeszitettem hozza az (amugy onmagaban is nagyon finom) alapot, dio-koles verzioban. A joghurtkultura meg nem erkezett meg, a cucc igy fagyikent vegezte :)) osszehoztam ezzel a recepttel. Diofagyi… nagyon finom lett!! 😉
Mindenmentes Nóri mondta
🙂
NK mondta
UPDATE: a fagyasztóba berakott, majd kiszedett és ehetőrre olvadt fagyi már nem volt olyan jó, kb mintha az áztatott darált diót eszegetném… 🙁 egy próbának jó volt, maradok a csokifagyinál. 🙂
NK mondta
*ehetőre …. helyesírásjavító aktív
Mindenmentes Nóri mondta
Fagyasztva és újra felengedve már nem olyan kémes, mert kifagy belőle a keményítő, ezt írtam a bejegyzésen is.
Kuhinkó Tímea mondta
Kedves Nóri!
Mivel lehet helyettesíteni a kókuszzsírt szerinted? A gyerekeim allergiásak a citrusra. (Meg az olajos magvakra, tejfehérjére, illetve tojásfehérjére is.) A lényeg azonban az, hogy a gasztroenterológus azt mondta, hogy a kókuszt is el kell hagyjuk a mindennapokban. (Tudom, hogy az egy új recept lenne, de szívesen bevállalom a kipróbálását.)
Előre is köszönöm a válaszod!
Timi
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves Timi,
jó kérdés… valamilyen más, ízsemleges olajjal – ha ez nem szilárd, akkor kevesebb is elég lesz. Vagy… pl. turmixolt avokádó, turmixolt banán is jó (utóbbit fagyaszd le szeletelve, és így turmixold össze kakaóval, stb. – ha bírja a turmixgéped).
Farkas Kriszrina mondta
Kedves Nori!
Az edesitoszerek helyett milyen termeszetes edesitessel erdemes pribalkozni? Juharsziruppal , mezzel, agavesziruppal mukodhet pl.?
Koszonom: Krisztina
Mindenmentes Nóri mondta
Bármelyikkel ezek közül. 🙂