2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Mint már korábban említettem, mindenmentes kekszrecepteken dolgozom. Meg is kérdeztem, az ünnepekre milyet szeretnétek, és a mézeskalácsos, valamint a csokis-narancsos voltak a legnépszerűbb ötleteitek.
Azt azért nem állítom, hogy ez éppen olyan, mint az eredeti, mivel a mézeskalácsot szinte a méz tartja össze, és ha olvastad a fejlécet, akkor tudod, hogy itt a méz nem szívesen látott vendég. Azért került bele egy kevés, és a mézeskalács-fűszerrel párosítva, szerintem jó kis mézeskalács-ízű keksz sült ki belőle.
Milyen a mindenmentes keksz?
Cukormentes. Gluténmentes, és teljes kiőrlésű, magasabb rosttartalmú lisztekből készül, hogy alacsony glikémiás indexű diétába is beleférjen. Tejtermékmentes, tojásmentes, és így vegán is.
Hozzávalók 20-25 darabhoz:
60g darált mandula
35g barna rizsliszt
35g hajdinaliszt
30g kukoricaliszt
1 ek. mézeskalácsfűszer
1 csipet só
60g kókuszzsír
1/2 kk. szódabikarbóna
80g cukornak megfelelő édesítőszer
20g méz
1 kisebb alma meghámozva, felkockázva (kb. 100-150g)
Tojás helyett itt az alma pektintartalmát használom kötőanyagnak. Sok amerikai blogon olvastam, hogy almaszószt használnak tojás helyett, vagy reszelt almát. Én a köztes megoldást választottam: az almát kicsit megpárolom, és összeturmixolom. Ezzel fellazul és könnyebben összetartja a tésztát, de mégsem kell előre almaszószt készíteni, besűríteni, stb.
Kókuszzsír helyett 80g vajat is használhattok, azzal talán könnyebb összegyúrni.
Süssünk kekszet:
1. Az almát meghámozom, kockákra vágom, és a saját levében kicsit megpuhítom.
2. Közben a liszteket, a darált mandulát, a sót, a szódabikarbónát, a fűszert összekeverem egy tálban.
3. Ha az alma megpuhult, egy mérőpohárban összeturmixolom a mézzel, édesítőszerrel, kókuszzsírral. (Ha vajat használtok, azt morzsoljátok inkább a lisztekhez.)
4. A folyékony hozzávalókat összegyúrom a szilárdakkal, hűtőbe teszem pihenni kb. fél órára.
5. Kézzel kis golyókat formázok, majd villával lelapítom őket sütőpapírral kibélelt tepsire, de akár különböző formákat is lehetne szaggatni belőle.
6. Ezzel az adaggal egy tepsi lesz majdnem tele. 160 fokon kb. 20-25 percig sütöm, amíg kezd megbarnulni. Sütöttem már dupla adagot is, két tepsivel, ugyanígy 160 fokon, de légkeveréssel.
A tészta össz szénhidrát-tartalma, almától függően, kb. 100g CH, mivel úgy állítottam össze, hogy ennyi legyen. 🙂 Ebből 20-25 kekszet szoktam sütni, ez így kb. 5g CH/db. Ez a keksz egy kicsit linzer-jellegű, frissen még nem az igazi, de másnap már éppen jó az állaga: nem túl száraz, nem is túl puha. Az alma nedvességtartalma miatt pár nap alatt sem szárad ki.
Remélem, ezzel a kis recepttel hozzájárulhattam az ünnepi hangulatotokhoz. A következő napokra kellemes készülődést, az ünnepekre pedig jól megérdemelt pihenést kívánok! 😉
Anazar mondta
Remek kis lisztkeverék! Az alma különösen tetszik benne. Szép ünnepet kívánok!
Mindenmentes Nóri mondta
Köszönöm! Igen, a liszteken agyaltam egy kicsit. 🙂 Kellemes Ünnepeket!
Névtelen mondta
Szia Nóri! Nagyon sokféle élelmiszerre van intoleranciám, köztük a hajdinára és a kukoricára is (na meg persze a búza is). Milyen liszttel tudnám helyettesíteni szerinted ezeket pl. ebben a receptben? Köszönöm , üdv: Dóra
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Szerintem fele-fele mandulával és barna rizsliszttel is működhet, esetleg még egy kanál keményítő kellhet, hogy összetartsa és ropogós legyen.
Névtelen mondta
Szia Nóri, van valamilyen ötleted cukormentes mézeskalács máz készítéséhez? Fehér és színes is érdekelne. Szerinted mivel lehetne ugyanazt az állagot elérni? Köszi, Erika
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
első körben xilittel próbálnám. Színezni ha nem akarsz ételfestékkel, lehet kapni szárított spenót-, céklaport, stb.
Ez csak ötlet, nem tudom, működne-e, de ha kipróbálod, jelezz vissza! 🙂
Névtelen mondta
Szia Nóri!
A többi tápanyag tartalmat fehérjét, zsírokat, kalória tartalmat stb. is oda tudnád írni?
Köszi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Sajnos belőlem is csak egy van. 🙂
Melani Morvai mondta
szia Nóri,
egy speciális étrend szerint étkezem, az édesség szempontjából maximum csak édesítőszert (főleg a Stevia ajánlott) használhatok, így mézet sem ehetek. Végre találtam egy receptet, amellyel lehetőségem lenne a karácsonyi ízeket is felidézni, érzeni. Tudom, nehéz elképzelni a mézeskalácsot méz nélkül, de tudnál esetleg valamilyen megoldást a problémámra, esetleg, ha több édesítőszert tennék bele, vagy csak kihagynám a mézet, jó állagú lenne a tészta? köszi
Mindenmentes Nóri mondta
Szerintem méz nélkül is működhet. A sütés közben karamellizálódott méz-íz persze elmarad, de a mézeskalács fűszerek azért maradnak… 🙂
Anita mondta
Kedves Nóri,
szeretném megkérdezni, hogy hajdinaliszt és kukoricaliszt helyett mit tudok használni? Egyiket sem ehetem…
Köszönöm szépen válaszodat!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
csak tippelni tudok, nem próbáltam anno másként… Tápióka keményítővel, kölesliszttel próbáld meg.