2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Azt hiszem, újabb sorsfordulathoz érkezett a mindenmentes evészetem és ez a blog is. Amikor tavaly tavasszal Belgiumban jártam, és még „csak” cukormentes, 160g CH-s diétán éltem, úgy gondoltam, ha már itt vagyok, egyetlen epres, tejszínhabos, csokiszószos belga waffelt megengedek magamnak… Akkor ez még nem tűnt olyan nagy kalandnak, de mióta glutén- és tejmentesen is eszem, úgy gondoltam vissza arra a bizonyos waffelre, mint az egyetlen ilyenre, amivel valaha dolgom akadt.
Aztán megvettük a gofrisütőnket, és kezdetben volt a cukor-, tej- és gluténmentes, teljes kiőrlésű gofri. Arra gondoltam, ha még lejjebb tornásznám a szénhidráttartalmát, akkor egyrészt többet ehetnénk belőle, másrészt jobban megpakolhatnánk. Végül nem kellett nagyon messzire mennem, egy apró változtatás is sokat segített. Így történt, hogy múlt vasárnap reggelire az anno Brüsszelben elfogyasztott waffel pontos mása került az asztalra: jól látjátok, csokiszósszal, tejszínhabbal, ahogy kell, összesen mégis csak 30g CH. A boldogság…
A tejszínhab helyettesítése még okozott némi fejtörést, mert a mindenhol kapható növényi tejszínhabot tejfehérjével stabilizálják… Küllföldi oldalakról már ismertem, és végre itthon is találtam az egyik reform élelmiszerboltban Soyatoo márkájú kókuszhabtejszínt. Létezik rizs-, és szójaalapú is, habspray változatban is. Most csak a kókuszos volt, így azt próbáltam ki először. Nagyon tetszik, hogy nincsen benne semmi műanyag: borsófehérjével és algával stabilizálják. Az egyetlen hátránya, hogy 11g nyers nádcukrot tartalmaz /100 ml. Szerencsére a 250 ml-es habtejszínből bő 500 ml tejszínhab lett, ami sok gofrira elég (három nap múlva is jutott még belőle a kávémra).
Hozzávalók
3db gofrihoz:
20g vaj/kókuszzsír
1 tojás
1 késhegynyi sztevia por / 25 csepp sztevia szirup / 50g cukornak megfelelő folyékony édesítőszer
180g víz
20g hajdinaliszt
40g barna rizsliszt
30g kókuszliszt*
1/2 kk. szódabikarbóna
1/2 kk. fahéj
a csokiszószhoz:
50g 70%-os étcsokoládé
150g mandulatej
10 csepp sztevia szirup – ízlés szerint
1 kk. keményítő
eper (visszamértem, a képen kb. 50g eper/gofri van)
kókusztejszín, vagy más, növényi habtejszín
*A kókuszliszt nálam úgy készül, hogy kókuszreszeléket őrlök kávédarálóban. Kicsit csomós lesz, de átszitálni nem szoktam, mert a gofritésztában simára tudom keverni.
1. A gofrit úgy sütöttem, ahogy azt az előző bejegyzésben már leírtam. Ha túl sűrű, kevés vízzel, ha túl híg, kevés barna rizsliszttel lehet rajta segíteni. Ez a tészta pont 3 gofrihoz elég.
2. A csokiszószhoz a csokit megolvasztottam, majd apránként belekevertem a langyos, keményítővel elkevert mandulatejet. Szteviával, kóstolás alapján édesítettem egy kicsit. Pár percig melegítettem, amíg besűrűsödött.
3. A kókuszhabtejszínt kb. 2 perc alatt vertem fel.
Összeraktam, kevés édesítő port szórtam rá díszítésnek. Hát ennyi. 🙂
Számolgassunk. Az új, lowcarb gofri kb. 16g CH/db. Rápakoltam 50g epret (5g CH), 2-3 ek. csokiszószt és tejszínhabot. Utóbbiakat nehéz követni, a csokiszósz összesen kb. 20g CH, a tejszínhab meg 28g CH, szerintem kb. 8 gofrira lazán el lehetne osztani őket, így lenne egy gofri alsó hangon 30g CH.
Ennyit a magas matekról, szerintem a képek önmagukért beszélnek.
Megkóstoljátok?
Úgy érzem, még a tojásmentes, mindenmentes gofri receptje hiányzik a sorozatból, de terveim szerint a hiányt hamarosan pótolni fogom. 😉
Noémi mondta
hát ez milyen eszméletlen jól néz ki!
mclahlan mondta
Nem tudom, mit ronthattam el…:( A hajdina borzasztó kesernyés íze durván előjött, és az egész leragadt, egy darabot tudtam elfogyasztani. 🙁
Mindenmentes Nóri mondta
Bolti hajdinalisztet használtál, vagy házilag daráltad? Ez alapján arra tippelnék, hogy pörkölt hajdina volt…
mclahlan mondta
Házilag daráltam, magosboltban vettem. 🙁
Mindenmentes Nóri mondta
Ha megkeresel e-mailben, megírom, hogy én milyet szoktam venni.
ZDT mondta
Szia Nori, a kokuszreszeleket ledaralva egy zsiros masszat kaptam. ami nyomokban sem emlekeztet lisztre. Normalis ez? 🙂
Timi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Timi,
Igen, teljesen. 🙂
Ha összekevered a többi liszttel, és részletekben a folyadékkal, csomómentesre tudod keverni. Hajrá… 🙂
Ildi mondta
Nagyon fincsi és kiadós! Én hajdinaliszt helyett mandulalisztet tettem bele, így kicsit kevesebb folyadék kell hozzá.
Adrienn mondta
Kipróbáltam és nagggyon finom lett. (hajdina és rizsliszt helyett királybúza lisztet használtam) Köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
Ez jó, ezek szerint Te glutént ehetsz és a többit nem. Változatos társaság… 🙂
Névtelen mondta
Kedves Nóri!
Nem ehetek hajdinát, lenne esetleg valami tipped, amivel helyettesíthető lenne? Üdv: Timi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Kettővel feljebb írták, hogy mandulaliszttel is jó volt. Egyébként lehet, hogy csak simán rizsliszttel is működik: ez a tojásos változat könnyebb műfaj. 🙂
Névtelen mondta
Szia Nóri
Teljesen cukor mentesen nem lehet elkészíteni???
Menyi a kalória- fehérje- és zsírtartalma ezeknek az édességeknek?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Csak a növényi tejszínben volt cukor – ha találsz olyan alternatívát, amiben nincs, akkor nincs gond. Pl. cocomas krém habszifonnal működhet.
Ha a többi adatot esetleg kiszámolod, kérlek, oszd meg velem is, hogy kiegészíthessem a receptet és másnak is hasznára váljon az info… Köszi.
Névtelen mondta
A vaj nem tejmentes! Csak a Liga, Coop, aro margarin, a Ráma sem jó, mert savófehérje van benne.
Mindenmentes Nóri mondta
Ez így van, ezért ajánlottam a kókuszzsírt másik lehetőségként.
Kata mondta
Szuper receptek!
Várjuk a tojásmentes recepteket!
Hanna mondta
Szia Nóri!
Nekem sajnos beletapadt a gofrisütőbe a tészta. (Így aztán megsütöttem lepényként, úgy is finom volt. :)) Van esetleg tipped, hogy mit ronthattam el?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Nekem is volt, hogy beletapadt, általában vártam még egy percet és szépen feljött.
Hanna mondta
Köszi! Tegnap reggel újra nekifutottam, most kisebb fokozatra állítottam a gofrisütőt és 7 percig sütöttem. Az első még picit beletapadt, de leszedhető volt, aztán a harmadiktól már simán feljött. 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szuper hír! Köszi, hogy megírtad. 🙂