2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Aki a kezdetektől olvassa a blogom, az tudja, hogy a tiramisu számomra egy ikonikus édesség. Amikor elindítottam az oldalt, még a nevét is erről a krémes olasz édességtől kölcsönöztem. Mert krémes, mert kávés, és még a neve is azt jelenti: „dobj fel!”
Ha végigtekintünk a korábbi tiramisus bejegyzéseken, nem csak Z fotóművészetének viharos fejlődését, hanem az oldal történetét is nyomon követhetjük. A kezdet kezdetén az első változat még „csak” cukormentes volt, majd, ahogy szép lassan gluténmentes étrendre tértünk, követte a cukor- és gluténmentes kiadás. Mióta a tejtermékeket is elhagytam a menüről, és átkereszteltem az oldalt mindenmentesnek, motoszkált bennem a gondolat, hogy ha már idáig eljutottam ezzel a tiramisuval, igazán megérdemelné a folytatást…
Ennek a desszertnek is úgy álltam neki, mint anno az első főzött mindenmentes fagylaltomnak: nem helyettesíteni akartam az összetevőket, hanem az elejétől újragondolni az egészet. Tulajdonképpen mi is a tiramisu? Kávéval átitatott piskótalapok, közöttük sűrű, zsíros, kissé vaníliás krém, és persze kakaópor szórás. Mire a krémre összeállt bennem az ötlet, szólt az egyik barátnőm, hogy a piskóta meg ugyan legyen már tojásmentes is… Hát miért is ne.
Szóval készítsünk tiramisut cukor, liszt, tejtermékek és tojás nélkül: mert miért ne lehetne!
Hozzávalók 4 pohárhoz:
8db piskótakoronghoz:
80g rizsliszt
50g mandulaliszt
100 ml növényi tej*
25g kókuszzsír
késhegynyi szódabikarbóna
pár csepp almaecet
késhegynyi stevia por
1 kk. vaníliaesszencia
a krémhez:
150g kókuszzsír
300 ml növényi tej*
200 ml kókuszkrém
1/4 kk. stevia por
1 rúd vanília
2 kk. vaníliakivonat
2 ek. (20g) keményítő**
1 pohár erős kávé (lehet koffeinmentes is)
kakaó- agy karobpor a szóráshoz
A linkkel jelölt hozzávalókkal kapcsolatos meglepetés kedvezményért lapozz a bejegyzés végére!
* Én a recept végén a szénhidrát tartalmat mandula- vagy szójatejjel számoltam (kb. 2,5g CH/100 ml). Ha más növényi tejet szeretsz, szerintem mással is működik, csak a számok változnak.
** Én tápiókakeményítőt használtam, de szerintem más keményítővel is működhet.
- A piskótakorongokhoz mérd össze a tejet és a kókuszzsírt, majd langyosítsd meg, hogy a kókuszzsír megolvadjon. Keverd bele a pár csepp ecetet (ettől sűrűsödni fog egy kicsit) és a vaníliakivonatot.
- Egy mérőpohárban keverd össze a rizslisztet, mandulalisztet, stevia port, szódabikarbónát és egy csipet sót.
- A tejes keveréket dolgozd össze a lisztekkel: egy sűrű palacsintatészta állagú masszát kell kapnod. Ebből formálj sütőpapírra 8 pohár-méretű korongot és süsd 180 fokon kb. 15 percig.
- Amíg a piskóta sül, készítsd el a krémet. A tejből egy keveset tegyél félre, a többit tedd fel melegedni a kókuszzsírral, a vaníliarúd kikapart belsejével, vaníliaesszenciával.
- A maradék tejben keverd simára a keményítőt és a stevia port. Amikor a tej már jó forró, majdnem forr, akkor mehet bele a keményítős keveréket, és habverővel keverd addig, amíg be nem sűrűsödik. Kóstold meg, hogy elég édes-e (még kicsit hígulni fog), és tedd félre hűlni, néha keverd át.
- A kókuszkrémet verd fel kézi robotgéppel, amennyire kemény habbá lehet: nem lesz olyan, mint a tejszínhab, de azért megáll. Amikor a vaníliás krém már csak kézmeleg, óvatosan, több részletben forgasd bele a habot: a végeredmény egy könnyű, tejszínesen krémes, kissé vaníliás krém.
- Innentől a történet ismerős: a pohár aljára egy kis krém, kakaó szórás, majd kávéba áztatott piskótalapok, krém, kakaószórás… Én egy kevés ráadás kávéval meg is öntöztem a piskótákat, mert állás közben még megszívják magukat.
- Hagyj egy kis pihenőidőt a desszertnek, hogy legyen ideje összeérni.
Névtelen mondta
Köszi Nóri, már alig várom, hogy kipróbáljam! =)
A belinket stevia az fehér por vagy a hagyományos őrlemény?
Mindenmentes Nóri mondta
Fehér por, én csak ilyet ismerek…
Doridia mondta
Kipróbáltam a receptet a Férjem szülinapjára, és istenien finom! 🙂 Pici gondom adódott azért vele, mert nekem nagyon folyós maradt a krém réteg hiába vertem fel a kókuszkrémet robotgéppel nem igazán akart "nőni" és habosodni. Tulajdonképpen nem csinált semmit és ahogy beletettem a főzött kézmeleg krémbe nagyon híggá vált. Nincs ötleted, hogy esetleg mi volt a baj? 🙂 Köszönöm szépen ezt a remek receptet is!
Barbie mondta
A csicseriborsó konzerv levét ha fölvered akkor az ugyan úgy fog viselkedni mint a tojás fehérje és ha összekevered a krémmel akkor talán ad neki egy tartást.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Nagyon örülök, hogy máris elkészítetted, és ízlett Nektek! 🙂
A kérdésedre sajnos nem tudom megmondani a tutit: egyszer-kétszer velem is előfordult, hogy valahogy nem igazán verődött fel a kókuszkrém, de nem jöttem még rá az okára.
Köszi, hogy írtál!
Nóri
Doridia mondta
Ó, akkor talán legközelebb nekem is jobban sikerül. Mondjuk így is gyorsan elfogyott. 😀
Tettem képet róla a facebook profilodra a receptes poszt alá. 🙂
Névtelen mondta
Szia! Stevia helyett mit ajánlanál, szted xilittel is jó?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Xilittel is működhet, bár lehet, hogy 1-2 ek. xilit mellé 1-2 ek.-lal kevesebb víz kell, ill. puhább lesz a tészta.
Üdv, N.
Várady Gyöngyi mondta
Szia!
Ha a cocomas-t szimfonba teszed, adsz hozzá késhegynyi szódabikarbónát, ragyogó kókusztejszinhabot kapsz. Én szoktam kicsit édesíteni is. Fincsi 🙂
Köszí a receptet, a rizsliszt kiváltható másfajta liszttel? Minden másom van itthon….
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
A rizsliszt tartja össze tojás helyett, de ha a tojás nem gond, akkor süthetsz piskótát mondjuk 2 tojásból és 2 ek. mandulalisztből is.
Üdv,
N.
Blanka mondta
A piskótában az almaecetnek milyen funkciója van? kihagyható? pótolható mással? Köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
Térfogatnövelő a szódabikarbónával. Használhatsz helyette pl. citromlevet is.
Bea mondta
Szia Nòri! Skòciában élek és itt nem árulnak mandula lisztet. Kipròbáltam múltkor csak rizsliszttel, finom volt, de kemény lett a piskota. Van valami ötleted, mivel tudnàm kivàltani a mandula lisztet? Köszi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia, darált dió, darált mandula, más magas olajtartalmú magliszt működhet.
Bea mondta
Köszönöm! Megpróbálom és megírom, hogy sikerült. 🙂
Bea mondta
Szia Nóri!
Találtam a közeli thai boltban almond power-t és kipróbáltam. Jól működik. Nagyon finom lett a piskóta. Kicsit puha volt melegen, de mikor kihűlt keményebb lett. Még a gyerekeimnek is ízlik, pedig ők nagy kritikusok. 🙂
Köszönöm a gyors segítségedet!
Noémi mondta
Szia Nóri!
Nem szeretem a kókuszt. A krémbe lévő kókuszkrémet lehet valami mással helyettesíteni? Próbáltam rizstejszínt felverni, de nem sikerült.
Köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
csicserilevet lehet még felverni, de ehhez főznöd kell egy sűrű krémet pl. kókuszzsírral, növényi tejjel, pici keményítővel, és abba beleforgatni. Hamarosan lesz egy ilyen receptem is. 🙂