2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Egyre inkább úgy látom, hogy a tejtermékek kiváltására szinte minden célra akad egy-egy mag alapú megoldás. Ilyen a kesutejföl is. Először külföldi nyersételes oldalakon olvastam róla, majd pár hete, amikor nyersételes főzőkurzuson jártam, el is készíthettem Lénárt Gittával.
Eddig azért nem írtam róla, mert olyan egyszerű, hogy szinte szóra sem érdemes… 🙂 Ugyanakkor egyre többen érdeklődtök mostanság, hogy mit eszek tejföl, sajt, stb. helyett, ezért szeretnék erről is írni. Kezdjük hát a kesutejföllel.
A kesudió az olajos magvak között a „legkrémesebb”: áztatni sem kell, nyers turmixokat, leveseket is lehet sűríteni, krémesíteni vele.
100g kesudió
1 citrom leve
2 ek. kókuszzsír
só
fűszerek ízlés szerint
- Ahogy ígértem: nagyon egyszerű. A hozzávalókat tedd aprítógépbe, és turmixold krémesre. Ha nincs aprítógéped, akkor reszeld le a kesudiót diódarálón, és botmixerrel krémesítsd a tejfölödet. 🙂
- Ha hígabb tejfölt szeretnél, keverj hozzá egy kis vizet is. A kókuszzsír helyett használhatsz olívaolajat is, de ennek ugye nem semleges az íze, persze ha szereted, akkor annál jobb.
- Én egy picit sózni szoktam, de ízlés szerint fűszeres tejfölt is készíthetsz: zöldfűszerekkel (petrezselyem, kakukkfű), borssal vagy akár fokhagymával is.
Én úgy vettem észre, hogy a kesutejföl állás közben egy kicsit besűrűsödik. Persze a hűtőben sem érdemes 1-2 napnál tovább tárolni: nyersétel, hát készüljön frissen.
Legutóbb a születésnapomra készítettem hortobágyi palacsintát, hajdinapalacsintából, kesutejföllel: olyan jó lett, hogy igazából Z ette meg a tejfölöm felét, pedig neki volt tehén-alapú is…
Az olajos magvak közül a kesudió nemcsak a legkrémesebb, hanem a legszénhidrátdúsabb is, így aztán az egész adag kesutejfölben van kb. 35g CH összesen. Én 3-4 alkalommal biztosan ettem belőle, úgyhogy ez azért nem olyan sok.
Kipróbáljátok?
Névtelen mondta
Szia,
a kesut igazán krémesre, tejfölszerűre nem aprítógéppel vagy botmixerrel, hanem egy jó erős turmixgéppel lehet elkészíteni. Viszonylag sokáig kell turmixolni, de az eredményért megéri. Aprítóval, botmixerrel soha nem sikerült azt az állagot előállítanom.
Ezzel a tejföllel készült már rakott krumpli is :).
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Turmixgépbe azért mennyiség is kell… Még egy S-késes aprítót szeretnék egyszer kipróbálni.
Rakott krumpli nálunk is készül éppen ezen a héten, úgyhogy jó tudni, hogy működni fog. 🙂
szati777 mondta
Szia!
Hol lehet kapni kesudiót megfizethető áron (10 dkg-s kiszerelés eléggé borsos áron kapható)? Válaszod köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Internetpatikától szoktam venni 150 g-os Naturfood-félét.
Névtelen mondta
Szia Nóri,
én nem ehetek kesudiót (és mogyorót sem). Milyen más magból lehetne elkészíteni?
Bogi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
A kesu elég egyedülálló a magok között a krémességet illetően, ezért nem könnyű, de talán jó sokáig áztatott mandula jó lenne, ill. párolt kölesből is szoktak "tejfölt" készíteni (mintha hallottam volna már ilyet), csak ott persze a CH tartalom magasabb lenne. Szóval első körben mandula, ebből körözött receptet is találsz az oldalon (Tartalom fül).
Üdv, Nóri
Névtelen mondta
Szia Bogi,
egy barátnőm napraforgómagból szokott "tejfölt" csinálni, szereti mert sokkal olcsóbb mint a kesu és finom is 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Én a napraforgót a kedvezőtlen zsírsav-összetétele miatt nem szoktam ajánlani semmibe. A másik ilyen a földimogyoró.
Adrienn Szabó mondta
Szia Nori! En a vegansagom miatt mar nagyon vagyom egy jo kis natur joghurtra? Tudnal kesziteni egy mindenmenteset? 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Már gondolkodtam rajta. 🙂 Én olyat szeretnék, ami "él", és a joghurtkultúra beszerzésénél vagyok elakadva gondolatilag… Ha nem létkérdés az élőflóra, gyümölcsösre tudok tippet mondani. Ha érdekel, írj egy emailt.
Névtelen mondta
Szia Nóri (és Adrienn Szabó)!
Több helyen is olvastam, hogy kókusztejből szuper joghurt készíthető probiotikumos 'beoltással'. Esetleg keressetek rá ti is a neten (vagy, ha szabad, szívesen megosztom itt a linket, ahonnan az egyik recept való?). Még nem próbáltam, de már beszereztem a hozzávalókat, úgyhogy hamarosan 🙂 Egyébként utána állítólag önmagával oltva további mennyiség is készíthető, mint a sima joghurt esetében.
Mindenmentes Nóri mondta
Ezt épp akkor írtad, amikor befutott a futár a hozzávalókkal és nekiláttam az első adagnak. 😉
T. Zs. mondta
Szia Nóri!
A kókusz zsírból az evokanalnyit púposan érted? Vagy olvasztva? Köszi! Zsuzsi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Szerintem csapottan/olvasztva, de igazából anélkül is jó: az utóbbi néhány alkalommal kifelejtettem… 🙂
Névtelen mondta
Tényleg nagyon finom a kesutejföl, de azt tudni kell róla, hogy nem nyers. ("Előállítását" lásd pl. itt: http://terebess.hu/tiszaorveny/fuszer/br.html )
És egyébként valóban sokkal jobb turmixgépben elkészítve, teljesen más állagot ad.
Mindenmentes Nóri mondta
Köszi, azóta már okosabb lettem kesu-ügyben. Az állag szerintem a teljesítményen múlik: nemrég újítottam egy 1250W-os konyhagépet az előző, 550 W-os után és hát… más világ. 🙂
R. Zsuzsi mondta
Szia Nóri! Tudnál példát írni ilyen erősebb gépezetre, ami simára turmixolja a kesut? A bőség zavara áll fenn, és szívesebben vennék olyat, ami másnak már bevált 😀 Köszi: Zsuzsi
Mindenmentes Nóri mondta
Itt nézelődj.
Gerley Éda mondta
Két kérdés:
1. Jól értem a receptet, egy teljes citrom leve kell bele? (kipróbáltam, de nekem nagyon savanyú lett.)
2. Több helyen olvastam, hogy a kesudiót áztassuk be egy éjszakára, máshol pedig, hogy nem szükséges, mert nem nyers…Csak félreértés miatt javasolják az áztatást néhány netes receptben?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
igen, egy egész citromot írtam, de valóban érdemes megkóstolni, mert a citromok mérete azért elég változatos… Talán pontosabban kellett volna írnom.
Áztatva krémesebb lesz, ill. gyengébb aprító/turmix is könnyen boldogul vele. Valóban nem nyers a kesudió, mert pörkölik ahhoz, hogy megtisztítsák.
gyooongyi mondta
Ebből a receptből fejlődött ki a vaj receptünk. Hálás köszönet:-)))
Tettem hozzám még egy kis sörélesztőt és kókuszkrémet és be a hűtőbe ahol szépen megszilárdul. Egy hétig biztos eláll.
Nekünk nagyon hasonlít a teavajra vagy inkább a vajkrémre… de igazság szerint mindkettőt lekörözi:-) Látnotok kellett volna a kisfiúnk arcát, amikor belekóstolt, rendesen kikerekedett a szeme:-O:-D
A recept:
100 gr áztatott kesu
3 ek kókuszzsir
70 ml kókuszkrém
1 ek sörélesztő
1/2 citrom leve
Só
Andrási Nóra mondta
Köszi, hogy megírtad ezt is! 🙂