2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Egy újabb rettentően egyszerű piskótás recept, ha esetleg a piskóta+vaníliakrém párosítás az előző receptből túl macerásnak tűnne. Ez egy villámgyors és egyszerű tortácska, ajánlom azoknak is, akik nem nagyon szoktak sütögetni, vagy egyébként nem esznek mindenmentesen, de kedveskedni szeretnének egy diétázó barátjuknak: összedobni kb. 15 perc, sütni kb. 20 perc…
Tegnap meglátogatott minket egy kedves barátnőnk, aki a bogarak és a növények nagy barátja, így – ha már erre járt – megvizsgálta a koktélparadicsomaim szomorkodásának okát is. Úgy tűnik, a paradicsomok megfelelő táplálásának terén még van mit tanulnom…
Ha már vendégünk volt, persze sütöttem egy kis süteményt. 🙂
Hozzávalók egy 20 cm-es formához (8 szelet)*:
3 tojás
30g mandulaliszt vagy darált mandula
30g (barna) rizsliszt
3 ek. xilit/nyírfacukor (kb. 30g)
1 kk. vaníliakivonat
1 csipet só
kb. 3-3 szem sárgabarack és szilva
*Ha nagyobb formában szeretnéd sütni, akkor 26 cm-es formához 5 tojásból, és 50-50g lisztekből, 5 ek. xilittel láss hozzá, persze igény szerint több gyümölccsel.
- A sütőt melegítsd elő légkeveréssel 160 fokra, vagy alul-felül fűtéssel 180 fokra. A tortaforma oldalát kend ki kókuszzsírral és lisztezd ki rizsliszttel, az alját béleld ki sütőpapírral.
- A piskótához válaszd szét a tojásokat. A xilitet/nyírfacukrot és a vaníliakivonatot add a tojások sárgájához, majd kézi habverővel keverd habosra.
- Egy külön kis tálban keverd össze a liszteket.
- A tojásfehérjékhez adj egy csipet sót és verd jó keményre kézi robotgéppel: akkor jó, ha az edényt megfordítva nem pottyan ki.
- A felvert fehérjét halmozd a tojássárgájás keverék tetejére, majd óvatosan szórd rá a liszteket, végül alulról felfele körkörös mozdulatokkal dolgozd össze az egészet, vigyázva, hogy a fehérje ne törjön össze.
- Mosd meg a gyümölcsöt és pakold a piskóta tetejére, ahogy tetszik.
- Tedd be a sütőbe, majd kapcsold a tűzhelyet 160 fokos alul-felül sütésre. Süsd kb. 15-20 percig, amíg a piskótába szúrt tűre nem ragad tészta. Ha az első 10 percben nem nyitod rá az ajtót, biztosan jól sikerül majd!
- Ha kihűlt, tedd tortatálra. A díszítés kedvéért megszórhatod egy kis porított nyírfacukorral is.
Ez egy univerzális recept: bármiféle friss idénygyümölccsel készíthető, vagy télen fagyasztottal is… Mostanában elég sok ilyet sütöttem baráti összejövetelekre, vagy csak úgy, kettőnknek: kerek és szögletes formákban, mindenféle gyümölccsel kockákra vágva, vagy nagyobb darabokban, mint most is. Ki ne szeretne villámgyors, finom és mindenmentes sütit sütni?
A tésztában összesen kb. 56g szénhidrát van, ehhez jön még a gyümölcs, ami ebben az esetben kb. 26g, így jön össze a kb. 10g CH/szelet.
Dóri mondta
Kedves Nóri!
Szuperek a receptjeid, életmentőek 2 hónap (kényszer) minden-minden mentes diéta után, a brownie-d visszahozott az életbe 🙂
Ez a recept chia-maggal is működik? (tojás helyett)
Köszi, szerintem a receptkönyvedet is viszem hamarosan 🙂
Dóri
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Szuper 🙂 Chia maggal nem, de a könyvben lévő narancsos torta tésztájával működne. 😉
Horváth Zsuzsanna mondta
Kedves Nóri,
szeretném megkérdezni,hogy ennél a receptnél a tojást tudom helyettesíteni mással és a rizslisztet kicserélhetem gesztenyére?
Előre is köszi a választ.
Üdv,Zs
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
sajnos így nem működik (a tojás). 🙂 A könyvemben találsz piskóta receptet, amiben nincsen tojás és rizsliszt sem… 😉 (Narancstorta címszó alatt.)
Kata mondta
Érdekelne, hogy ha vastagabbra szeretném a tésztáját, akkor a 20 cm-es formához, ha nagyobb adagot csinálom akkor az túl sok lesz esetleg? Köszi szépen.
Mindenmentes Nóri mondta
Igen, a dupla adag nagyon megtölti a 20 cm-es formát: nekem egyszer majdnem „kimászott” belőle sütés közben.