A babáknak a legjobb táplálék az anyatej. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint ha tehetjük, 6 hónapos koráig kizárólag anyatejjel tápláljuk gyermekeinket, 1 éves korig legyen az anyatej meghatározó a gyermek étrendjében, majd szoptassunk 2 éves korig, vagy tovább.
Természetesen, én is a legjobbat akartam/akarom adni a babámnak, ezért már előre gondolkodtam rajta, hogy hogyan is tudnám a jó szoptatási gyakorlatunkat megalapozni az étrendemmel. Személyes tapasztalataimat osztom meg anyai szükségletekről, fájós pocakról, kávéfogyasztásról.
A minőségről.
„Hasfájós” baba?
Rengeteg elképzelés él ma a köztudatban, hogy mit és mit nem kellene ennie egy szoptató anyukának, pláne egy pici (újszülött) babával. A hivatalos ajánlás szerint bármit, nekem ezzel más a tapasztalatom.
Nyilván a blogom miatt is, de nagyon sokszor hallottam, hogy az anyatejjel táplált babáknak milyen problémái lehetnek, ha az anya glutént vagy tejtermékeket, tojást, stb. fogyaszt. Biztos, ami tuti alapon a kislányom születése után nem ettem a „szokásos” soron kívül hüvelyeseket, K-betűs zöldségeket, citrusféléket, apró magvas gyümölcsöket, és egy darabig tojást sem.
3 hónapos volt, amikor megengedtem magamnak egy kis tál zöldborsót. Azért vártam eddig, mert úgy tudom, a hasfájós babáknál is lecseng ez az időszak ebben a korban. Az eredmény? Csütörtök délben ettem a zöldborsót. Egész estés sírás. A kislányunk egy igazi kis hősnő volt: kb. 1 óra sírdogálás után megértette, hogy ez most ilyen, majd elmúlik. Abbahagyta a sírást, de aludni nem tudott, úgyhogy ott ültünk vele az ágyban hárman, fogtuk a kis kezét és énekeltünk neki. Ő meg azt mondta a szemeivel, hogy „Jól esik, hogy most itt vagytok velem, de ez akkor is nagyon rossz.” Éjfélkor elaludt, és kedden (!), tehát majdnem 5 nappal később hagyta abba a pukizást.
Ezt azért írom le, mert sokszor olvasom különböző babás-mamás fórumokon, hogy ha valaki meg is próbál a hasfájós babája miatt ezt-azt kiiktatni az étrendjéből, max. 2-3 napig próbálja, de a legtöbbször csak egy napig. Ennyi idő szerintem kevés lehet az ilyesmihez, és egy-egy dolog elhagyásával nagyon nehéz lehet kitalálni, hogy mi is a baj. Szerintem sokkal egyszerűbb visszafelé gondolkodni: az újszülött mellett nem enni semmi „gyanúsat”, így van lehetőségünk megismerni a babánk szokásait. Az én babám pl. nagyon nyugodt, folyton aludt újszülöttként, de ha nem hagyom ki az étrendemből a hüvelyeseket, és folyton sírdogál a fájós hasa miatt, akkor lehet, hogy ez soha nem derül ki. Az is lehet, hogy a baba pocakja mindent kibír, és emiatt esetleg „feleslegesen” diétázott az anyuka pár hétig, de szerintem ez nem nagy ár egy nyugodt csecsemőért és a csendes éjszakákért.
A mennyiségről.
Őszinte leszek. Miután szépen beállt az étrendem az IR diagnózisa óta, már el is felejtettem, milyen érzés éhesnek lenni. Aztán a várandósságom elején újra éhes voltam. Ahogy teltek a hónapok, egyre éhesebb, és a szülést megelőző napokban nagyon éhes voltam. Aztán megszületett a kislányom, és ÉHES lettem. 😀
Drága kis újszülöttem legfeljebb 2 óránként kezdett el keresni és általában 40-50 percig el sem engedett. 🙂 Nagyon korrekt baba volt, mert még a pocakban megegyeztünk, hogy ha óriásbébi szeretne lenni, akkor inkább a pocakon kívül bontakozzon ki. Így is tett: teljesen normál súllyal született, aztán 1 hónap alatt magára kapott 1,5 kg-t. Mindössze 8 hetes volt, amikor először megkérdezték tőlem, hogy tutira az enyém-e… 😀
Számomra ebben az időszakban az volt a fő problémám, hogy vajon mivel tudnék a leggyorsabban és a legkisebb hely felhasználásával a lehető legtöbb tápanyagot magamba tömni.
Ahogy a növekedés üteme picit visszaesett, sokat javult a helyzet. A növekedési ugrásokat (3, 6 hét/hónap) azért megéreztem, és amikor a kisasszony elkezdte körbekúszni a lakást, akkor majdnem visszatért a gyermekágyas étvágyam, miközben fogytam 2kg-t.
A vicc kedvéért gondolkodtam is rajta, hogy ha még mindig tartanom kellene az IR diétát, akkor vajon a 160g szénhidrát az netto lenne, mert ugye anyatejjel le is adok egy csomót? Persze ez tényleg csak vicc, mert az anyatej szénhidrát-tartalma folyamatosan változik, így még a mennyiségek mérésével sem lennék okosabb.
Vitaminokról.
Korábban írtam, hogy a várandósságom alatt nem szedtem kismama vitamint, csak vasat a félidőn túl, mert úgy gondoltam, az étrendem elég tápláló. Az étrendem még mindig elég tápláló, mégis jobban éreztem magam azzal a tudattal, hogy szoptatás alatt szedek kismama vitamint. Miért? Gondolkozzunk együtt: a pocakban 9 hónap alatt növesztettem egy kb. 3,5 kg-s babát, míg pocakon kívül a súlyát kb. 4 hós korára duplázta, miközben az anyatej jó része a pelusban landolt. Így van az, hogy a szoptatás jobban megviseli a női szervezetet, mint a várandósság, legalábbis, ami a tápanyagokat illeti. Szóval friss gyümölcs, zöldség hegyek és kiegészítésként, kismama vitamin.
Kávéról.
Nagyon szeretem a kávét: az ízét, az illatát, ahogy melegíti a kezem reggelente, ahogy magamhoz térek tőle, szóval értitek – súlyos a helyzet. Így aztán elég hamar elkezdtem böngészni a szakirodalmat a szoptatás alatti kávézásról.
A hivatalos ajánlás itt is az, hogy csak nyugodtan, hiszen anyatejbe a bevitt koffein mintegy 1%-a kerülhet át csupán, ráadásul a koffein koncentrációja az anyatejben a kávé elfogyasztása után kb. 1 órával a legnagyobb, így ha tudjuk kb. időzíteni a szoptatást, ezt el is kerülhetjük.
Nekem ezzel is kicsit más volt a tapasztalatom.
Az újszülöttek az első 3 hétben egyáltalán nem tudják lebontani a koffeint, így napok alatt az 1-1% „összegyűlhet” bennük. 3 hetestől kb. 3 hós korukig fokozódik a koffeint is lebontó anyagcsere utak sebessége, kapacitása. Biztos, ami tuti alapon én itt is óvatos voltam: az első hetekben úgyis 2 órás ciklusokban éltük az életünket, igazából nem is hiányzott a kávé. B kb. 8 hetes volt, mire úgy megittam volna egyet. Így is tettem, a szokásos koffeintartalom felével. A nyugodt, jól alvó csecsemőm nyugodt maradt és jól aludt. Másnap is. Harmadnap is. Aztán a negyedik napon elég furcsán viselkedett: az (akkor) szokásos napi rendje szerint kérte, hogy altassam el, én elringattam, betettem a hintájába (amit akkoriban nagyon szeretett), és aludt tovább. Kb. 10 perc múlva vettem észre, hogy ébren van: nagy szemekkel néz maga elé. Nem kérte a segítségem, látszólag minden rendben volt. A szokásos alvása idejében végig így maradt: nyitott szemmel, és úgy nézett maga elé, mint aki kb. hallja a színeket. Gyanút fogtam, nem ittam több kávét és másnap visszakaptam a kis álomszuszékomat.
Legközelebb 3 hósan próbáltam újra, ezúttal nem volt semmi változás, egy hét alatt sem. Azóta már megiszom a korábbi kávéadagomat, sőt, kb. 8 hós kora óta „együtt” kávézunk: ő is kér egy bögrét, amivel játszhat, és ha megittam, övé a kiskanalam is, amit nagy élvezettel nyalogat. Szóljatok hozzá. Anyja lánya. 🙂
Üzenetem kismama olvasóimnak
Nem adok tanácsot senkinek, hiszen minden baba-mama páros más és más. Csupán azt szeretném még egyszer kiemelni a saját tapasztalataimból, hogy ha a hivatalos ajánlást követve eszek „mindent” és nyugodtan kávézom a szülés után is, akkor lehet, hogy a babám „hasfájós” és „sírós”, nyugtalan újszülött lett volna.
B végül 7,5 hós koráig kizárólag anyatejes baba volt: megvártuk, amíg magától elkezdett igazán érdeklődni az étel iránt. Most múlt 10 hós, mindig együtt eszünk, lassan egészen vállalható mennyiségeket is eltüntet, ha éppen úgy hozza kedve. Érzem magamon, hogy talán már nem vesz annyira igénybe. (Tudok másra is gondolni az evésen kívül.) 🙂
Kölcsönösen boldogító, szép szoptatós élményeket, nyugodt pocakot, csendes éjszakákat kívánok minden kismama olvasómnak!
Névtelen mondta
Köszönjük, hogy leírtad a tapasztalataidat. Engem érdekelne minden, ami a babázással kapcsolatos, mert ezek is elég különleges bejegyzések voltak, az utolsó kettő, csupa olyan dologgal, amit mástól nem hallottam / olvastam.
És külön öröm, hogy már hárman vagytok! 🙂
A.
Mindenmentes Nóri mondta
Látom én, hogy igény lenne. Még kedvem is van. Időm, az nem nagyon van… Meglátjuk.
Köszi, hogy írtál.
Névtelen mondta
A kislányod máris elmúlt 10 hónapos? : ) Te jó ég! hogy rohan az idő!!
Nemsokára itt az ELSŐ Szülinapja!!
Milyen tortája lesz?
Üdv: Betty
Mindenmentes Nóri mondta
Nekem mondod… lobog a hajam. 😀
Az ő ízléséhez szeretném alakítani (nyilván), ahogy a helyzet áll, az első tortája sós lesz (vagy legalábbis nem édes). 🙂
Tompika mondta
Izé….az nem biztos, hogy egy kis fájdalom után már össze kell magunkat szarni és olyan dolgokat adni a babának ami biztosan nem okoz problémát. A szervezetnek alkalmazkodnia kell és ez sok esetben kellemetlen tünetekkel jár, de ha nem most történik meg bizonyos alkalmazkodás a későbbi években lesz chronos, colitiszes, liszt v glutén v tejfehérje jobb esetben csak laktóz érzékeny, és rengeteg innumrendszeri problémája. Mert hogy az anyuci éjjelente inkább énekelt. Kössz, anya. Mindenmentes != észmentes. sok sikert.
Mindenmentes Nóri mondta
Sajnos a hozzászólásod hangvétele komoly kívánnivalót hagy maga után… Persze válaszolok, ahogy minden hozzászólásra szoktam, csak moderálom őket, ezért felesleges 3x feltenni ugyanazt a kérdést.
A „hozzátáplálási ablak”= ha nem ismertetjük meg „időben” a gyermeket az új dolgokkal, nem fogja tudni megemészteni később – idejét múlt elképzelés, éppen a dolgok túl korai bevezetésével okozhatjuk a legnagyobb bajt, pl. a későbbi allergiákat… Mint ahogy az ’50-es évek óta divat a menetrend szerinti hozzátáplálás és az elmúlt évtizedekben talán éppen ezért ugrásszerűen nő az általad is felsorolt betegségek száma.
Ezzel együtt nem értem, hogy miért a hozzátápláláshoz kapcsolódó kérdések merülnek fel egy szoptatásról szóló bejegyzésben…
Egyetértünk, a gyerekek felnövéséhez hozzátartoznak a kellemetlen élmények is, de mi szülők mégis igyekszünk megvédeni őket attól, ami elkerülhető, pl. bukósisakot is adunk rájuk, ha biciklizni tanulnak, mégsem gondoljuk, hogy ha most nem töri össze magát, akkor majd később fogja, ezért inkább essünk túl rajta…
Az éneklős kommentet végképp nem értem. A kislányomnak egyébként már semmi baja a hüvelyesekkel, mert megérett rá, hogy meg tudja őket emészteni. Sajnálom, ha a bejegyzésem bármiféle rossz élményeket hozott volna a felszínre benned! A másik ember felé történő kommunikációnak velejárója kellene legyen a minimális tisztelet, ezért kérlek, legközelebb fogalmazz szalonképesebben vagy törlöm a hozzászólásodat. Minden jót kívánok!
Eszti mondta
Kedves Nóri! Azt írod, hogy a gluténről is olvastál, hogy gondot okozhat a babáknak, ha szoptatás alatt az anya ezt fogyasztja. Megtennéd, hogy megosztasz ezzel kapcsolatban valami forrást, ahol erről én is tájékozódhatnék? Nagyon szenvedünk itthon a babánkkal az utóbbi időben, görcsöl a hasa és soha nem tapasztalt mértékben puffad. A tejet is próbálom kiiktatni 2 hete kb, de még nem látom az eredményét és a gluténre kezdtem gyanakodni. Előre is köszönöm a válaszodat.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Eszti,
Az, hogy a gluténfogyasztás okozhat pocak gondokat, anya ismerőseimtől tudom – ez nem tudományos alapossággal gyűjtött info, csak tapasztalat. A glutén átkerülhet az anyatejbe, ez tény (tanulmány). Ezen az oldalon pl. sok hivatkozást gyűjtöttek össze IBCLC tanácsadóktól is a babák ételérzékenysége kapcsán.
Gabriella mondta
Kedves Nóri! Régóta követlek (az elso könyv után a másodikért ehónapban megyek is..) és most hogy várandós vagyok különösen örülök ezeknek a cikkeidnek 😉 Kicsit tartok a hasfájós, nem alvó korai idoszaktól, ezért egyértelmuen nem lenne nagy áldozat a részemrol, hogy eleinte elhagyjak bizonyos ételeket.. Engem nagyon érdekelne, hogy mik azok a K betus zöldségek amiket nem javasolsz, vagy úgy egyáltalán minden amit eleinte nem javasolsz enni 😉 Megtennéd, hogy egy kommentben kicsit részletesebben is kifejted nekem?
Nagyon szépen köszönöm!
U.i.: a rosszindulatú, tisztelettol mentes hozászólásokkal ne is foglalkozz 😉
Mindenmentes Nóri mondta
Szia, a glutén, tej nálam eleve kiesett, és még ezen felül tojás, hüvelyesek, K-betűsek (káposztafélék: brokkoli, karfiol, kelbimbó, káposzta), apró magvas gyümik (málna, eper, stb.), citrusféléktől pedig piros lehet a popó… 🙂 Ha már úgy érzed, hogy ismered a babád szokásait, egyet-egyet megpróbálhatsz bevezetni magadnak, így feltűnik, ha mégsem kellett volna.
Gabriella mondta
Köszi a választ! Azért még annyit kérdeznek, hogy ha amúgy nincs gondom a gluténnal meg a tejtermékekkel, akkor is elhagynád eleinte?
A már fentebb belinkelt cikken kivul van még más amit javasolsz elolvasni??
Nagyon köszönöm! Üdv!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia, igen, akkor is, ezek top8 allergének. Sorry. Ha szoptatásról szeretnél tájékozódni, ajánlom az lll.hu-t és a szoptatasportal.hu-t. Ami nagyon hasznos, és rövid, ha keresel egy videót arról, hogy milyen az, amikor egy baba jól cuppan (latch on) – ha ezt sikerül elkapni az elején, sima ügy lesz! Jó egészséget Nektek! 🙂
Gabriella mondta
Nagyon szépen köszi 😉
Baga mondta
Kedves Nóri !
Sokáig gondolkodtam, hogy hova írjam az ígért bejegyzésemet a növényi alapú étkezésről, amivel a vérnyomásomat szeretném rendezni. Végül azért döntöttem az anyasággal kapcsolatos bejegyzésnél, mert az anyává válásommal ill. a küzdelemmel, hogy azzá lehessek, kezdődött minden. Az én identitásom alapja is az,( úgy gondolom a tiéd is ) hogy édesanya és feleség vagyok. A többi a „másodvonal” . 🙂
Once upon a time… 20 évvel ezelőtt, 10 év próbálkozás után,amiben több in vitro beavatkozás volt, 40 évesen, lombikbabánk született . Utánna még 2x , a kislányunk egy ill. két éves korában megpróbáltuk, hogy legyen kistesó 🙂 , de nem jöttek . A nehézségeket az én hormonális problémáim okozták , amik végigkísérték az elmúlt 20 évemet is, de semmi komoly esemény nem volt a kórtörténetemben. Mígnem kb másfél évvel ezelőtt, ahogy írtam is már, minden előzmény nélkül egy eszméletvesztéses állapot után kiderült a magas vérnyomásom.
Próbálkoztam sok mindennel, de gyógyszer nélkül nem tudom megfelelő szinten tartani. Mivel olvastam, hogy a vegán táplálkozás segíthet, belevágok.
Az elmúlt tíz napban kidolgoztam egy rendszert, amit próbálgattam is, úgy tűnik sikerült valamit elgondolni, amit szerintem meg tudok valósítani.
Ma megmértem a vérnyomásom, úgy hogy már három napja nem szedtem a gyógyszert. 159/93 Innen indulunk.
A gyógyszerszedést persze most nem hagyom abba, avval célérték közeliek az eremények, 135/85 +/- 5 . Reményeim szerint 3 hónap után gyógyszer nélkül is ezeket az értékeket produkálom tartósan. Nem kell nekem 120-as vérnyomás, bőven jó lesz 140 közeli is. 🙂
Én is elneveztem a programor amit követek, VNÉ azaz vegyszermentes növényi alapú étkezés .
Én az organikus táplálkozásnak vagyok a híve , ezt nagyon fontosnak tartom. Évek óta így étkezünk, ugyanakkor egyszerűségre is törekszem. Magyarul : azt esszük amihez bio termesztésű alapanyagokból hozzá tudunk jutni. Piacra járok, évek óta u.attól a családtól vásárolok, megbízom bennük. Baromfit is tőlük szerzünk be. . A többit különböző szupermarketekben ( Spar, Aldi , Lidl ) ill. neten , az általuk forgalmazott bio termék közül választunk . A legbonyolultabb a húsféle, azt évente 2x egy minősített termelőnél vesszük és lefegyasztjuk. Azért nem ragszkodunk köröm szakadtáig a dologhoz, nem csinálunk nagy faxnit, ha nem sikerül 100 %-osan így táplálkozni. Szerintem erre is érvényes a Pareto elv, ha az arány 80/20, az már elmegy. 🙂
Most azért nagy változás előtt áll a konyhám, magam részére nem fogok állati eredtű alapanyagot használni. Kicsit bonyolultabb lesz, de tényleg kíváncsi is vagyok, hogy boldogulok. Mivel a régebben fiatalok közé tartozom a hatvan évemmel, tényleg évek óta nem voltam ilyen izgatott, ami a főzésemet illeti, fel vagyok dobva. 🙂
Az egyszerűséget továbbra is tartani fogom, rá is leszek kényszerülve, nem szeretnék sok dolgot külön csinálni nekem ill. a családomnak.
A programom alapja naponta : ( Sokat ellestem tőled ill. megvettem az általad ajánlott könyvet is )
1x zab alapu kása magokkal és bogyós gyümölccsel
2x zöld ital ( levélzöldségek ill. csíra , alma, uborka, darált lenmag )
1-2x párolt főzelékféle :brokkoli, karfiol,zöldbab, cukorborsó, spenót, sárgarépa, karaláb, zeller, batáta , burgonya , cukini,
tök , bab, lencse, csicseri. A zöldek persze fagyasztva, , de biot csak így tudok beszerezni .
3x 1-2 evőkanál főtt bab ( lehetőleg fehér )
2x 1-1 szezonális friss gyümölcs
vegán fasirtok ( a te igen finom lencsefasirtodra alapzva )
vega sajt
1-1 szelet kenyér magkencével – reszelt nyers zöldséggel . Rákattantam a bio savanyú káposzta lével való saláta készítésre.
Ez is egyszerű: víz, sav. káposzta lé, cékla, uborka, zeller, sárgarépa , alma stb. késes aprítóval kicsit ” összedolgzva ”
Olyan lesz, mintha reszelném a zöldségeket )
nagyon-nagyon-nagyon híg kávé 🙂
gyógytea
mozgás :már régebb óta hetente 1x járok gyógytornára ill jógára,rendszeresen gyalog járok bevásárolni , és van egy cuki
kutyánk is . Imád labdázni. Ami eddig elmaradt : naponta ugrálás az évek óta meglévő ugráló asztalunkon,
amit inkább kerülök 🙂 Nagyon szeretnék rászokni , de ez nehéz ügy lesz.
Szerintem jól hangzik, abban is bízom, hogy tartható. Jó, hogy tudok támaszkodni a remek blogodra, köszi, hogy csinálod évek óta . Egy hónap múlva jelentkezem.
Titkos vágy : egyszer összeírni amit ” öreg ” lombikosként az elmúlt 20 évben megéltem. Esetleg segíthet a fiataloknak.
Szeretttel üdv : Baga
Andrási Nóra mondta
Köszönöm, hogy írtál! Szurkolok! 🙂
Judit mondta
Kedves Nóri!
Azt szeretném kérdezni, hogy a szoptatás teljes időszaka alatt elhagytad a hüvelyeseket az étrendedből, vagy a babáid bizonyos (idősebb, mint a zöldborsófőzelékes próba :)) kora felett visszavezetted őket? Szoptatok jelenleg (5 hónapos a kisfiam) és már nagyon hiányzik a csicseriborsó, lencse és társaik. Tudom, hogy ez egyéni érzékenység kérdése is, de szívesen hallanám, hogy mi volt a saját tapasztalatod velük. Egyelőre nem merek próbálkozni a fogyasztásukkal.
Üdvözlettel: Judit
Andrási Nóra mondta
Szia Judit,
a két gyermekem nagyon más, így kb. semmi sem történt ugyanúgy velük… A nagylánnyal végül bőven féléves kora után jöttek vissza a hüvelyesek, a kisfiammal pedig már az első naptól ettem K betűseket és vöröslencsét is. Neki ezekkel nem volt baja, más kihívásai voltak (nyugtalanabb volt, most is megállíthatatlan). Szóval a meglátásom, hogy minden helyzet más. Ha szeretnéd bevezetni, kezdd a vörös lencsével és várj pár napot, ha nincs semmi váratlan mellékhatás, akkor léphettek tovább…
Judit mondta
Köszönöm a tanácsod!