2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Ha már kevés kenyeret eszünk, érdemes jól megnézni, hogy az a kevés olyan legyen, ami jól kibéleli a pocakot a következő étkezésig.
Az alapvető, hogy teljes kiőrlésű legyen, mivel így a magasabb rosttartalom miatt lassabban szívódik fel a lisztben található szénhidrát. Az alacsony szénhidráttartalom miatt érdemes előnyben részesíteni a rozst, de a tönkölybúza is nagyon egészséges.
Ez a bejegyzés még a gluténmentes korszak előtt íródott. A mindenmentes kenyeremet itt találod.
Mi az Aldiban szerezzük be a mindennapi kenyerünket. Itt kaphatóak a pécsváradi Aranycipó pékség termékei. Eddig az „aranycipós” wellness és bajor rozsos kenyér a legfinomabbak, amiket próbáltunk. Mindegyik kenyér összetétele olvasható egy kis cetlin, így kiderül, hogy ezeket nem malátával színezik barnára. Sokáig frissek is maradnak, és a szénhidráttartalmuk is igen alacsony: átlagosan 33g/100g. Ráadásul a pékség munkatársai is nagyon kedvesek. Bár személyesen nem találkoztam velük, lévén Budapesten lakom, de egyszer emailben tettem fel nekik egy kérdést az egyik kenyerükkel kapcsolatban, és 24 órán belül, precízen válaszoltak.
A másik, nálunk könnyen elérhető jó minőségű kenyérféle a Jókenyér pékség termékei, ezeket a Lidlben, szeletelve lehet kapni. Ezek is nagyon finomak, teljes kiőrlésűek és alacsony szénhidrát-tartalmúak.
Sajnos az ilyen kimagasló minőségű kenyereknek az ára is kimagasló: 7-800 Ft/kg. Vigasztalásul gondoljunk arra, hogy ezen a diétán úgysem eszünk sok kenyeret, az a kevés legalább legyen jó is, ill. aki tényleg nem tud, nem akar ennyit áldozni rá, annak ajánlom ezt a házi teljes kiőrlésű rozskenyér receptet. Én is elkészítettem egyszer, finom is lett. Egyik gondom az volt vele, hogy elég hamar, 2 nap alatt megszáradt. A másik, hogy annak ellenére, hogy kenyérhez képest egyszerű és hamar megvan, ez az a plusz idő, amit már nem tudok a konyhára áldozni.
Pirítóshoz, melegszendvicshez, bundás kenyérhez teljes kiőrlésű toastkenyeret veszünk. Ebből az Aldiban kaphatót részesítjük előnyben, mert annak szeletje csak 8,4g CH-ot tartalmaz, szemben a gyakran 10-12g/szelettel. Ez az apró különbség éppen megfelel annak az egy teáskanál diabetikus lekvárnak, amit alkalmanként a pirítósomra kenek, így nekem igenis számít. 🙂
Háziboszorka mondta
@Bridzzs: Akkor milyen jó, hogy van ez a rostkészítmény! Igen, a rosttal turbózott gluténmentes kenyered már jó ir-diétában is. Jó sütögetést!
Bridzzs mondta
Köszi a gyors választ!
Amikor csinálták a tesztet, akkor még ettem glutént. Miután a teszt negatív lett, akkor próbáltam ki, hogy nem eszek, csak kíváncsiságból. A lenmag igen, jó lenne, de sajnos mindez mellett még pajzsmirigy alulműködésem is van :D, hogy teljes legyen a kép, és ezmiatt egy csomó mindent kerülnöm kell, és a lenmag is köztük van, sajnos.
De akkor így növényi rosttal kiegészítve mehet a gluténmentes kenyérpor az ir diétában?
Háziboszorka mondta
@Bridzzs: Szia!
A lisztérzékenységi teszted nagyobb eséllyel lesz negatív, ha előtte nem ettél glutént egy ideje, mert az ellene termelt antitesteket mérik (ha jól tudom). Nincs glutén – nincs antitest.
A növényi rosttal jól látod a helyzetet. Egyébként a lenmagban is nagyon sok az élelmi rost, szerintem azt is lehetne így használni.
Örülök, hogy tetszik az oldal, gyere máskor is! 🙂
Bridzzs mondta
Szia!
Nagyon örülök, hogy rátaláltam az oldaladra, nekem is inzulinrezisztenciám van. Mielőtt ezt megtudtam volna, már régóta kerülöm a glutént. Igaz a vérből végzett lisztérzékenységi tesztem negatív lett, mégis, mióta gluténementesen étkezem megszűnt az összes emésztési problémám, amik gyerekkorom óta megkeserítették az életem. De most az ir diétát is tartanom kellene,és a kenyér okozza számomra a legnagyobb fejtörést…hogyan lehetne a gluténmentes kenyeret (ami ugye javarészt rizs- és kukoricalisztből van) beilleszteni az ir diétába? Sokat kutakodtam, és ekkor akadtam rá egy Fiber Husk nevezetű növényi rostra, ami gluténmentes, és kenyerek ill. sütik készítésére alkalmas. Elvileg -ha jól értelmezem- ha keverek ebből a rostból a gluténmentes liszthez, akkor az már rostban gazdag lesz, így lassabban szívódik fel, hasonlóan a teljes kiőrlésű lisztekhez. Neked mi a véleményed erről?
Amúgy nagyon szupi az oldalad! Külön tetszik, hogy minden után feltünteted a CH mennyiséget. Ezzel nagyban megkönnyíted az életünket! 🙂
Üdv: B!
Kanga mondta
szia Nóri! sokféle kenyér recepttel próbálkoztam (teljes kiőrlésű főleg), csak nekem a sütőben mindegyik kiszáradt (a külseje kemény lett, mint a beton) akármit csináltam vele (letakartam, légkeveréses, alacsony hőfok, kis tál víz a sütőbe/ és mindezek ellenkezője is). Egyetlen dolog vált be, a lenmag-tökmag-szotyi őrleményből készült kis zsömlék, de sajnos úgy tűnik ezek közül vmelyikre allergiás vagyok (kiderítése épp folyamatban). Nincs tipped, h a lenmagot mivel lehet kiváltani, illetve, mit csináljak, hogy a teljes kiőrlésű kenyereim ne kövüljenek meg a sütőben? Köszi előreis
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Lenmag helyett a chia mag nagyon jól működik (sajnos jóval drágább). Nem tudom, hogy gluténmentes kenyérre gondolsz-e, mert ez a bejegyzés még a GM korszak előtt íródott, de talán próbáld meg azt is, hogy mielőtt betennéd a sütőbe a kenyeret, vizes kézzel átsimogatod a tetejét. Nekem ettől ropogós lesz a külseje, de csak a legszéle, nem az egész kenyér kövül meg. 🙂