2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Ez a recept is egy tabunak hitt és már örökre elbúcsúztatott ételt hozott vissza az életembe: a palacsintát. Azért zabpehelyből készül, mert ennek az összes lisztfélénél alacsonyabb a szénhidrát-tartalma (57g/100g), és a GI-e is jó alacsony.
Rendkívül alacsony szénhidrát-tartalmú ebédekhez (pl. spenót) szoktuk enni második fogásként, vagy uzsonnára csomagolom.
Hozzávalók:
8 palacsintához
120g aprószemű zabpehely
300g szójatej
1kk. xilit/nyírfacukor
1 tojás
olaj a serpenyő kenegetéséhez
Miért szójatej? Mert van olyan, amiben csak 2,5g CH van, míg a tehéntejben átlagosan 4,5-5g/100ml. Ennél a mennyiségnél ez talán még nem olyan nagy különbség, de én a kávémat is szójatejjel iszom (erről még később mesélek), így nálunk mindig van itthon, tehát miért ne?
Elkészítés:
1. Turmixgépben összemérjük a hozzávalókat, majd összeturmixoljuk.
2. Jó forró, olajjal megkent serpenyőben 8 palacsintát sütünk.
Tippek az elkészítéshez:
1. Ez a massza jóval sűrűbb a szokásos palacsintatésztánál, így vastagabb palacsinták lesznek belőle, és nem is lehet 8 normál, kb. 26cm átmérőjűt sütni. Nekem erre a célra egy 22cm átmérőjű kis teflonserpenyőm van.
2. A massza egyre sűrűbbé válik, amíg az első palacsintákat sütjük, mert a zabpehely magába szívja a folyadékot. A 3.-4. palacsinta környékén érdemes még 1-2 kanál szójatejet hozzáadni, és újraturmixolni.
3. A serpenyőt csak vékonyan kell megkenni olajjal. Akinek van, használjon olajsprayt, én szilikonecsettel kenem meg a serpenyőt.
Az így sütött 8 palacsinta kb. 10g/db CH-ot tartalmaz, valamint kb. 85 kcal-át.
Mivel töltsük meg?
Tölteléknek használhatunk lekvárt, de csak keveset, és nem mindegy, hogy milyet. Érdemes olyat venni, aminek jó magas a gyümölcstartalma, így kevés benne a cukor. Pl. az Aldiban kapható 65% gyümölcstartalmú málnalekvár annyira aromás, hogy abból egy kiskanálnyi (~7g) elég egy palacsintába, ennyiben kb. 2,8g cukor van, tehát 2db lekváros zabpalacsinta 25g CH-t tartalmaz.
A legjobb persze, ha diabetikus lekvárral esszük, ilyenből a múltkor találtam 55% gyümölcstartalmút, 22g/100g CH-tartalommal. Érdemes jól körülnézni a boltokban.
A másik nagyon finom lehetőség a túrós-gyümölcsös töltelék. Legutóbb 250g sovány túrót turmixoltam össze 200g fagyasztott eperrel, egy kis vaníliaaromával, édesítővel. A tapasztalat: nagyon kellemes. Ez a keverék kb. 24g CH-t tartalmazott összesen, tehát ha 8 palacsintába osztjuk, az 10+3g/db. Más gyümölccsel készítve alacsonyabb is lehet a CH-tartalom és ez elég sok tölteléket jelent, biztosan lesz, aki kevesebbel szereti.
Legközelebb ki szeretném próbálni túrósabban, gyümölcs:túró 1:2 arányban is, fagyasztott málnával és erdei gyümölccsel is. Biztosan nagyon finom lesz!
Vagy még jobb ötletem van: próbáljátok ki Ti, és írjátok meg, milyen volt! 🙂
Andriana44 mondta
@girasole04:
Spaarban van aprószemű, saját márkás, zöld zacsis zabpehely.
stdzsi mondta
Zabkorpából az uncsitesóm túrógombócot szokott csinálni.
Zablisztet meg lehet a nagyobb szemű zabpehelyből is csinálni, úgy, hogy ledarálod. Én apró szeműt a Lidl-ben szoktam venni, az tényleg nagyon mütyüri.
A nagyszeműt meg az Auchanban lehet kapni a diszkont részen kimérősben. :))
Háziboszorka mondta
@orulet: Köszi a visszajelzést!
orulet mondta
Szia, csak most járok erre,
sütöttem zablisztes palacsintát, finom.
Ízre teljesen jó, egyedül a fordítása nehézkesebb, előszeretettel szakadozik 🙂 Talán egy kicsit vastagabb is, én diab. lekvárral töltöttem, család is befalta.
Háziboszorka mondta
@orulet: Nekem csak zabpelyhem volt itthon, én azért turmixoltam, hogy összeálljon a tészta. Ha kipróbálod a liszttel, írd meg, milyen lett!
orulet mondta
A szemcseméret miatt kell turmixolni?
Ha igen, akkor nem lehetne eleve zabpehelylisztet használni?
Háziboszorka mondta
@girasole04: Én tényleg minden kérdésnek örülök… 🙂 Azért írtam, hogy apró szemű, mert egy fórumon egyszer valaki talált nagy szeműt (én azóta sem), abból sütött valamit és nem lett az igazi… Egyébként pl. a Sparban rá is van írva, hogy apró szemű, szerintem a tied is az.
girasole04 mondta
@Háziboszorka: bocsi, hogy értetlenkedek, de engem az "apró szemű" kavart meg. Miért van nagy szemű pehely is? Én olyat vettem, ami kb kis ujj köröm nagyságú.
Háziboszorka mondta
@girasole04: Szia!
Örülök, hogy megtaláltad az oldalam!
Zabliszt, kókuszzsír bioboltban esélyesebb. Én is egy biobolt webshopból rendelem. Nézelődni, ismerkedni a termékekkel nagyobb bioboltokba szoktam menni. Én is Pesten lakom, ha szeretnél pontos címeket, írj egy emailt!
A zabkorpa és az apró szemű zabpehely nem ugyanaz, utóbbi vagy a "reformkajáknál" vagy a reggelizőpelyheknél szokott lenni a boltokban. Zabpelyhet szinte mindenütt lehet kapni, külföldiül "oatmeal" vagy "Haferlflocken", még ez lehet ráírva.
Remélem, tudtam segíteni. Üdv. 🙂
girasole04 mondta
szia,
tegnap találtam a blogodra, nagyon tetszik, (sajna IR-es vagyok) ma 2 órát bóklásztam egy hiper-szuperben, sok mindent beszereztem, de zablisztet, kókuszzsirt nem találtam. bioboltaban nézzem? pesti vagyok. az aprószemű zabpehely egyenlő a zabkorpával? mert ez utóbbit vettem, egyelőre ennyi, biztos fogok még kérdezni:) az ázsiai konyhát én is szeretem, jöhetnek a receptek:)
Háziboszorka mondta
Most 250g sovány tehéntúró + 2 ek. natúr joghurt + pár csepp édesítő keveréket dobtam össze. Pár csepp citromlével mennyei! 🙂
Awalon mondta
Nekem bejött, már számolom hozzá a kalóriát 😉
Henrietta mondta
Szia Nóri,
nagyon tetszenek a receptjeid. Ma ez a palacsinta volt az ebédünk.
Rozi lányom ebéd előtt:
– Fú, hogy néz ki, vastag. Tegyünk egy próbát, csak túlélem.
Ebéd után:
– Na ez jó volt, jöhet vacsira is.
üdv, Henrietta
Mindenmentes Nóri mondta
😀
Anikó mondta
Kedves Nóri! Nagyon tetszik a honlap, sok hasznos receptet lestem már el tőled. Kérdésem: a szójatejet nem igazán ajánlják a természetgyógyászok ( még a GMO mentest sem), mert növeli az ösztrogén szintet a női szervezetben és ezáltal borul az ösztrogén-progeszteron egyensúly. Erről mit gondolsz?
Köszi Anikó
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
szerintem akinek kiemelten figyel a hormon rendszerére (vmi zavar, vagy pl. daganat miatt), annak nem ajánlanám. Akinek ez egyébként nem kritikus pont, mértékkel (!) fogyaszthat fermentálatlan szója termékeket. Pl. egy pohár szójatejben elég kevés szója van igazából, vagy néha napján egy kis tofu belefér, de rendszeres fogyasztásra én is csak a fermentált szójatermékeket (szójaszósz, miso) tartom jó ötletnek.
Kata mondta
Szia Nóri!
Nagyon köszönöm a receptet, nagyon jól sikerült! Kókusztejjel csináltam és üstben főzött szilvalekvárral ettem, amiben nincs hozzáadott cukor. Ez volt az első desszert, amit 1,5 hónap diéta óta ettem, úgyhogy dupla boldogság van 🙂
További sok sikert kívánok!