2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Mikor elkezdtem diétázni, azt hittem, a kávéról is le kell mondanom. Mert 1., a koffein egyes vizsgálatok szerint rontja az inzulinrezisztenciát, de a vizsgálatokat általában lódózissal végezték, így napi egy kávét nyugodtan meg merek inni. 2., Azokat a jegeskávékat, amiket kávézókból és a boltokból ismerek (dobozos változatok) úgy telenyomják cukorral, hogy a bolti 3 decis dobozosban 30g, a nagy kávéházláncokban készült habos-babos csodák pedig akár 50g cukrot(!) is tartalmazhatnak poharanként. Ráadásul tehéntejjel ittam, ami megint csak nagy inzulinválaszt okoz.
Aztán rájöttem, hogyan lehet a szénhidrátdózist letornászni max. 4g/csészére, tehéntej nélkül. Ráadásul mióta itthon magamnak készítem a kávét, nagyságrendekkel jobb minőséget iszom, mivel régen képes voltam megvenni a bolti dobozos kávét ahelyett, hogy egy rendes lattét ittam volna. És még olcsóbb is.
Mi kell szerintem egy finom caffé lattéhoz?
1 jó eszpresszó
édesítő ízlés szerint
*A növényi tejekkel kapcsolatban időszakaim vannak: sokáig ittam házi mandulatejjel, egy ideje inkább szójatejjel szeretem, de tudom, hogy van, akinek a házi rizstej a befutó.
- A forró vízzel előmelegített termoszomba/csészémbe teszem a cukormentes ízesítő szirupot, amihez épp kedvem van.
- Lefőzöm a termoszba az eszpresszót.
- Felgőzölöm (nem habosítom) a szójatejet, és szépen felengedem vele a kávét.
- Becsukom a termoszt, és már futok is, vagy… még pár percre begubózok a konyhaasztal mellé, és adok magamnak egy kis időt a felébredéshez. 🙂
Az előző munkahelyem felé 50 percet tömegközlekedtem minden reggel, így nem itthon álmodoztam a kávém felett, hanem az Örstől Petőfi híd, budai hídfőig.
2013 január óta új munkahelyem van, ahová általában biciklizem reggelente, így a piros termosz bögrém mellé beruháztam néhány szép kávés csészére is, és mostanában nyugodtabb körülmények között, itthon kortyolgatom el a kedvenc cukor-, és tejmentes karamell lattémat.
Egyébként egy ilyen kávé szénhidráttartalma kb. 4g CH (mandulatejjel, vagy szójatejjel számolva).
Eszti mondta
Abban abszolút egyetértünk, már írni is akartam a kávéházláncokról szóló megjegyzésedhez, hogy a Costában jól készítik a lattét. 🙂
Engem a szirupok érdekelnének, milyen ízű és honnan van? Mi pl aromákat teszünk bele, és édesítőt, a hatás ugyanaz. A Media Marktban láttam egyszer cukormentes szirupot, de aromával "kissé" olcsóbb. Az új ízek érdekelnének viszont, az aromaválaszték véges. 🙂
A habosításhoz van kézi habosítónk, nagy kedvenc.
Mindenmentes Nóri mondta
Monin cukormentes szirupokat használunk. Mogyorós, karamelles, vaníliás ízben létezik, és ebben a sorrendben a kedvenceink. A beszerzési forrásokat igyekeztem összeszedni a "Hozzávalók – mit, hol?" fülön, ott ezt is megtalálod.
Milyen aromákat használsz? Szerintem itt nem vagyok képben.
Névtelen mondta
szia, mi a különbség a gőzölés és a habosítás között? nekem nem sikerült sehogy se a mandulatejet gőzölni (se habosítani), hiába sípolt, csörgött, zörgött a gép, a tej meg se nyikkant… köszi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Én gőzölés alatt azt értem, amit gőzkarral csinálunk, habosítás alatt, amit azzal a pici, elemes tejhabosítóval, de nem vagyok barista. 🙂
A kérdés, hogy milyen mandulatejet és melyik módszerrel próbáltad? Mert a nyers mandulás tuti jól habosodik, a pörkölt mandulás nem, és gőzkarral jól lehet dolgozni, ha beletanulsz, de ha a gép habosítja, az nem mindig működik.
Névtelen mondta
Szia!
A szójatej gyors szénhidrát vagy sem? Annyi mindent hallani a szójáról. Káros vagy sem? :S Én is ir-es vagyok, és a kedvező szénhidrát tartalma miatt szemezgettem a natúr szójatejjel. (amúgy rizstejet szoktam inni, tudom, hogy gyors, de találtam olyat, amiben 6 gramm ch/100 ml) Előre is köszi a választ 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
minden turmixolt/feldolgozott dolog gyors CH, a szója azért jó, mert abban általában kevés van. A szója az egy összetettebb kérdés. Röviden: szerintem a fermentált szója termékek jöhetnek (szójaszósz, miso), de a nem fermentáltból ne együnk hegyeket (1-1 pohár szójatej OK, de egy egész doboz tofut rendszeresen inkább ne).
Judit Farkas mondta
Szia! A kávéról én sem tudok lemondani, imádok kávézni, de keresem az igazi eszpresszó gépet, ami nem könnyű dolog. Esetleg megosztanád velünk, hogy milyen kávéfőzőt használsz? 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Tchibo Caffissimo gépünk van, Classic azt hiszem. Szeretjük, de ha itt hagy minket, egy olyan igazi frissen darálós csodát szeretnénk, talán Saeco-t, mert annak jó a szervize is, úgy hallottam. Nekem anno fontos volt a jó gőzkar, azért választottam ezt.
Judit Farkas mondta
Köszönöm a válaszod, ezt a típust én is nézegettem, de igazán a Saeco lenne a befutó, de kismillió fajta van belőle. Elméletben most szűkítem a kört, hogy árban is elérhető legyen.
Mindenmentes Nóri mondta
Ha megvan az igazi, írd meg nekem is! 🙂