2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Első jegelt kávé próbálkozásom az volt, hogy a szokásos eszpresszómat gőzölt szójatej helyett hideg szójatejjel eresztettem fel, és dobtam bele pár jégkockát. Hát nagyon nem győzött meg, elég fanyar íze lett. Ezután végeztem egy kis netkutatást az ügyben, és azt találtam, hogy az igazi jegeskávé (legalábbis az egyik olvasatban) hidegen áztatott kávé, amit ugyanúgy lehet tejjel vagy anélkül, stb. inni.
És tényleg…! Mivel a koffein csak forró vízben oldódik, az így készült kávé viszonylag alacsony koffeintartalmú, az aromaanyagok viszont jobban kioldódnak, így jobban érvényesül a kávé ízvilága. Sosem értettem, hogy hogyan lehet egy kávé mogyorós-csokoládé aromájú…? Valamivel közelebb kerültem a válaszhoz, mikor vettem egy rendes kávéfőzőt, de most, a hideg kávéval értettem meg igazán.
A különböző kávéfajtákkal még nem kísérleteztem, egyelőre a megszokott eszpresszó kávémat használtam itt is. Kávéhoz, teához ajánlott tisztított vizet használni, a csapvíz néha fura utóízét elkerülendő.
Áztassunk kávét!
2. Sűrű szöveten szűrjük át a kávét. Akinek van sajtkészítő kendője, az jó erre a célra is. Nekem nem volt, így egy sosem használt, de kimosott és kivasalt textilzsebkendőt fogtam be a célra. A „kávéleves” tetején úszó vizet könnyű átszűrni: csak átmerjük a szűrőn merőkanállal. Amikor a „zacchoz” érünk, az már nehezebben folyik át, és egy idő után bizony kézi erővel kell kipréselni. Valahogy így nézett ki a művelet:
És a végeredmény:
Izgalmas tapasztalat volt, hogy a koffein bizony valóban felszívódik bőrön át: a jobb tenyerem elég sokáig bizsergett a művelet után, és jó meleg volt (volt benne vérkeringés) – nem úgy, mint máskor.
Így kaptam 1,5L hideg kávékivonatot, amiből kb. 0,5dl-t iszom meg egyszerre. Persze lehet többet is, ez ízlés dolga. Csatos üvegben a hűtőben remekül eláll, egyesek szerint akár egy hónapig is. Nem hiszem, hogy ezt az elméletet lesz alkalmam tesztelni, ha ilyen szép időnk lesz minden hétvégén.
Nagyon tetszik ebben a kávéban, hogy jól érvényesül benne a kávé karakteres íze, mégsem olyan erős, mint egy eszpresszó, mivel a koffein csak forró vízben oldódik jól. Hogy ez miért jó? Mert így délután/este is megihatok egy ilyet tejjel a teraszon, miközben elmélázok a naplementén (vagy blogolok) és mégis fogok aludni az éjjel.
ancsa mondta
Na ezt épp most próbálom, anya csak nézett hogy nem meleg vízzel áztattuk be, de szót fogadott 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Jó lesz az. 🙂
ancsa mondta
Jujj az lett, nagyon is! Kis mandulatej bele és vaniliás Stevia, jég és mámor! Köszi a tippet.
Reni mondta
Szerinted francia kávéfőzővel is működik? A textilen való csavargatás részt ki lehetne vele kerülni,
Mindenmentes Nóri mondta
Szerintem igen!
feferoni mondta
Szia ! Melegen milyen az ize?
Andrási Nóra mondta
Nem tudom, sosem melegítettem 😀
Liza mondta
Kedves Nóra ,
Angol nyelvű oldalakon azt olvastam ,hogy a hidegen áztatott kávé koffein tartalma a hosszú ázás miatt magasabb mint a forró vízzel készített kávénak.
Hol találok arról forrást ,hogy ez nem így van?Imádom a kávé ízét és a rituálét ,de a magas koffeint igyekszem kerülni.
Köszönöm
Liza
Andrási Nóra mondta
Kedves Liza,
ezen azért csodálkoznék, mert a koffein nagyon rosszul oldódik hideg vízben… Onnan tudom, hogy megpróbáltam feloldani anno gyógyszerészi kémia gyakorlaton, és nem igazán sikerült. 🙂 A koffein wikipedia oldalán is megtalálod, hogy mennyivel rosszabbul oldódik szobahőmérsékleten. Engem nem is nagyon élénkített ez a hidegen áztatott kávé, szerintem adj neki egy esélyt…
liza mondta
Köszönöm szépen a választ! Biztosan kipróbálom!!:)