2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
A lenmagos lepényt nagyon szeretjük, így aztán néha előfordul, hogy hirtelen elfogy, mielőtt lenne időm újat sütni. Ilyenkor gyorsan előkapok egy kis zabpelyhet, pár perc alatt sütök néhány zablepényt, és már vacsorázhatunk is.
Hozzávalók:
100g zabpehely
1/2 kk. só
1/2 kk. szódabikarbóna
1 tojás
víz
A szódabikarbóna nem kötelező, kicsit levegősebb lesz tőle a lepényke.
Nagyon egyszerű:
1. A zabpelyhet egy tálban összekeverem a sóval, szódabikarbónával, majd annyi vizet öntök rá, hogy majdnem ellepje. Pár percig állni hagyom, addig mondjuk megterítek.
2. Felforrósítok egy palacsintasütőt, nem kell kiolajozni sem. Amíg melegszik, villával áttöröm egy kicsit a zabot és hozzákeverem a tojást.
3. Két evőkanálnyi tésztát kör alakban belesimítok a palacsintasütőbe. (Egy 26cm átmérőjűbe egyszerre hármat.)
4. Pár perc múlva, ha teljesen elvált a serpenyőtől és a teteje is kezd megszilárdulni, óvatosan megfordítom és a másik oldalát is megpirítom.
Ebből a mennyiségből 8 lepényt szoktam sütni, ez 9g CH/db. A lenmagos lepénytől eltérően, ez frissen az igazi. Pár óra múlva még finom, de másnapra már nem érdemes eltenni.
Andrea Vén mondta
Ezt eszem most reggelire házi szamócalekvárral, amit anyukám csinált 🙂 A kettő együtt isteni 🙂 Köszönöm az ötletet 🙂
Névtelen mondta
Ki szeretném próbálni a receptedet, viszont megkérdezhetném, hogy milyen zabpehelyt használtál hozzá?
Mindenmentes Nóri mondta
Anno Lidlben kapható zabpelyhet használtam, de másféle is jó, csak aprószemű legyen (zarte Haferlflocken).
lightbrush mondta
Köszönet a receptért!!! Kipróbáltuk, és mennyei finom lett. A zabpehely amúgy is a kedvenc gabonák között szerepel, de ilyen formában igazi színfolt a hideg zabkásák mellett. Biztatni tudok mindenkit a kipróbálásra, mi miután kissé kihűlt, házi vajjal és házi kefirrel fogyasztottuk el 🙂
Nagyanyó mondta
Nagyon finom lett, én még hozzányomtam egy gerezd fokhagymát. Házi vajjal nagyon ízletes. Köszönöm a receptet.
Névtelen mondta
Kipróbáltam, nagyon finom, de nekem pici kókuszolajat kellett alá tenni, mert zsiradék nélkül szakadós volt, és nem tudtam megfordítani. Így azonban olyan átmenet lett a lepény és a palacsinta között. Nagyon finom volt mézzel…
Kovács Éva mondta
Ez a recept glutén menetes? (mart anyukam csak olyat ehet sajnos)
Mindenmentes Nóri mondta
Nem, a zab nem ajánlott gluténmentes diétában. Gluténmentes receptekért kattints a "gluténmentes" címkére a bejegyzés alatt, vagy válaszd ki a menüből a "mitől mentes" fül alatt!
Attila mondta
Igazi jó recept lusta, egészségre törekvő egyedülélő férfiaknak, akik gyorsan akarnak valami finomat és táplálót enni.
Köszönet érte. Kicsit feldobtam a zabot teljes kiőrlésű liszttel, a tetejére pedig Áfonyadarabos túró került. 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
😉
Panna mondta
Nagyon finom lett, köszönöm a receptet. Tojás helyett 1 banánt tettem bele, így is jó lett nagyon, palacsintára hasonlít, egy ici-pici olívaolajon sütöttem meg őket. Érdemes kipróbálni! 🙂
Kató Árpád mondta
Köszönöm a receptet nagyon jó! Kipóbáltam szendvicsként hussal és lekvárral is Nagyon finom!
Dr. Biró Boglárka mondta
Érdekesek a receptjeid. Van köztük használható, és köszönet ezért.
Egyet azonban eddig se értettem, de most sem értek. Ha VEGÁN vagy, miért kell állandóan HÚSUTÁNZATOKat főzni? Ha nem kell a hús, a tej, a tojás akkor ne egye valaki, de nem értem, miért kell kierőszakolni valamilyen növényből, hogy húsízű és hús kinézetű legyen. Gondolok itt a vegán rántotthalra pl! Ha vegán vagy egyél, főzzél növényt, ezerféle dolgot lehet belőlük főzni, és az maradjon növény, nem álhús….
Andrási Nóra mondta
Nem vagyok vegán, csak növényeket eszem.
Az „utánzat” receptek nem azért születnek, mert feltétlenül szükség lenne rájuk (nincs), hanem azért, mert felmerül rájuk az igény pl. azoktól, akik frissen térnek át erre az étrendre, és karácsonykor valami halízű dolgot szeretnének enni… Az ilyen receptek és a bolti félkész termékek sokaknak jelentenek mankót a váltáskor, amit idővel elengednek.
Ha elolvastad volna pl. a rántott halas bejegyzésem, akkor tudnád, hogy az pl. pont egy első növényevő karácsonyra készült.
Attól, hogy számodra első blikkre nem világos, hogy minek kell X dolog, másnak még lehet hasznos…
Kicsit több empátiát, kérlek!