2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Férjem munkája kapcsán volt szerencsénk pár napot japán földön tölteni. Mindketten nagyon megszerettük a helyi ízeket. Miután hazajöttünk, hónapokig napi szinten hiányoltuk a távol-keleti ételeket, illatokat.
Előrebocsátom, nem egy hagyományos japán étel következik. Ez volt az első recept, ami a hazaérkezésünk után hatékonyan tudta enyhíteni elvonási tüneteinket. A hozzávalók viszonylag könnyen elérhetőek, hamar elkészül, és már főzés közben ínycsiklandozó japán illatokkal lengi be a konyhát… Élvezzétek!
Hozzávalók 4 személyre:
500g csirkemellfilé szeletelve
250g előgőzölt barna rizs
4 ek. szójaszósz
1 kk. nyírfacukor
4 ek. repceolaj
2 tojás
1 szál újhagyma
4 gerezd fokhagyma
2 teáskanál frissen reszelt gyömbér
1 kk. só
Szójaszószt manapság már a kisebb boltokban is lehet kapni pár száz forintért. Ha komolyan gondoljátok az ázsiai ételeket, ajánlom, hogy szerezzetek be egy ázsiai boltban egy „jót”, pl. japán gyártmányú Kikkoman. Van csökkentett sótartalmú is. Lisztérzékenyek, legyetek óvatosak a szójaszósszal, mert a legtöbb búzával is készül, de lehet már kapni Magyarországon is gluténmentes változatot.
A gyömbért szintén egy nagyobb szupermarketben vettem. Ha nem hámozom meg, mélyhűtőben nagyon sokáig eláll. Mindig csak annyit hámozok meg belőle krumplihámozóval, amennyi éppen szükséges, és frissen reszelem kis lyukú reszelőn. Vigyázat, csípős, ne kenjétek a szemetekbe…
Az eredeti recept mirinnel készül, ami egy édes japán főzőbor. Sajnos csak cukros változatot találtam belőle, így nyírfacukorral helyettesítettem. Biztosan nem ugyanolyan, de nekünk ízlik.
Így készül:
1. A rizst megmossuk, és a sóval feltesszük főni.
2. Összeállítjuk a pácot a csirkéhez: a szójaszószban feloldjuk a nyírfacukrot, elkeverjük az olajjal, majd mehet bele a fokhagyma és a reszelt gyömbér. Ebben forgatjuk meg alaposan a hússzeleteket, hogy mindenütt bevonja őket a pác.
3. Az újhagymát ferdén felszeleteljük, forró serpenyőben megfonnyasztjuk egy kicsit.. A tojásokat enyhén felverjük és teflonserpenyőben kisütjük, közben fakanállal kevergetve, hogy sok kis darabban süljenek át. Egy szalvétával áttöröljük a serpenyőt a tojás után, így a csirkéhez is használhatjuk.
4. Jó meleg serpenyőben néhány perc alatt átsütjük a pácolt csirkemellszeletek mindkét oldalát.
5. Az időközben megpárolt rizshez keverjük a hagymát és a tojást, lefedve állni hagyjuk néhány percig és készen is vagyunk.
Ez egy ebédre tervezett recept, 50g CH/adag. Szerintem ez a fogás tényleg elkészíthető 30 perc alatt, ha jól tájékozódunk a konyhában: a barna rizs 20 perc alatt megpárolódik, a csirkének elég 10 perc a pácban, és 2-3 perc alatt átsüthető.
Headsup mondta
Szia Nóri!
4 főre van számolva a CH, ugye, jól látom?
Zsuzsi
Headsup mondta
Bocs, épp csak a szemem nem verte ki 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Seráfütty, gyere máskor is! 🙂
Headsup mondta
Itt ragadok, tuti 🙂
Headsup mondta
Meg egy kerdes: ugye jol latom, hogy a koretnel a nyers rizsbol szamoltad a 250 grammot? Tehat a husi gyakorlatilag gratisz lett szenhidratilag, ugye?
Mindenmentes Nóri mondta
Persze: a husiban nem sok van… Nem ugratnálak azzal, hogy a párolt rizsből méricskélj 250g-ot. 🙂
Headsup mondta
Jó, értem, köszi 🙂