2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Bevezetőnek pár szó a fagylaltról. Alapvetően nincs vele nagy baj, mivel a jó minőségű, főzött fagyi sok tejszínt tartalmaz, így legalább a glikémiás indexe rendben van. Átlagosan 20-30g/100g körül mozog a szénhidrát-tartalma, így alkalomszerűen egy-két gombóc uzsonnára belefér.
Bennem az kezdett el motoszkálni, hogy azt a kevés cukrot is szeretném kihagyni, és már annyira megszoktam, hogy ami itthon készül, az sokkal jobban szokott elsülni a boltinál. Gondoltam, teszek egy próbát a fagylalttal is. A receptötlet alapját egyik barátnőm málnás túrókréme és tavalyi fagyasztott joghurtos élményeim adták.
Hozzávalók 2 személyre:
100g mirelit gyümölcs (málna, eper, erdei gyümölcs)
100g natúr joghurt
100g krémes túró
édesítő ízlés szerint
Gyümölcsnek piros bogyós gyümölcsöket próbáltam, amiknek a szénhidrát-tartalma 7-10g/100g körül van. Málnával, eperrel, és vegyesen is nagyon finom volt. Édesítőnek stevia fluid cseppeket használtam, 20 cseppet.
Egy pillanat és kész is…
A hozzávalókat összemértem a turmixgépben. Vártam egy pár percet, hogy a gyümölcs egy kicsit felengedjen. (Erre a motor kímélése miatt van szükség, ha nektek ipari konyhagépetek van, csak hajrá…) Összeturmixoltam: nem is teljesen simára, hogy maradjanak benne nagyobb gyümölcsdarabok is.
Készítettem már féladagot is, mikor egyedül voltam itthon: kicsit nehezített így a feladat, mivel olyan kevés, hogy a gép kicsapja a falára és vissza kell tologatni kanállal. Így akár 2 percig is eltarthat összeturmixolni!
A szénhidrát-tartalom a gyümölcstől is függ, piros bogyósokkal kb. 10g CH/pohár.
Vélemény, hozzászólás?