2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Egy ideje kutatok alacsony glikémiás indexű ál-gabonafélék, alapanyagok után. Gondoltam, összefoglalom Nektek, mire jutottam.
Hogy miért? Egyrészt szeretném kicsit bővíteni választási lehetőségeim a köretek terén, ami most főleg barna rizsre és hajdinára korlátozódik, néha egy kevés burgonyával. Nincs ezzel nagy gond, ahogy Z is rávilágított: a legtöbb sehogyan sem diétázó családban is valószínűleg három lehetőség van: rizs, burgonya, tészta, ehhez képest nem is állunk rosszul.
Másrészt már több, mint fél éve nem ettem tésztaételt, mert a boltban kapható, gluténmentes tésztafélék szinte kizárólag kukoricalisztből készülnek, ami elég magas GI, a teljes kiőrlésű barna rizs- vagy hajdinalisztből készült pedig olyan drága, hogy kezdeti elhatározásom ellenére nem sikerült elszánnom magam még egy csomagra sem. Jó lenne, ha találnék egy olyan gluténmentes lisztet (ami valószínűleg inkább liszt-keverék lesz), amiből házilag tudnék majd tésztát gyúrni, pizzát sütni, stb.
Nézegettem a készen kapható gluténmentes lisztkeverékeket, de mindegyiknek nagy része keményítő, kevés élelmi rosttal, így szerintem nem felelnek meg a „lassan felszívódó szénhidrát” elképzelésnek. Úgy vettem észre, aki gluténmentes étrendre tér, mert mondjuk lisztérzékeny, és nagyrészt a bolti készen kapható tésztákra, lisztekre támaszkodik, az jó eséllyel erősen terheli a szénhidrát-anyagcseréjét gyorsan felszívódó szénhidrátokkal.
Ahogy keresgéltem a világhálón, találtam egy nagyon jó adatbázist különböző ételek glikémiás indexéről, itt, sajnos csak angol nyelven. Sydneyben egy kutatócsoport azzal foglalkozik, hogy ellenőrzött módszerekkel méri egyes ételek glikémiás indexét. Nagyon hasznosnak találtam ezt az oldalt, és nem csak azért, mert egy-egy alapanyagnak utána tudok olvasni, hanem mert sok esetben valamilyen kész ételben is megvizsgálták ugyanazt az anyagot. Így pl. kiderült, hogy a köles glikémiás indexe -ami a múltkor okozott nekem némi fejtörést-, köleslisztből főzött kásában nagyon magas (107), egészben párolva közepes (62-71), míg ha hüvelyesekkel, más magvakkal együtt készítik el, akkor jó alacsony (18-29). Ez is azt mutatja, hogy nem mindegy, mit mivel és hogyan készítünk el. Persze itt sem találtam meg mindent, amit kerestem, de eddig ez volt a legteljesebb lista, amire sikerült ráakadnom.
Barna rizs:
A barna rizs a mindenki által ismert fehér rizs hántolatlan változata. Mivel a maghéj tartalmazza a rizsben a legtöbb vitamint (B, E), ásványi anyagokat, és nem utolsó sorban az élelmi rostot, a fehér rizsben ezekből szinte semmi nem marad. A barna rizst éppen a megmaradt maghéj miatt jóval tovább kell főzni fehér társánál, de kapható előgőzölt változat is, ami gyorsabban is elkészíthető.
Tápanyagok/100g: 362 kcal energia, 3g zsír, 76g szénhidrát, 8g fehérje, 3g élelmi rost.
GI: mérték igen alacsonynak (39) és jó magasnak is (87), ha jól értem, sok múlik a típuson és az elkészítésen (mint mindig): ha nem főzik szét hanem szépen gőzölik, akkor az az alacsony glikémiás indexnek kedvez.
Ár: ~600-800 Ft/kg.
Hajdina:
A keserűfűfélék családjába tartozik, Ukrajnában és Oroszországban gyakran kását főznek belőle. Sok fórumon olvastam, hogy egyesek szerint a natúr hajdinának keserű utóíze van, én ezt sosem tapasztaltam, engem az íze a tarthonyára emlékeztet. (Ízlések és pofonok persze különbözhetnek, és itt meg szeretném jegyezni, hogy több, mint egy éve nem ettem tarhonyát.) Ásványianyag és B-vitamin tartalma kiemelkedően magas, emellett sok rutint is tartalmaz, ami erősíti a kapilláriserek falát, ezért a népgyógyászatban gyógynövényként is alkalmazták magas vérnyomás, visszerek kezelésére. A felsorolt álgabonák közül a hajdina rosttartalma a legmagasabb, emellett jó minőségű, teljesértékű fehérjeforrás.
Tápanyagok/100g: 343 kcal energia, 3g zsír, 71g szénhidrát, 10g fehérje, 13g élelmi rost.
GI: a párolt hajdina glikémiás indexe 50 körül alakult, a 100% hajdinalisztből készült tésztáé 59 volt. Tanulságos, hogy a gluténmentes, hajdinás palacsintaporból sütött palacsinta GI-je 102 volt a tanulmány szerint… Ennyit az előre elkészített lisztkeverékekről.
Ár: itthon reformélelmiszerként könyvelték el, így 800-1000 Ft között van kilója, de ha valaki Ukrajnában jár, ennek töredékéért is hozzájuthat, érdemes feltankolni.
Köles:
Sokszor halljuk, hogy ez az emberiség legrégebb óta termesztett gabonája. Komplex B-vitamin forrás, emellett gazdag vasban, foszforban, magnéziumban, káliumban és cinkben.
Tápanyagok/100g: 378 kcal energia, 4g zsír, 73g szénhidrát, 11g fehérje, 8g élelmi rost.GI: 62-71 között van a hántolt, párolt köles glikémiás indexe. Ahogy feljebb is írtam, ha lisztként használjuk, akkor magasabb a GI, ha más, alacsony GI-jű zöldséggel készítjük el, akkor alacsonyabb.
Ár: ~500-600 FT/kg.
Vad/indián rizs:
A vadrizst Észak-Amerikában és Kínában fogyasztják főleg. Mivel ez a növény sekély vízekben él, az indiánok régen csónakokról aratták. A barna rizshez hasonlóan sok benne a B vitamin és az élelmi rost, emellett sok benne a fehérje és kevés a zsír. Ez a legdrágább versenyző ebből a válogatásból, de meglepő módon van a vadrizsnek egy magyar termelője, talán érdemes lehet közvetlenül tőlük rendelni.
Tápanyagok/100g: 357 kcal energia, 1g zsír, 75g szénhidrát, 15g fehérje, 6g élelmi rost.
GI: 45-55
Ár: ~3500-4000 Ft/kg
Quinoa:
Az Andokban élő népek számára több ezer éve fontos táplálékforrás. Gazdag teljes értékű fehérjében, magnéziumban, kalciumban és vasban, ezért vegánoknak, laktózérzékenyeknek különösen ajánlott. Érdemes tudni, hogy a növény magjait keserű szaponinbevonat veszi körül, ami ellenállóvá teszi a kártevőkkel szemben. Ezért van az, hogy én eddig csak bio quinoával találkoztam: nem szükséges permetezni. Ezt a réteget a feldolgozás során el szokták távolítani, mielőtt a boltokba kerül.
Tápanyagok/100g: 368 kcal energia, 6g zsír, 64g szénhidrát, 14g fehérje, 7g élelmi rost.
GI: 53Ár: ~2000 Ft/kg
Foglaljuk össze:
(!) = teljes értékű fehérje
Eddigi tapasztalataim:
A barna rizst és a hajdinát már használom egy ideje, ezek már ismerősek lehetnek.
Kölessel eddig egy salátát készítettem, annak sikere volt, így ismételtük is. Időközben meggyőződtem, hogy a párolt köles zöldségekkel, vagy más alacsony GI hozzávalóval párosítva beleillik a diétánkba.
A quinoa nagyon szimpatikus a remek tápértékei miatt, kár, hogy ilyen drága. Már kóstoltuk, nekem nagyon ízlettek a kis áttetszőre főtt magocskák. Ízre valahol a semleges és a mák között van, talán a magas zsírtartalom miatt.
Egyszer egy kiszállítós (!) ebédben kóstoltam vadrizst, és finom volt. Az ára miatt önmagában nem, de barna rizzsel keverve még felkerülhet a menüre, mivel így 45-nek mérték a rizskeverék GI-jét.
Liszt formában ezek közül a hajdina és a barna rizs jön szóba alacsony GI alapanyagként. A quinoa liszt is jó lenne, de az tudtommal Magyarországon még nem kapható. Hajdinát egyébként a turmixgépemmel is sikerült szépen megőrölnöm, „majdnem liszt” finomságúra.
(Tápanyagadatok forrása: nutritiondata.self.com, GI: glycemicindex.com, ár: argep.hu, a rövid ismertetők tartalma nagyrészt wikipediáról származik.)
Remélem, hasznos lesz ez a kis összefoglaló. Ha tetszik, vagy nem tetszik, kérdésed, megjegyzésed van, szólj hozzá!
mclahlan mondta
Nóri, nézd mit találtam:
http://www.kalóriaguru.hu/kaloriatablazat/quinoa-kaloria.php
Gondolkodóba estem, hogy most akkor mennyi quinoát főzzek meg a CH tartalom miatt…
Mindenmentes Nóri mondta
A kalóriaguru oldalán lévő adat a főtt quinoára vonatkozik, szóval 100g főtt quinoában van 21g CH. Mivel nem tudhatjuk, ők mennyi vízben főzték, szerintem számolj a szárazzal. Ez egyébként innen is kiderül: http://nutritiondata.self.com/foods-QUINOA000000000000000000000.html
Edith Bbits mondta
Szia. Szerinted köles lisztből is lehetne gofrit sütni, más liszt hozzáadásával esetleg?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia!
Nem tudom, láttad-e már, van gofrirecept az oldalamon, kettő is, ez itt a második verzió: http://www.mindenmentes.hu/2013/04/gofri-2-belga-waffel-mindenmentesen-cukor-gluten-tejmentes-lowcarb-gofri-szteviaval/
Én nem használok kölest gofrihoz, mert az inkább olyan dolgokba jó, aminek tartást, tömörséget kell adni, pl. kenyér (lásd mindenmentes kenyerem), muffin. Megfelelően kombinálva, mondjuk rizsliszttel attól még működhet, én nem próbáltam.
Üdv,
Nóri
Névtelen mondta
Szia!
Ahol olvastam eddig a GI indexről mindenhol eltérő adatokat láttam, ill hogy figyelembe kell venni a GL-t is. Te ezeket hogyan számolod ki?
Olvasom a blogod, de nem igazán értem a számításokat:(
Mi is szemezünk ezzel az életmóddal rá is akarunk majd állni, és nagyon jók a receptjeid!
(engem az zavar ha esetleg hazalátogatunk és nem eszünk a házi kosztból akkor sértődés lenne):)
Üdv:Adri
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Adri!
Én eddig a glycemicindex.com-on találtam megbízhatónak tűnő GI adatbázist. A GL még azt veszi figyelembe a CH felszívódásának sebességén kívül, hogy egy _átlagos_ adag étel mennyi CH-t tartalmaz. Ebbe szerintem ne bonyolódj bele, mert nem átlagos, hanem meghatározott adag ételt eszel, ha 160g CH-s diéta szerint étkezel.
Én a blogomon csak az étkezésenkénti CH-t számolom, ezzel nem lesz sok gondod, mert minden recept végén feltüntetem, és csak alacsony vagy max. közepes GI-jű ételeket főzök.
Ha törődsz magaddal, annak a szeretteid is örülni fognak. Én is szoktam hazalátogatni, és a 72 éves apukám is tud rám főzni glutén, tejtermékek, cukor nélkül, kenyeret meg viszek magamnak… Bővebben erről a kérdésről az utazós bejegyzésemben olvashatsz, még kint van a főoldalon.
Szóval szerintem ne izgulj, indulj el akkora lépésekkel, amiket be tudsz fogadni, és majd kialakul. 😉
N.
Névtelen mondta
Szia,
Amarant? Elég jó!!
Tamás
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Tamás,
itt csak az alacsony GI-jű gluténmentes "gabonákat" szedtem össze, és az amarant önmagában magas GI. Ezért van, hogy csak sok más alacsony GI dologgal együtt használom, pl. müzliszeletbe.
Üdv,
Nóri
Névtelen mondta
Kedves Nóri! A bulgur-ról mi a véleményed?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
A bulgur tönkölybúzatöret, tehát nem gluténmentes.
Egyébként teljes értékű, alacsony GI-jű alapanyag, és még elkészíteni is könnyű. Nem gluténallergiás/lisztérzékeny embereknek jó lehet, de ebben a bejegyzésben csak a gluténmentes gabonákat igyekeztem összeszedni, ezért nem esett róla szó.
Névtelen mondta
Köszönöm szépen a gyors választ. Igazából a GI-miatt kérdeztem. 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Az oldalamon találsz GI táblázatot is, mely szerint 55 a főtt bulguré.
Általában gyorsan válaszolok, ha tudok. 🙂
Névtelen mondta
Szia, a cikkben levő vadrizses linkre kattintva azt tapasztaltam, hogy már nem él, viszont szerintem ők azok: http://www.indianrizs.hu
Mindenmentes Nóri mondta
Köszi, javítottam.
Névtelen mondta
Szia, a vadrisz – úgy tudom – nem gluténmentes!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
a vadrizs – mivel nem gabonaféle – gluténmentes, ha a csomagolás során sem találkozik/szennyeződik gabonafélékkel.
Üdv,
Nóri
Névtelen mondta
Azért a vadrizsről ádáz csaták dúlnak, rákerestem, mert én is úgy tudtam, hogy a cöliákiásoknak kerülniük kell.
http://www.majomkenyer.hu/hu/?option=com_content&view=article&id=104:mit-ehet-aki-liszterzekeny-olvasoi-eszrevetelre-reagal-a-majomkenyer-dietetikusa&catid=15:gluten&Itemid=21&lang=hu
Mindenmentes Nóri mondta
Köszi a linket, ez a párbeszéd most kezdi megvilágítani nekem, hogy miért van a témában ennyi féle vélemény. A dietetikus hölgy szerint az a gluténmentes, amiről azt mondják (a bizonyos adatbank), hogy biztosan az, míg én is inkább úgy gondolkodom, hogy ami természettől fogva gluténmentes, és utánajártam, nem szennyeződik ezzel-azzal, akkor az rendben van. Abban mindenesetre biztosan egyetértünk, hogy mindenki személyre szabottan kell utánajárjon annak, hogy mit is ehet és mit nem.
Mindenmentes Nóri mondta
Nézegettem még a linkelt oldalt, mert megörültem, hogy van alacsony GI glutén- és tejtermékmentes menüjük, erre egyik napi desszert zabkása… Nekem kicsit furcsa, hogy egy olvasói levélre válaszolva ennyire óvatosan a gluténszennyezéssel, a nagy "zab-dilemmát" pedig ezek szerint nem veszik fel és főznek zabot… Mióta tudom, mennyire rossz nekem a glutén, sokszor ettem vadrizst, de a zabot még nem mertem (újra) megkóstolni… 🙂
Eper mondta
Szia Nóri!
A zabbal mi a problémád?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Eper 🙂
Egyrészt csak a kifejezetten gluténmentesként kezelt zab lehet gluténmentes, különben keresztszennyeződik a termesztés vagy a feldolgozás során más gabonafélékkel, másrészt lisztérzékenyek, gluténintoleranciások keresztallergiát mutathatnak rá még így is, ezért nem akartam itt ajánlani. A zab-kérdés szerintem mindenkinek egyéni utánajárást és elbírálást kell jelentsen, de azt is megértem, hogy sokszor egyszerűbb inkább csak simán kihagyni ezt is…
Nóri
Névtelen mondta
Szia Nóri!
Először is annyit, hogy nagyon profi az oldalad, és sok hasznos információt találtam rajta már most. Viszont lennének kérdéseim, remélem fordulhatok hozzád, úgy tűnik az írásaidból, hogy Te mindenre tudod a választ. 🙂
Szóval most derült ki, hogy Inzulin rezisztenciám van. Eléggé derült égből jött, mert sosem volt semmi bajom, az éhgyomri vércukrom mindig jó volt, már van két gyermekem is. Most szeretnénk harmadikat, és ennek kapcsán derült fény az IR-re. Vannak pollen allergiáim, és a kisebb lánykám úgy tünt, hogy tejallergiás, így én is vele együtt a 2 éves koráig teljesen tejmentes diétán voltam. Akkor derült ki, hogy valószínű én is allergiás vagyok a tejre (nem tudom, hogy fehérje vagy laktóz), de legalábbis intoleranciám van, mert sokkal jobban éreztem magam mióta nem fogyasztottam tejterméket. Nem részletezem már tovább, mert már így is hosszú lett, de a jobb érthetőség kedvéért írtam le. Szóval most ott tartok, hogy nem fogyaszthatok semmit amiben tej származék van, és mostmár cukrosat sem ehetek (nagyon édesszájú vagyok) és a szénhidrátra is figyelnem kell. Mindamellett, hogy lelkileg elég nehéz még ezt nekem feldolgozni, fogalmam sincs, hogy hogyan csináljam. Ha megnézem valaminek a ch tartalmát, akkor úgy kell kiszámolni, hogy mennyi ch, hogy az adagnak megfelelően mennyi van mondjuk egy szelet kenyérben, meg még a felvágottban, és úgy összeszámolni, hogy kijöjjön az általad ajánlott mondjuk 30 ch és annyit ehetek meg mondjuk egy evéssel? A másik, hogy azt is meg kell nézni, hogy lassan vagy gyorsan felszívódó szénhidrát? De ha lassan felszívódó akkor többet is lehet belőle enni,vagy attól még a kiszámolás ugyan az? Meg pl azt írtad, hogy gyümölcsöt nem eszel tízóraira? Miért? Én mindig azt hittem, hogy gyümölcsöt bármikor lehet enni. Persze mostmár értem, hogy vannak gyümölcsök is aminek van szénhidrát tartalma, de mégiscsak gyümi. Aztán ugye van a rizs, amit nem is kéne talán enni egyáltalán? Vagy azt is kiszámolás alapján? A tejmentes étrendem kapcsán bevezettem a rizstejet helyettesítésnek, de akkor azt sem lehet fogyasztani?
Köszönöm szépen ha tudsz válaszolni.
Üdv,
Ági
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Ez a mindenre tudom a választ volt a nap poénja… 😀
A válasz igen, úgy kell számolni, ahogy leírtad.
Hogy lassú vagy gyors, az a számolást nem befolyásolja. Általában inkább a lassú szénhidrátokat együk, a gyorsakat kerüljük. Így pl. rizsből is barna rizst, kiszámolt mennyiségben eszünk.
Gyümölcsöt tízóraira azért nem, mert a szervezet kora délután tűri legjobban a cukros dolgokat, és a gyümölcs bizony cukros. Ezért inkább uzsonnára eszem.
Ihatsz nyugodtan rizstejet, csak számold bele a szénhidrát-beviteledbe.
Üdv,
Nóri
Edit mondta
Szia Nóri!
A Testkontrolban pont az van, hogy délelőtt és esetleg kora délután fogyasszunk gyümölcsöt.
Akkor az nem jó?
Köszi,
Edit
Mindenmentes Nóri mondta
A Testkontroll nem tudom, hogy mi alapján mondja, nem ismerem. Szerintem nincs univerzális, mindenkinek jó, de az inzulinháztartásunknak a (kora) délután a legjobb a gyümölcsevésre.
Névtelen mondta
Szia Nóri!
Lenne egy kérdésem,hátha segítesz megérteni,ez kimaradt a dietetikussal való találkozáskor…
A kukoricalisztről tudom,hogy gyors felszívódású,a főtt kukorica viszont lassú. Segítenél nekem elmagyarázni,hogy ez miért van?
Elfogadtam,hogy gyors a kukoricaliszt,nem is a szívem csücske,csak érteni is szeretném,miért van így,miközben a főtt kukorica meg lassú 🙂
Köszönöm,ha segítesz! 🙂
Üdv.: Judit
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Szerintem a dietetikus is megértené, hogy utólag adódott még egy kérdésed. 🙂
Minél feldolgozottabb egy élelmiszer, annál magasabb a GI. A főtt kukoricát egészben, pár percig főzzük, a liszthez meg kiszárítják és finomra őrlik a kukorica szemeket. Ennyi, szerintem, de én nem vagyok dietetikus… 😉
Reni mondta
Szia Nóri, nagyon klassz az oldalad, sokat tanultam belőle! Pár hónapja derült ki az 1es típusú diabétesz a 6 éves kislányunknál és 1 hónapja még a cöliákia is.. a kettőt nem is olyan egyszerű összeegyeztetni, ha csak a GI-re gondolok.. a magliszteknek pedig olyan kevés a szénhidrát tartalmuk, hogy a belőlük készült kenyérből elég sokat kellene megennie.. Van esetleg valami jó tipped számunkra? Köszönöm, Reni
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Nem egyszerű… elárulom, több édesanya írt már nekem hasonló helyzetben, és belejöttek. 🙂
Ha konkrét kenyérre gondolsz, akkor az egyszem, agyonszeretett kenyeremet itt találod:
http://www.mindenmentes.hu/2012/11/mindenmentes-teljes-kiorlesu-hazi-kenyer-glutenmentes-tojasmentes-szojamentes/ Ebben nincsenek maglisztek, 35g CH/100g.
Marcsi mondta
Kedves Nóri!
Imádom a blogodat! Most úgy döntöttem felteszem hozzád a kérdéseim. 4 éve először egy dietetikus diagnosztizálta nálam az inzulinrezisztenciát. egy műszerrel mért be már nem emlékszem pontosan mi volt az. Azután diabetológián igazolódott a diagnózisa- azóta hellyel közel tartom a GI diétát, gyógyszert is szedek rá- ha vannak időszakok amikor nem figyelek oda az étkezésre, egyből beindul a hízás. A dietetikus egy másik dolgot is mondott: hogy gluténintoleranciám van, aminek akkoriban utána is olvastam, de első lépésnek elég volt a GI. NEhéz még ezt az egy dolgot kizárni. Mostanában próbálkozom vele de annyira nehezen megy! a minap például azt gondoltam hogy megtaláltan a szuperkaját, a kölest, de mint kiderült ez sem jó GI étel.
Gyerekkoromban (12 évesen) végeztek rajtam ételallergia vizsgálatot, a liszt közel volt a felsőértékhez de nem érte el azt. Nem állapítottak meg ételallergiát.
A gluténintolerancia és a lisztérzékenység ugyanaz? Az internetes források eléggé ködösítenek sokszor.
Most akkor lehetek gluténintoleranciás úgy hogy nem mutatok tüneteket? Nincs gond az emésztésemmel. Orvosilag hogyan szűrik ezt?
Köszi előre is a válaszod!
U.I: Azon nem gondolkoztál még hogy házi tésztát csinálj?
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves Marcsi,
A gluténintolerancia és a lisztérzékenység (cöliákia) nem ugyanaz. Más típusú immunfolyamatok vannak a háttérben, a gluténintolerancia még viszonylag új felfedezés: tavaly jelent meg először egy tanulmány, melyben bizonyítást nyert, hogy létezik ilyen – cöliákia teszten negativ eredménnyel szereplő emberek tüneteket mutattak glutén terhelésre.
Igen, lehetsz úgy is intoleráns, hogy nem mutatsz tüneteket, mert a szervezeted valamilyen szinten hozzászokott a folyamatos terheléshez.
Ha az én véleményemet kérdezed, megbízható teszt még nincs rá. A legegyszerűbb és legmegbízhatóbb, ha gluténmentesen eszel egy ideig (min. 4 hetet mondanék), utána egy napon terheled magad gluténnel, majd újra szünet és még 3 napig figyeled, hogy hogy vagy. Ha stimmel a történet, akkor a 4 hét alatt jobban érzed majd magad, majd a terhelés után igen cefetül.
Van házi tészta receptem, írd be a keresőbe! (Jobb oldalsávban vagy a Receptek fülön találod.)
Mihály Gyöngyvér mondta
Kedves Nóri,
Én az alakor búzáról szeretnék kérdezni..sehol sem találom a GI – jét,és úgy tudom,ezt a típusú gabonát a legtöbb gluténérzékeny egyén is fogyaszthatja. Főként a dara formája érdekel..Mi a véleményed róla?
Köszönöm válaszod!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
itt a vele készült kenyér GI értéke: 65-71. Arról, hogy nem vált ki glutén-reakciót, még csak in vitro vizsgálatot találtam (kémcsövekben, nem emberekben tesztelték), ezt itt. Biztató, de ez nekem kevés ahhoz, hogy meg merjem enni. 🙂 Én ez alapján még nem ajánlanám.
Luca mondta
Kedves Nóri! A ch számításánál a gabonák ch tartalmát száraz súlya vagy főtt/ párolt stb súlya alapján kell számolni?
Köszönöm előre is a segítséged!!
Mindenmentes Nóri mondta
Száraz!
Szabina mondta
Szia Nóri!
Nagyon szeretem a blogod és a könyvet is megvettem már, rengeteget segítenek az írásaid. Az én kérdésem az édesburgonyára irányul:
A múlt héten a férjem csirkebrassóit csinált, amit általában krumplival esznek. Én gondoltam, hogy kiváltom édesburgonyával, mert több IR-es blogon is láttam, hogy fogyasztható, természetesen számolni kell a mennyiséget. Én szépen ki is mértem az én adagomat (kockákra vágtam és kókuszolajban kisütüttem). Aztán olyan finom volt vele a brassói, hogy gyanakodni kezdtem. Összehasonlítottam a szénhidráttartalmát, illetve a glikémiás idexét a sima krumpliéval és hát mit nem mondjak majdnem dobtam egy hátast. A számok láttán én azt gondolnám, hogy ezt sem lehet fogyasztani IR diétában, viszont ha meg lehet, akkor a sima krumplit ha kimérem az adagot akkor miért nem?
Előre is köszönöm,
Szép napot,
Szabina
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
én úgy tudom, hetente egyszer lehet enni krumplit köretnek, persze nem a mirelit, bő olajban kisütött hasábkrumplit… 😉 Én pici olajjal összeforgatva, sütőben sütve szoktam. Az édesburgonyára írnak 44-es GI-t is pár percig forralva, és 97-et is egészben sütve… Nehéz itt okosnak lenni.
MReni mondta
Szia Nóri!
Szeretném kérdezni, hogy mit értesz a barna rizs párolása alatt (a vízben főzéssel szemben)? pusztán annyi, hogy nem egyszerre öntöm fel a 2,5x-es mennyiségű vízzel, hanem apránként öntögetem rá a szükséges mennyiséget?
Érdekes, nem gondoltam volna, hogy ez is számít… Korábban nagy könnyebbség volt, hogy a rizsre csak ráöntöttem a vizet, és tudtam, ha 1 óra alatt kétszer megkeverem, akkor rendben lesz…
Köszönöm,
MReni
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Pontatlanul fogalmaztam, nyugodtan felöntheted, a mondat arra irányult, hogy ne főzzük szanaszéjjel, hanem csak éppen puhára.