2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Az a helyzet, hogy én jövő nyáron a saját, házi készítésű, „mindenmentes” (tejtermék-, tojás-, és cukormentes) fagylaltomat szeretném kanalazni a teraszon. Igaz, hogy a receptet még nem dolgoztam ki (teljesen), de bízom benne, hogy addigra sikerült, sőt talán korábban is. 😉
(Frissítés: csokis mindenmentes főzött fagyi itt, kávés pedig itt.)
A vanília nem tartozik a kedvenc fagylalt ízeim közé, de egy kevés vaníliakivonat a háttérben szerintem sokmindent meg tud bolondítani. A vaníliakivonat viszont nem olcsó, és nekem sok fog kelleni, szóval gondoltam, elkészítem magamnak a kivonatot. Itt találtam egy remek leírást, hogy hogyan érdemes nekiállni. Többek között az is kiderül, hogy a vaníliakivonat már 5-6 hét múlva is használható, de 6 hónapig nyugodtan hagyhatjuk a vaníliát az alkoholban. Ekkor le kell szűrni, és utána még „érhet” újabb hónapokat, szóval gondoltam, ha nyáron szeretném fagyiba használni, akkor ideje lesz nekilátni. Azért teszem most közzé ezt a bejegyzést, hogy majd nyáron ne mondhassátok, hogy nem szóltam. 🙂 Ahogy telik-múlik az idő, fogom még frissíteni képekkel.
Mire lesz szükség?
30g vaníliarúdra
250ml vodkára*
1db 250ml-es üvegre (sötét üveg még jobb lenne)
éles kés, vágódeszka
*Gluténérzékenyek a vodka helyett válasszanak más, nem gabona alapú szeszes italt! Szerintem tequilával vagy rummal is ugyanúgy működik, csak a vodka olcsóbb. Sőt, hallottam már burgonya alapú vodkáról is, az gluténmentes.
Most megengedek magamnak egy kis ingyenreklámot, és megsúgom, hogy a 30g indiai vaníliarudat szerintem elég kedvező áron sikerült beszereznem a fűszerboltom.hu-tól. 1500Ft volt össz-vissz, szállítással együtt. Lehet, hogy majd később rendelek a madagaszkáriból is, mert kíváncsi vagyok, érezném-e a különbséget.
Így készül:
1. A vaníliarudakat egyesével keresztben félbevágtam, majd hosszában felmetszettem és a késsel kikapartam az illatos-olajos magokat:
2. Mikor ezzel végeztem, a hátramaradt tokokat kb. 1,5cm hosszú darabokra vágtam. A magokat kiskanállal beletöltöttem a 250ml-es üvegbe, majd a tokdarabokat is bepakoltam. Remek vasárnap délutáni lazítás volt. 🙂
Felöntöttem vodkával, felcímkéztem.
3. Végül jól összeráztam. Most a konyhaszekrényben pihen, és az első héten minden nap fel fogom rázni. Utána mondjuk hetente egyszer, és kb. 6 hónap múlva le fogom szűrni. Majd frissítek ide néhány képet a folyamatról.
4. Már másnapra szép sötét színe lett, és így festett bő két hét után:
Remélem, meghoztam a kedveteket, és Ti is nekiláttok!
Pici Cica mondta
Ú én szívesen fogadnám a narancs és a menta kivonatot. 🙂 ez a vaniliás is szuper ötlet 🙂
Kata mondta
Én egyszerűen csak a kikapart vaníliarudakat (amikor a magokat ételbe felhasználtam, de a rúd valamiért nem kellett) pakolgatom csatos barna sörösüvegben levő tiszta rumba :).
Anita Módos mondta
Kedves Nóri!
Most találtam rá a blogodra, nagyon-nagyon tetszik!!! Szerinted házi pálinkával is működhet ez a mutatvány?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Alkohol van abban is, úgyhogy a vanília ízanyagait kioldja, az biztos. Inkább azt nem tudom, hogy milyen pálinkával készítenéd, mert a vodka semleges ízű dolog, de a pálinka nagyon is aromás?
Szerintem ez már új találmány: mondjuk kajszpálinkába áztatott vaníliakivonattal fagylaltot főzni. Hm… 🙂
Zita Csaszar mondta
Szia Nóri,
Szerinted 70%-os gyógyszertárban kapható alkohollal nem lehetne? Azt esetleg lehetne higítani és az gluténmentes elvileg.
Mit gondolsz?
Köszi,
Zita
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Zita,
Persze, hogy lehetne, csak a patikai alkohol elég drága, nem véletlenül használok én is inkább bolti töményet. 🙂
(Off: tisztítószernek is használom, így legutóbb jó nagy pocakkal álltam sorba két üveg vodkával… 😀 )
V. Kata mondta
Szia Nóri,
Nekem olyan kérdésem lenne, hogy mindenképp le kell-e szűrni? vagy ha elhagyom ezt a lépést, megromlana? Illetve mennyi idő után használható a kivonat?
Köszönöm előre is!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
nem kell szűrni, csak akkor számolj a vanília pöttyökkel… Megromlani nem fog. 🙂 2-3 hétig mindenképpen hagynám, de minél tovább, annál jobb.
V. Kata mondta
Szia Nóri!
Hétvégén készítettem vaníliafagyit, és mennyei íze van a kivonatnak köszönhetően! Köszönöm a receptet! 🙂
Ada mondta
Kedves Nóri!
Cukormentesen hogy lehetne vaníliakivonatot készíteni? Illetve hol lehet ilyet kapni?
Aroma is jó, de úgy tudom, a bolti vanília aroma is tartalmaz cukrot.
Nem tudom, hogy a monin szirupjában a „sucralose” mit jelent, de nem vagyok benne biztos, hogy az jó.
http://espressoshop.hu/monin-cukormentes-vanilia-szirup-0-7-l
Köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Ne haragudj, de nem teljesen értem a kérdésed: éppen ebben a bejegyzésben írom le, hogy hogyan lehet otthon cukor nélkül vanília kivonatot készíteni. 🙂 A szukralózról írtam az édesítőszerek között.
kataq mondta
Kedves Nóri!
Én most kaptam kedvet ehhez, frissítsd a cikket, kérlek oszd meg a későbbi tapasztalataid. 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
mire gondolsz? Kb. egy évig haszáltam ezt az esszenciát. 🙂
Mili mondta
Szia Nóri!
Tudsz valami jó vanília-lelőhelyet? Ez sajnos, mint kiskereskedő megszűnt. Köszi
Mindenmentes Nóri mondta
Sajnos nem vagyok képben… Biot tudok, itt, de az jó drága emiatt.
B. Szilvia mondta
Szia. Hogy sikerült ekkora csomagot megvenned 1500Ft-ért? :O a linken már nem találok ilyen áron, de még a közelében sem 🙁 máshol 1 darab kerül annyiba 🙁
Mindenmentes Nóri mondta
Szia, ez egy 2012-es bejegyzés…
Abéla mondta
Kedves Nóri!
Nekem őrölt bourbon vaníliám van itthon 15 g.
Ebből mennyi kellene kb a 2,5 dl-hez?
Köszönöm
Andrási Nóra mondta
Szerintem 5g elég lehet.