2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Végre találtam egy frappáns megoldást arra a gondomra, hogy mindig úgy érzem, nem eszünk elég gyakran levest és nyers salátákat. Szóval, szerintetek mitől kapta gyönyörű színét ez a turmix?
Először biztosan valamiféle piros bogyóra gondoltatok, de nem. Bár meggy is van benne, a cékla színe mindent visz: nem véletlen, hogy a bolti gyümölcsjoghurtokat is ezzel színezik.
Cékla a turmixban…?! Talán megszoktátok már a „fura” ötleteimet, mint a cukkínis süti vagy a répás muffin… Annyit mondhatok, hogy ebből a löttyből Z is elszürcsölt velem 1-1 pohárral, pedig ő nem az a típus, aki bármit megeszik vagy megiszik csak azért, mert előtte van: a mindenmentes csokifagyi is az ő kritikus megjegyzéseivel fejlődött, és végül az 5. változat került fel ide! Végül emlékezzetek egyik kedvenc jelmondatomra: egyszer mindent ki lehet próbálni.
100g mirelit meggy
1 kis cékla (kb. 200g)
1 körte (kb. 300g)
5-6 levél káposzta
1,5-2 pohár víz
Ehhez a turmixhoz sima fejeskáposztát használtam, de legközelebb vöröskáposztával is megpróbálom, kíváncsi vagyok, úgy milyen árnyalatú lesz… 🙂
Ez a sok zöldség és gyümölcs nekem bele sem fér egyszerre a kis, 1 literes turmixgépembe, így először a körtét, a káposztát, és a vizet turmixoltam össze, majd ezekhez adtam a nagyjából felengedett meggyet és a céklát. Legyünk türelmesek a turmixgéppel: alacsonyabb fokozaton kezdjük, hogy legyen ideje megbírkózni a feladattal.
Hogy milyen íze van? Nem, nem érezhető rajta a nyers cékla és a káposzta sem, inkább olyan, mint egy kb. 15%-os meggylé, körte illattal és utóízzel. Szerintem nagyon finom. Nekem annyira ízlett, hogy egyből két pohárral is megittam, bizony. Ezt a mutatványt azért inkább ne csináljátok utánam, mindjárt megmondom, miért.
Miért jó ez nekünk? Ez a recept igazából egy remek méregtelenítő vitaminkoktél. A céklában és a meggyben sok erőteljes antioxidáns van, emellett a cékla segíti a máj méregtelenítő folyamatait is. A nyers káposztában olyan növényi hatóanyagok találhatóak, amelyek segítik a bélfal regenerációját, ami igen hasznos, ha valaki ételallergiákkal él. A körte amellett, hogy nagyon finom, sok vízoldható rostot tartalmaz, ezzel segíti a méregtelenítést.
Apropó, rostok és méregtelenítés: mint tudjátok, a megfelelő rostbevitel fontos az emésztőrendszer egészségének megőrzéséhez. A vízoldható rostok -nem meglepő módon- sok vizet vesznek fel, ezzel növelik a béltérfogatot, és tisztítják a bélfalat. (Itt próbálom virágnyelven megfogalmazni, hogy ez az ital enyhe hashajtó hatású is – van, akinek ez jól jöhet, és van, akinek nem: gondoljatok rá.)
A gyümölcsök miatt ez az ital a gyorsabban felszívódó szénhidrátok közé sorolandó, ugyanakkor sok benne a rost, így szerintem alacsony glikémiás indexű diétába is belefér uzsonnára egy pohár.
A teljes szénhidráttartalom kb. 60g CH/1l, tehát 15g CH/pohár. Ez a turmix így elég sűrű, rendesen kitömi a pocakotokat, szóval még nyugodtan lehet hígítani vízzel, akár kétszeresére is.
Nekem akkor jött nagyon jól ez a recept, amikor a nyári „glutén-balesetből” próbáltam felépülni. (A nyaralásunk alatt újra ettem glutént, mert addig abban az illúzióban éltem, hogy csak egy barátnőm tanácsára kerülöm, de igazából nem vagyok rá érzékeny – tévedni emberi dolog.) Miután hazajöttünk, tartottam egy eliminációs diétát, és akkor élveztem nagyon (többek között) ennek a receptnek a pozitív hatásait.
Ezt csak azért meséltem el, mert az a helyzet, hogy az eliminációs diétának még mindig nem értem a végére, most vezetem vissza a sokáig kihagyott élelmiszereket (pl. tojás, tejtermékek), lassan következhetne a zab is, de egyszerűen nem merem megpróbálni. Most, hogy tudom, mennyi ideig tart, mire minden visszaáll a régi kerékvágásba, nem merem megkockáztatni, hogy esetleg már a zabban valószínű glutén-szennyezést is megérzem. Tulajdonképpen csak a zabkekszekbe, zabpalacsintába, lepényekbe használtam gyakran, de ezekre amúgyis szerettem volna lisztérzékenyeknek is elfogadható, gluténmentes alternatívákat kitalálni, úgyhogy ezennel búcsút veszek a zabpehelytől. Szép volt amíg tartott. Mindemellett még mindig tartom, hogy a búzához képest a zab sokkal jobb alternatíva: kiemelkedően magas vízoldható rosttartalom, sok, jó minőségű fehérje, alacsony glikémiás index, stb., de útjaink itt elválnak, -bizonytalan ideig- nem találok ki új recepteket zabpehellyel.
Unknown mondta
Azt szabad tudni, milyen féle turmixgép viszi mindezt? Épp vásárolni szeretnék, de tanácstalan vagyok :/
Mindenmentes Nóri mondta
Nekem ilyen konyhai robotgépem van:
http://www.bosch-home.com/hu/term%C3%A9kek/kisk%C3%A9sz%C3%BCl%C3%A9kek/%C3%A9telel%C5%91k%C3%A9sz%C3%ADt%C3%A9s/konyhai-robotg%C3%A9pek/MUM4655EU.html
Nagyon sok dologra használom, óriási segítség, el se teszem, mindig az asztalon van, pedig elég kevés a hely. Itt is olvashatsz róla tesztet:
http://okostojas.blog.hu/2007/05/29/bosch_mum_4625
Tudom, hogy ez már nagyobb befektetésnek minősül, de szerintem megéri. Én anyukámtól örököltem az enyémet, több, mint 10 éves és meg se pisszen. Ezzel turmixolok, őrlök kölest, hajdinát liszthez, tésztát dagasztok, zöldségeket reszelek, fagylaltot készítek, húst darálok, stb. Nekem az alaptartozékokon kívül eddig csak a fagylaltgépbe kellett befektetnem, az komoly 7500 Ft-omba került.