2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Egy-két hete egyik kedves olvasóm keresett meg azzal, hogy nem tudnék-e valami paleo-kompatibilis aranygaluska receptet ajánlani? Utoljára szerintem gyermekkoromban ettem aranygaluskát, amit a nagymamám sütött, vaníliasodóval. Szóval nem ma volt, így utánaolvastam, hogy is megy ez. Végül sikerült kitalálnom valamit a sütemény – dió – vaníliaszósz nyomvonalon, ami paleo is, mindenmentes is.
Mivel a kelt tésztát elég nehéz lenne gluténmentesen megoldani (a mindenmentes kenyeren is mennyit agyaltam), ezért inkább piskóta alapban gondolkodtam. Jól jött a diós piskóta, amiről már a gluténmentes tiramisunál is írtam, és hogy még diósabb legyen – mert az aranygaluskába dukál a diós töltelék is -, sütés előtt a tetejét megszórtam még egy kevés fahéjas aprított dióval.
A paleo (cukor- és tejtermékmentes) vaníliaszósz ötlete pedig egyik este keksz sütögetés közben ért utol: amikor összeturmixoltam a párolt almát a kókuszzsírral és a vaníliakivonattal, megkóstoltam, hogy elég édes lesz-e. Rögtön tudtam, hogy emlékeztet valamire, de mire is…? A nagyi vamíliasodójára! Bizony. Persze az ilyen felismeréseimre nincs garancia, mert ezer éve nem kóstoltam az eredetit, de Z szerint is vaníliaszósz íze volt.
Hozzávalók 4 személyre:
100g dió
3 tojás
3 ek. nyírfacukor (45g)
1 kk. fahéj
300g alma (2 közepes alma)
2 ek. vagy 80g kókuszzsír*
1-2 kk. vaníliakivonat
folyékony édesítő vagy nyírfacukor ízlés szerint
*Ha 2 almához 2 ek. kókuszzsír kerül, akkor még érezhető az alma, ha 80g kókuszzsírral készítjük a szószt, akkor inkább csak vaníliás lesz.
1. A diót megpirítjuk, majd kb. a felét ledaráljuk (3 evőkanálnyira van szükség), a maradékot durva darabokra vágjuk és összekeverjük a fahéjjal.
2. A tojásokat szétválasztjuk, a sárgájákat habosra keverjük a nyírfacukorral. A fehérjéket jó keményre verjük (megfordítva nem folyhat ki az edényből), majd óvatosan beleforgatjuk a nyírfacukros tojássárgájába a darált dióval együtt.
3. Ezt a masszát sütőpapírral bélelt tepsiben szétterítjük, és a tetejét megszórjuk a fahéjas dióval. 180 fokos előmelegített sütőben tűpróbáig, kb. 15 percig sütjük.
4. Közben megmossuk, meghámozzuk az almákat, és felkockázva megpároljuk egy kicsit a saját levében. Ha fellazult, hozzáadjuk a kókuszzsírt, a vaníliakivonatot és az édesítőt, majd összeturmixoljuk. Megkóstoljuk, utánaigazítunk, és kész is a mindenmentes vaníliaszósz.
5. Közben a piskótánk megsült, ha kihűlt vágjuk/tépkedjük kis falatkákra, halmozzuk kistányérokra és gazdagon locsoljuk meg a szósszal.
Jó étvágyat!
Azon túl, hogy ez a desszert nagyon finom, cukor-, glutén- és tejtermékmentes is. A teljes szénhidrát-tartalom 80g, ez tányéronként 20g CH/adag. Éppen egy vasárnapi uzsi. Megkóstoljátok?
mclahlan mondta
Ú anyám, meg bizony! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
🙂
Reiter Anikó mondta
Kedves Nóri! Ennél a receptnél is az lenne a kérdésem, hogy mivel lehetne a tojást helyettesíteni. Szép hétvégét! Anikó
Mindenmentes Nóri mondta
Szia, ehhez kicsit másképp kell hozzáfogni: ha megvan az első könyvem, van benne kettő (egy csokis és egy narancsos) könnyű, tojásmentes piskóta recept. 😉
Reiter Anikó mondta
Szia! Sajnos a könyved még nincs meg. 🙁
Mindenmentes Nóri mondta
Sajnálom, de nem lőhetem le itt is a benne lévő poénokat…