2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Norinak hívják azt a vékony, pirított alga lapot, amivel a japán szusiséfek a maki tekercseket készítik. Szerencsére nem kell érte Japánba menni, itthon is kapható, mindenféle méretben és árfekvésben: bio- és ázsiai boltokban is találkoztam már vele.
Nem szeretném házi szusinak hívni azt, ami az én konyhámban készül, mivel nem tanulmányoztam hosszú éveken keresztül a tökéletes szusi rizs elkészítésének vagy a nyers hal szeletelésének titkait. Nem ismerek olyan beszerzési forrást, ahonnan megbízhatóan szusi-minőségű halat vehetnék, így ha igazi szusit, nyers halat szeretnénk enni, akkor étterembe megyünk. Ami itt következik, az csak „nori tekercs”.
Elsőre talán különlegesebb fogásnak tűnik, de én inkább úgy gondolok rá, mint egy könnyen, gyorsan elkészíthető dologra, amit egyszerűen magunkkal is tudunk vinni, pl. kirándulásokra.
Hozzávalók
barna rizs
só
kevés édesítő
rizsecet (almaecet is jó lehet)
vékonyra szeletelt töltelék ízlés szerint: zöldségek, füstölt lazac, sajtok, stb.
wasabi, majonéz, vagy más ízesítők (nem kötelező)
A nori lapról és a tengeri algákról általában tudni érdemes, hogy nagyon gazdagok ásványi anyagokban, így jódban is. Ami egyrészt jó, mert a magyar lakosság nagy része jódhiányos, másrészt pajzsmirigy-problémákkal élők tartsák ezt szem előtt! A különböző tengeri algákból az ajánlott napi maximálisan fogyasztható mennyiség 7g. Egy norilap 2,8g, és szerintem személyenként egy lap elég is, de kettő biztosan, még a nagy étvágyú, nem diétázó vendégeknek is.
Ami a rizst illeti, próbáltam már kifejezetten barna szusirizst is, ami jóval drágább, de meglepő módon nekem a sima kerekszemű bio barna rizs jobban bevált. A szusirizst a dobozon olvasható utasítás szerint főztem, és nem lett elég tapadós.
Szándékosan nem írtam pontos mennyiséget a rizshez: én fejenként egy tekercset készítettem, mégpedig vacsorára, így fejenként 50g rizst főztem meg, de ez is változtatható, készíthettek többet és kevesebbet is.
Lássunk hozzá
1. A rizst tegyük fel főni kb. 1,5x mennyiségű sós vízben. Ha már majdnem megfőtt, keverjünk a főzőlébe 1-2kk. rizsecetet és kevés nyírfacukrot vagy pár csepp édesítőt. Ha a rizs jó ragacsosra főtt, tegyük félre és hagyjuk kihűlni. Fedjük le, hogy ne száradjon ki.
2. Legyen minden hozzávaló kéznél, és készítsünk ki egy kis tál vizet is, hogy a kezünket benedvesíthessük.
3. Egy vágódeszkára fektessünk szusi gyékényt, hurkapálcákból fűzött tányéralátétet, és fóliát, vagy semmit, ha megfeledkezünk róla (mint én most).
4. A norilapot fektessük a fényesebb felével lefelé, és a kezünkkel finoman nedvesítsük be. Egyenletesen terítsük el rajta a rizst úgy, hogy a tőlünk távolabbi hosszanti oldalán hagyunk 1 centi üres sávot.
5. A leendő tekercs közepét töltsük meg a kiszemelt töltelékkel: a miénkbe füstölt lazac, a közepére egy borsónyi wasabi, vékonyra szeletelt uborka, retek és avokádó került.
6. Ha jól megpakoltuk, nedvesítsük be a lezárócsíkot és csavarjuk fel a nori tekercsünket. Rengeteg videót találtok erről youtube-on. Az enyémek nem lettek a legszebbek, még lehetett volna sűrűbbre húzni, de így is finom volt. Nekem eddig csak egy szakadt el, mert túl sok zöldséget tettem bele, egyébként könnyen megy.
7. Kész is! Felszeletelhetjük hagyományosan hatfelé, vagy fóliába csomagolva magunkkal vihetjük így, ahogy van. Gluténmentes, alacsony glikémiás indexű, alternatív szendvics.
A szénhidráttartalom annyi, amennyit beletesztek, így ezúttal Nektek kell kiszámolni. Én kettőnknek 100g rizsből készítettem, így kb. 37g CH/tekercs volt.
Andi mondta
Szia Nóri!
Van javaslatod arra, hogyan lehetne TÉNÉ-síteni a receptet? 🙂 Nagyon szívesen megcsinálnám TÉNÉ változatban.
Köszi!
Andrási Nóra mondta
Szia Andi,
a sushi rizst ne cseréld barnára, de tölteléknek avokádó, füstölt tofu, fokhagymás-tamaris-pirított gomba, stb. mehet. Nálunk rendszeresen készül, már fontolgattam, hogy írok róla egy új bejegyzést. 🙂
Andi mondta
Köszi 🙂 A sushi rizs is téné kompatibilis? Barna rizzsel vagy basmati rizzsel miért nem jó?
Andrási Nóra mondta
Nem, a sushi rizs nem TÉNÉ, mert fehér, de a barna meg éppen ezért nem ragad, és szétpereg,bszóval ez itt pont egy olyan helyzet, ahol nem ragaszkodnék a 100% TÉNÉ-hez…
Andi mondta
Ó értem, köszönöm 🙂