2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Egy ideje felfigyeltem a mindenféle házi készítésű bonbonokra, és arra, hogy a profi eszközök könnyű beszerezhetőségével micsoda lehetőségek nyíltak meg a házi cukrászat terén! Sokáig azért nem engedtem a csábításnak, mert úgy gondoltam, igazán ésszerűtlen lenne éppen most berendezkednem a házi édességgyártásra, mikor alig eszünk ilyesmit. Aztán egyre közeledett a Karácsony, és arra gondoltam, hogy a saját kezűleg készített, cukormentes édesség milyen testre szabott ajándék lenne a szintén ilyen-olyan okból cukormentesen étkező családtagoknak. Lehet a boltokban is cukormentes desszerteket kapni, tudom, de korántsem olyan sokfélét, mint ami az én lelki szemeim előtt lebegett, lebeg. Ráadásul mint tudjuk, a házi mindig finomabb, és személyesebb ajándék. Hát belevágtam…
Ebben a bejegyzésben az első próbálkozásaimnak lehettek tanúi. Egyelőre csak a mesterség alapjait igyekeztem elsajátítani. Ahogy a szaloncukros bejegyzésben is írtam, sok kész receptet találtam a témában remek hazai blogokon: rengeteg jó ötletet olvastam Praliné Zsuzsi oldalán, így most ezeket cukormentesítettem.
Nagyon élveztem a bonbonkészítést, ahogy a szaloncukor-mártogatást is. Ez nem jelenti azt, hogy ezentúl minden héten sorozatban gyártom majd a cukormentes bonbonokat, mert az, hogy cukormentesek, még nem jelenti azt, hogy mértéktelenül, folyamatosan fogyaszthatóak! Születésnapokra, névnapokra, ünnepekre fogom vele meglepni családtagjaimat, barátaimat.
A tojásmentes csokoládémousse receptjét itt találtam. Előre kimértem 130g habtejszínt, majd ebből 1-2 evőkanálnyit kevergetés közben összemelegítettem 50g étcsokoládéval, és 3db összetépkedett, cukormentes pillecukorral. Mikor a massza már egyneművé vált, beleforgattam a maradék, kemény habbá vert tejszínt. Ahhoz, hogy kőkemény habot kapjak, 1 kk. keményítőt is kevertem a tejszínhabhoz. A kész habot hűtőbe tettem pihenni.
Két féle ízesítésben készült: az egyik adaghoz 1-1 kk. vanília- és narancskivonatot adtam, a másik pedig jó kávés lett: a csokis tejszínhez kevertem még 1 ek. instant kávét is.
Egy adag ilyen hab 50-60 bonbon megtöltéséhez volt elegendő. A kávésból készült ét- és tejbevonatos is, a narancsosból csak étcsokoládés. A töltelékből származó CH-tartalom így kevesebb, mint 1g CH/db.
Frissítés, 2013.01.12.: A csokoládémousse önálló desszertként is megállja a helyét, a leírt mennyiség két személyre elég szerintem. Ha 82%-os csokoládét használtok (22,8g CH/100g), akkor tejszínnel, pillecukorral együtt 20g CH az egész, tehát 10g CH/adag.
Készítés közben visszamértem mindig a csokoládét, de valószínűleg a különböző csokoládéfajták és a gyakorlat hiánya miatt is, eléggé különböző eredményeket kaptam: 1db bonbon bevonásához 5-10g csokoládé fogyott. Majd idővel, ha rátalálok „az igazi” csokoládéra, amivel jól tudok dolgozni, és egységesebb bonbonjaim sikerülnek, számolok szénhidráttartalmat, így nem nagyon látom értelmét. Többféle csokoládét kipróbáltam, eddig a 70%-os étcsokoládéval volt a legkönnyebb dolgozni, a maltitos tejcsokoládé is jó volt, de próbáltam fruktózos táblákat is, ezeket valószínűleg először és utoljára.
Összesen kb. 110 db öntött bonbont készítettem három délután alatt, miközben a kedvenc karácsonyi zenéim szóltak. Nem mondom, hogy könnyen ment, de ahogy belejöttem, egyre rövidebb időre volt szükségem egy adag elkészítéséhez.
Bonbont önteni lehet szilikon- és polikarbonát formában is, a kettő összehasonlításáról többek között itt olvashattok. Én komolyan gondoltam a dolgot, így rögtön beruháztam egy polikarbonát öntőformára. Ezzel nagyon szép bonbonokat lehet önteni, de annyi kockázata van a dolognak, hogy ha nem jól temperáljuk a csokit, akkor beleragad, nem jön ki, csak ici-pici darabokban… Emiatt egy hangyányit izgultam az első bonbonokkal, nagyon figyeltem a hőmérőt, és ennek megfelelően nem is lett semmi gond, egyik bonbon sem ragadt a formába. A polikarbonát formával való bonbonkészítésről alapos leírást olvashattok itt is, itt pedig a lehetséges hibákat is feltüntették, így én csak néhány fotót tennék ide a műveletről, mert Z olyan jókat lőtt.
Csokitemperálás |
Így készül a csokihüvely |
A töltött bonbonhüvelyek |
A bonbonok lezárása |
Kész, kávés (lüszterrel színezett) bonbonok |
Edith Bbits mondta
Ez nagyon jól néz ki de számomra olyan bonyolult :S
Mindenmentes Nóri mondta
A csokimousse önmagában is finom desszert, és jóval egyszerűbb, ha pedig könnyen elkészíthető bonbont szeretnél, nézd meg a szaloncukros bejegyzésem! 🙂
Anna0129 mondta
Hol lehet venni cukor mentes pille cukrot?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Anna,
reform élelmiszer boltban, de néha nagyobb szupermarketben is, pl. Spar.
N.
Pájó mondta
Tudom, hogy a postnak nem ez a lényege, de hol lehet beszerezni ilyen csini kis ajándékdobozokat? 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Először is, XD
Másodszor, közel a munkahelyemhez, egy cukrász nagykerben, és akad itt még néhány a fiókban is… Szerintem írj egy emailt, hogy mennyi kell, és megbeszéljük. 🙂
Kisegér12 mondta
Szépnapot!
Tudom, ez nem mai poszt,de nálam most vált aktuálissá. Az lenne a kérdésem, hogy kókusz tejszínnel is megtudom csinálni vagy van olyan habtejszín ami cukormentes?
Mindenmentes Nóri mondta
Mostani fejjel valami ilyen habot használnék.