2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Hát ezt is túléltük, már ami a telet illeti. Igen, tudom, hogy a hétvégén még lesz egy utolsó utáni felvonás, de én ennek már nem dőlök be, igenis tavasz van! 🙂
És ha tavasz, akkor eszembe jutott a kedvenc tavaszi túrókrémem, és rögtön a következő gondolattal, hogy már nem eszem tejtermékeket. Na akkor hogy is lesz ez?
Sokat törpöltem már azon, hogy mihez kezdjek a mandulatej után hátramaradó sok-sok mandulával. A napokban eszembe jutott, hogy mintha valami nyersétel blogon olvastam volna, hogyan készül magokból sajtszerű dolog. Gondoltam a hétvégén, hogy megpróbálok összehozni valamit a maradék mandulámból, és ez lett belőle.
Hozzávalók
130g mandulából hátramaradt, áztatott mandula
(mandulatej készítéséből származó maradék, de friss, egy éjszakát áztatott mandula is lehetne szerintem)
1 száj újhagyma
1 marék friss petrezselyemlevél
1 kk. friss kaporlevél
1/2 kk. só
4 ek. olívaolaj
2 ek. kókuszzsír
2 ek. víz
Aprító- vagy turmixgépben elsőként a zöldfűszereket keverjük jól össze az olívaolajjal, majd adjuk hozzá a többi hozzávalót is és kevertessük pépesre. Ennyi., kész is!
Amikor először megkóstoltam a művem, nem annyira nagyon voltam oda tőle, mert kezdetben az olíva íze igen erős volt. Betettem a hűtőbe, és másnap este vettem újra elő. Addigra remekül összeértek az ízek, azóta mindig jó vastagon megpakoltam vele a mindenmentes kenyeremet, és Zének is ízlett. Már alig maradt, de szerencsére időközben a mandulatejes kancsónak is alaposan a fenekére néztem, így máris gyárthatom az újabb adagot mindkettőből. 😉
A „mandulatúró” sikerének azért is örülök, mert a mandulában sok a kalcium, így ezentúl a tejtermékek miatt kiesett kalciumbevitel miatt sem kell izgulnom. Ami nem oldódott bele a mandulatejbe, azt megeszem szendvicskrémben. Ráadásul a tejtermékekből állítólag nem is szívódik fel túl jól, szóval lehet, hogy még jobban is járok a mandulával.
A szénhidrát-tartalmat most kivételesen nem számolom, mert a mandulatejnél már megszámoltam, így nem bonyolítom az ügyet. Egyébként, ha friss mandulából készülne, és nem tejkészítési maradékból, akkor is komoly ~15g CH lenne az egész adagban.
Vélemény, hozzászólás?