2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Egy ideje szerettem volna valami sósat sütni, és eszembe jutott, hogy régebben nagyon szerettük a bolti tökmagos pogácsát, amikor még ettünk olyat… Gyanítottam, hogy házilag is menni fog.
Hozzávalók
60g lenmagliszt
40g rizsliszt
40g kukoricaliszt
40g barna rizsliszt
csipet só
60g darált, pirított tökmag (turmixgépben, diódarálóban, aprítógépben, stb. darálva)
20g élesztő
150g víz
10g méz vagy cukor az élesztő felfuttatásához
2 ek. olívaolaj
Döbbenet, de a közelmúltban beszereztünk némi kristálycukrot… Igen, jól olvastad. Hogy minek? Mióta újra sütök élesztővel, elég pazarló dolognak tűnt az élesztőt mézzel felfuttatni, mivel a benne lévő cukrot úgyis az élesztőgomba eszi meg és nem mi, ráadásul neki tényleg cukor kell. Gondoltam, így mindketten jobban járunk.
A pirított, hántolt tökmagot készen vettem a boltban, nem kellett házilag pirítanom. Mivel a tökmag és a lenmag is elég olajos, szinte nincs szükség külön zsiradékra.
A lenmagliszt nem pellet, hanem darált lenmag.
1. Az élesztőt felfuttatom a cukorral/mézzel a langyos vízben.
2. Egy keverőtálban összekeverem a liszteket egy csipet sóval.
3. Az élesztős keveréket az olívaolajjal hozzákeverem a lisztekhez, átgyúrom.
4. Kb. 30 percet langyos helyen kelesztem, majd rizsliszttel kicsit meghintek egy vágódeszkát, azon gyorsan fél centi vastagra nyújtom a tésztát, és kis korongokat formázok belőle.
5. 200 fokos sütőben 15 percig sütöttem. Érdemes odafigyelni, hogy a tészta ne legyen től vékony, és ne süssétek tovább, mert akkor kiszáradhat.
Gyorsan elkészülnek ezek a helyes kis korongok, mi tízóraira vittük elég gyakran, és másoknál is sikert aratott már. Remélem, ízleni fog. Összesen 120g szénhidrát volt a 335g pogácsában, amikor megmértem, ez így éppen 36g CH/100g.
szaberka mondta
Köszönöm,vélhetően nemsokára ki is próbálom, mert bár még csak kedd óta vagyok gluténmentes, a pogácsa már hiányzik 🙂
szaberka mondta
Jó lett! A tökmag helyett egy marék diót daráltam durvára, ennek fejében viszont a fehér rizslisztet tökmagliszttel helyettesítettem. Nem nagyon kelt meg, de azért nagyon jó kis élesztős íze és illata van!
Mindenmentes Nóri mondta
Örülök, hogy ízlett. 🙂
Névtelen mondta
Megsütöttem, isteni lett. 🙂 De a lenmagot mivel helyettesíthetném? Pajzsmirigy alulműködés miatt, Szezámmag vajon jó lenne?
Üdv: B
Mindenmentes Nóri mondta
Örülök, hogy ízlett. 🙂 A lenmag itt össze is tartja a sütit, nem hiszem, hogy erre a célra a szezámmag is jó lenne. A darált chia magról hallottam még, hogy a lenhez hasonlóan működik, de még nem próbáltam.
Horváth Zsuzsanna mondta
Szia Nóri,
ez a pogi elkészíthető sütőporral, mert sajnos nekünk nem jó az élesztő?
Köszi,
Zsuzsa
Mindenmentes Nóri mondta
Persze. Tegyél hozzá almaecetet is.
Poprási Réka mondta
Nóri, sörélesztőpehellyel működne ez a recept, ha igen, mennyivel és hogyan? Köszönöm
Mindenmentes Nóri mondta
Itt az élesztő azért volt, hogy picit szellősebb legyen. Lehet, hogy anélkül is jó lenne, 2-3 ek. sörélesztőpelyhet tennék bele.
Poprádi Réka mondta
Köszönöm! kipróbálom!
Jámbor Judit mondta
Kedves Nóri!
A lenmagliszt helyettesíthető lenpehellyel? Vagy esetleg zabpehely liszttel?
Köszönöm
Judit
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves Judit,
a lenmagpehely nem annyira jó, akkor inkább a zabpehely liszt.
Orsolya mondta
Szia! A kukorica lisztet vajon helyettesíthetnem kölessel vagy hajdinával?
Andrási Nóra mondta
Kölessel próbálnám.
Vargyas Orsolya mondta
Köszi. A kukorica lisztnek itt van valami különleges szerepe ?
Andrási Nóra mondta
Nincs – akkoriban amikor ez készült, sokat használtam. Plusz a tökmag olajos, a kukorica meg száraz, így jól kiegészítették egymást. 🙂 Ma már valószínűleg ezt is a zab-köles-hajdina tengelyen próbálnám megoldani.