2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Itt a nyári meleg és a hét közepe óta másra sem tudok gondolni, mint a fagylaltra… Biztosan nem én vagyok az egyetlen. 😉
Az első házi mindenmentes csokoládéfagylaltom tavaly novemberben készült el, ideje volt folytatni a történetet. Nem is én lennék, ha nem a kávés változat lett volna a következő lépés… Időközben még olvasgattam és bölcsebb lettem fagylalt-ügyben, így ez az új változat még jobb lett, mint az előző: krémesebb és még kevesebb benne a CH…
Ez a recept tényleg mindenkinek szól: cukor-, tej-, tojás-, szójamentes, low carb, és vegán is: igazán mindenmentes recept!
Korábban, az édesítőszeres bejegyzésemben már esett szó az eritritről, vagy eritritolról. Ez egy polialkohol édesítőszer, az édesítőereje 60-70%-a a cukorénak, és sokszor olvastam róla, hogy a glikémiás indexe 0, azaz egyáltalán nem befolyásolja a vércukor-, vagy az inzulinszintet. Az utóbbi állítással kapcsolatban kicsit szkeptikus voltam, ezért jobban utánanéztem, és kiderült, hogy az eritritol -a többi polialkoholtól eltérően- csak részben szívódik fel a véráramba, és utána a vesében változatlanul ürül. Így el tudom fogadni, hogy tényleg nem kell vele számolni az elfogyasztott szénhidrátok kapcsán.
Két mellékhatást szoktak említeni az eritritollal kapcsolatban. Az egyik, hogy nagyobb mennyiségben fogyasztva (>50g), vagy egyedi érzékenyég esetén puffadást okozhat. A másik, hogy nincs vízmegkötő hatása, ezért az eritritollal készült sütemény száraz lehet, míg az oldódása hőt von el, azaz hűsítő érzetet kelt. Ezek miatt (is) gondoltam úgy, hogy fagylaltkészítéshez ideális édesítőszer lesz, mert: kell valami amitől jégkocka helyett fagylalt lesz a végeredmény, az eritritollal nem kell majd számolgatnom, hogy mennyi fagyit eszem, és nyilván a hűsítő hatása sem lesz zavaró. 🙂
Hozzávalók:
300 ml mandulatej vagy más növényi tej ízlés szerint (szója, kókusz, stb.)
2 eszpresszó (100 ml erős kávé)
65g eritritol
1 kk. vaníliakivonat
70g kókuszzsír
15g tápiókakeményítő*
1 kk. zselatin vagy 1,5 kk. agar-agar por (vegán változathoz)
1 csipet só
25g aprított 82%-os étcsoki
* Azért választottam tápiókakeményítőt, mert úgy tudtam, hogy jobban bírja a fagyasztást a kukoricakeményítőnél, és így a fagyasztóban tartott fagylaltom is krémes maradhat. Sajnos ezt a reményemet nem váltotta be, így helyettesíthetitek kukoricaleményítővel, mint az előző receptnél. Azt mindenesetre elismerem, hogy ez a fagyi krémesebb lett, és ez valószínűleg a tápiókakeményítőnek köszönhető. Ráadásul ha valaki érzékeny a kukoricára is, ez jó megoldás lesz.
1. Egy kisebb edényben összekevertem az eritritolt a mandulatejjel, kávéval, vaníliakivonattal.
2. Ezután kevertem bele a keményítőt, zselatint, csipet sót.
3. Csomómentesre kevertem, majd hozzáadtam a kókuszzsírt is és közepes fokozaton, folyamatos keverés közben melegíteni kezdtem.
4. Mikor éreztem, hogy kezd besűrűsödni, lekapcsoltam a tűzhelyet és még pár percet kevergettem. Eddig annyi, mint egy pudingfőzés.
5. A leendő fagylaltmasszát egy éjszakára hűtőbe tettem, hogy biztosan lehűljön és legyen ideje érni egy kicsit.
6. Másnap ebéd előtt 2 órával fagylaltgépben készítettem el a masszát. Amikor már kezdett keményebb lenni, keverés közben adtam hozzá az aprított csokoládét.
Ilyen volt, amikor a fagylaltgépbe öntöttem a masszát |
A kész fagylalt |
7. Kb. 30 perc kevertetés után elkészült a fagylalt. Ilyenkor még elég lágy, ezért én szeretem tovább hűteni: fagyis dobozban a mélyhűtőbe került 2-3 órára, így ebéd után pont jó állaga lett:
Gombócolás terén is sokat fejlődtem. 🙂
Ebből az adagból kb. 600 ml/550g fagylalt készült, mivel az eritritolt nem számoltam bele, összesen kb. 25g CH-t tartalmaz, és ekkora adagot ketten nem tudtuk megenni egyszerre. Ez a kávéfagylalt viszont nem csak hírből ismeri a névadóját, szóval vigyázzatok vele, lefekvés előtti nassolnivalónak nem ajánlott. 😉
Petra Lea Lancos mondta
Szia!
Nagyon klasszul hangzik! Két kérdésem van: Szerinted a kávét a gyerekek érdekében mivel helyettesíthetem? Pl. teával? Fagylaltgép helyett pedig mit használhatok? Van kenyérsütőm keverővel és kézi robotgépem…
Köszi!
Grafleitner Kriszti mondta
Kedves Petra!
Ha van a közeledben Eurofam… üzlet (nehogy reklám legyen :o), ott nagyon kedvező áron hozzájuthatsz Inka kávéhoz, én azt használok. Tasakos, 180 g-os kiszerelés. Malátából készült, nagyon kedvező élettani hatásokkkal. (Még a reggeli, sőt, a délutáni kávémat is felturbózom vele ;o)
Adagolása olyan, mint a neszkávéé, a szükséges mennyiséghez oldj fel forró vízben annyit, amennyit gondolsz. 1 dl-hez tehetsz 2-3 teáskanállal.
Remélem, hogy válaszom nem túl késői, és a gyerekek nem ballagtak el azóta… Ha mégis, másnak talán haszna lehet belőle!
Szép napot!
Üdv:
Kriszti
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
a bejegyzés elején belinkeltem a kakaóval készült, csokis változatot is. Ha nincs fagylaltgéped, akkor a krémet tedd a mélyhűtőbe, és 20-30 percenként keverd át a robotgéppel, amíg fagyi állagú nem lesz. Így viszont nagyon kell figyelned arra, hogy ne fagyjon át az egész, mert ha egyszer keményre fagy, felengedve már nem lesz krémes.
Ha ezt macerásnak érzed, próbáld ki jégkrémeimet:
http://www.mindenmentes.hu/tag/jegkrem/
Petra Lea Lancos mondta
Nagyon köszönöm!
Névtelen mondta
Kedves Nóri,
szeretném a figyelmed felhívni arra, hogy amennyiben egy étel zselatint tartalmaz, egyáltalán nem nevezhető vegánnak, sőt még vegetáriánusnak sem, ugyanis csontból főzik, ami ugyebár a halott állat testéből való. Nem olyan, mint a tejtermékek vagy a tojás, amihez nem szükséges az állat megölése.
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves Névtelen,
Ez valóban így van, ezért ajánlottam zselatin helyett az agar-agar port rögtön az összetevők listájában. Azóta ki is próbáltam, és valóban működik, úgyhogy majd frissítem is a bejegyzést.
Úgy gondoltam, hogy ha valaki vegán módon étkezik, akkor felismeri az agar-agar porban a növényi eredetű sűrítőanyagot, ezért nem fűztem hozzá bővebb kommentárt.
Köszönöm, hogy szóltál, este kiegészítem majd a bejegyzést, hogy közérthetőbb legyen.
Üdv,
Nóri
Névtelen mondta
Szia! Nagyon jonak tunik ez a recept, csak egy kerdesem lenne:kb mennyi ideig tart fozni, mig elkezd surusodni? Azutan rogton vegyem ke a tuzrol?
Koszonom elore is a valaszodat!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Miután már felforrósodott, csak pár perc: ha már sűrűsödik, akkor vedd le a tűzről.
Névtelen mondta
Koszonom szepen!
Névtelen mondta
pótkávé: cikória?
Mindenmentes Nóri mondta
Nem tudom, hogy a cikóriakávé mennyire lenne nyerő gyerekeknek, szerintem kicsit kesernyés. Ill. nem tudok jelenleg gluténmentes cikóriakávéról a magyar piacon – nem tudom, ez szempont-e.
Szabina mondta
Szia Nóri! Épp a fagyasztóban pihen a fagyi, bár reggel kicsit csalódott voltam, mert a hűtött massza elég hígnak tűnt az általad feltöltött képhez képest. (Attól tartok nem lesz elég krémes). Én szó szerint levettem a tűzről mikor elkezdett sűrűsödni, de pontosan milyen állagúnak kell lennie? Puding, tejszín? Az enyém inkább az utóbbi volt.
Előre is köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia, pudingra emlékszem. Milyen lett?
Szabina mondta
Szia! Elég vizes sajnos, szerintem nem főztem elég sűrűre 🙁
Mindenmentes Nóri mondta
Sajnálom… :\
Bianka mondta
Szia Nóri!
Mi a tesóimmal és anyával tavaly kezdtük el a mindenmentes étkezést, így idén úgy döntöttem, hogy megpróbálok mindenféle finomságot készíteni, még akkor is, ha ezzel az őrületbe kergetem anyát, mert elfoglalom a konyhát. 🙂 Ez a fagyi recept is egy nagy kedvenc lett, csak annyit változtattam rajta, hogy más ízesítésekkel csinálom (a folyadék mennyiségét mindig 400 ml-re egészítem ki). Az eddigi kedvenceim az epres és a bounty, amihez kókuszzsírból, steviából és kakaó porból csináltam csokit. Mindig sikerrel jártam, szóval nem kell aggódni, hogy csak kávéval működne a recept. Az egyetlen nehézségem, hogy hosszú távon nem lehet lefagyasztani, mert nem olvad ki rendesen, hanem fura, szivacs szerű állaga lesz. Sajnos erre még nem találtam megoldást, szóval legrosszabb esetben is marad a kőkemény fagylalt, de szerencsére így is elfogy. Még egy érdekesség, hogy egyszer tápióka keményítő híján konjac liszttel sűrítettem és így miután a fagyi gépben lekészült egy nagyon érdekes, nyúlós állagú fagyit kaptam. Szerintem ez nagyon hasonlított a mostani stretchy ice-cream amerikai trendre és most már értem miért vált annyira híressé. 😉
Mindenmentes Nóri mondta
Wow, gratulálok a kísérletező kedvedhez, mind szuperül hangzik! A lefagyasztásra nem tudok gombot varrni én sem, legfeljebb pálcikás jégkrém formába érdemes tenni…