2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Az életmódunkat tekintve, elengedhetetlen a megfelelő táplálkozás. A másik dolog, amiről nem szabad megfeledkeznünk, a megfelelő testmozgás: mert nem elég megfelelően táplálnunk, használjuk, mozgassuk is a testünket.
A megfelelő, személyre szabott mozgásforma összeállítása legalább olyan bonyolult lehet, mint a megfelelő étrend kialakítása. Ezért kértem segítséget Noémitől, aki megfelelő rálátással bír ezen a területen, hogy foglalja össze nekünk: mire érdemes odafigyelni a megfelelő mozgásforma kiválasztásánál, különös tekintettel azokra a helyzetekre, amikor valamilyen anyagcsereprobléma is színre lép.
Forrás |
A kardió mozgáshatására javul a vérkeringés, edzettebbé válik a szív (ugyanazt a vérmennyiséget kevesebb munkával mozgatja meg), javul az állóképesség, így ugyanolyan terhelésre alacsonyabb pulzussal reagál a test és az edzés után is hamarabb visszatér a pulzus a normál megnyugvási számra. Évekig azt hajtogatták, hogy a fogyás titka a kardió, kardió, kardió, ami ugyan megdőlt, de ettől még fontos része az edzésnek, hiszen az általános állóképességet csak így lehet javítani, illetve az inzulinérzékenységet is növeli (csökkenti a diabétesz kialakulásának veszélyét), illetve a felgyorsult vérkeringés miatt az inzulin is gyorsabban „mozog”.
Forrás |
- Inzulinrezisztencia, PCOS
Forrás |
- Pajzsmirigy problémák
Forrás |
- Cukorbetegség
- hiába az általános tanács, hogy edzés előtt x órával ne étkezzünk, cukorbetegség esetén ezt figyelmen kívül kell hagyni, hiszen egy kimaradt étkezés felboríthatja a jól beállított rendszerünket és rosszullétet okozhat
- amikor új mozgásformát próbálunk ki, mindig mérjük meg a vércukorszintet, hogy meg tudjuk figyelni, milyen hatással van arra (nőknél azt is fontos feljegyezni a napszakon és mozgásformán túl, hogy a ciklusukban hol tartanak, hiszen minden eltérés összeadódik és elképzelhető, hogy a mindennapokban esetleg olyan szerencsések, hogy nincs hatással a vércukorszintre a ciklus, de mozgással kombinálva mégis bekövetkezhet ilyesmi).
- edzés előtt és után is meg kell mérni a vércukorszintet, hogy tisztán lássuk, milyen hatása van a mozgásnak, ez segít kideríteni, hogy melyik napszak és mozgásforma a legjobb, illetve inzulinos kezelés esetén mennyire kell változtatni az adagon
- mindig legyen kéznél valami, ami már bevált a vércukorszint rendezésére (gyümölcslé, cukor, kinek mi)
- ügyelni kell a folyadékfogyasztásra (ez persze mindenkire vonatkozik, de diabétesz esetén ez még hangsúlyosabb kell, hogy legyen)
- inzulinos betegek edzés előtt, amennyiben ez lehetséges, ne abba az izomba adják az inzulint, ami a leginkább dolgozik az adott órán
- a megfelelő cipő kiválasztása mindig nagyon fontos, egészséges embernél is, de a cukorbetegek lába érzékenyebb a sérülésekre (és esetleges fertőzésekre), így mindenképpen kényelmes cipőt kell választani (létezik diabéteszes cipő is!). Sőt, nem árt cipőt viselni olyan órán sem, ahol a többi vendég mezítláb dolgozik.
- legfontosabb: mindig jelezd az edzőnek, hogy cukorbeteg vagy, hogyha bármi baj van, akkor tudjanak segíteni, illetve tudjon figyelmeztetni egyes gyakorlatoknál, hogy mit csinálj és mit ne (például nehezebbek lehetnek az egyensúlygyakorlatok)
anna mondta
milyen szuper bejegyzés! annyira meglepett, hogy nincs komment, hogy gondoltam, gyorsan megírom ezt. szia!
Móni mondta
Cukorbetegeknél azon kívül, hogy nehezebbek az egyensúlygyakorlatok, az ilyen típusú gyakorlatok milyen hatással vannak a vércukorszintre? Köszönöm a cikket, és előre a választ.
Mindenmentes Nóri mondta
Ezt a kérdést tedd fel Noéminek az ő oldalán, mert ezt itt nem olvassa! 🙂