2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Mikor elolvastam az 57. VKF! felhívását „Palacsintázzunk!” címmel, rögtön tudtam, hogy ez itt az a pillanat, amikor újra előveszem a palacsintasütőt. Korábban elég sok zabpalacsintát sütöttem, de mióta a gluténszennyezés elkerülése céljából zabot sem eszem (tavaly ősz), azóta nem palacsintáztunk. Félreértés ne essék, nem unatkoztam így sem, de ahogy olvastam a VKF! témakiírását, azonnal lelkes lettem, hogy „tényleg! palacsinta…”.
Miből süssünk palacsintát, ha már zabból sem? Szeretem az olyan ételeket, amelyek elegánsan, minden akrobatamutatvány nélkül gluténmentesek. Eszembe is jutott, hogy pár évvel ezelőtt, mikor Párizsban jártunk, a CouchSurfer barátaink meghívtak egy crêperie-be, ahol finomabbnál finomabb édes és sós palacsintákat kóstoltunk almaborral kísérve. Erről pedig eszembe jutott, hogy a galette, a Bretonban hagyományos palacsinta bizony hajdinalisztből készül, mert az esős tengerparti vidéken nem nagyon terem meg a búza. Hát így került az asztalunkra galette, azaz hajdinapalacsinta, először sósan.
Hozzávalók 8-10 darabhoz:
150g hajdinaliszt (kávédarálóban is darálható egész, nem pörkölt hajdinából)
1 csipet só
1 tojás
3-3,5 dl víz
kókuszzsír a serpenyő kikenéséhez, vagy hagyományosan vaj
feltét ízlés szerint, jelen esetben hagyományosan:
sonka (prosciutto crudo)
tojás
sajt, ha élsz olyannal 🙂
1. A hajdinalisztet egy keverőkancsóban összekevertem a sóval, majd beleütöttem a tojást, nagyjából elkevertem.
2. Folyamatosan adagoltam a vizet a masszához, amíg hígan folyós lett.
3. Kb. 30 percet állni hagytam: ennyi idő alatt jól összeáll a tészta, kicsit sűrűbb és palacsintaszerűen nyúlós lesz.
4. Kókuszzsírral kikent 22 cm-es palacsintasütőben egyenként 8-10 palacsintát sütöttem. Ez a palacsinta hajlékonyabb a zabpalacsintánál, késsel is meg lehet fordítani, nem törik.
5. A vacsoránkhoz 1-1 galette-et visszatettem a serpenyőbe, majd ráfektettem 1-1 sonkaszeletet, ráütöttem 1-1 tojást, sóztam, borsoztam, Z palacsintáját sajttal is megszórtam.
Hogy a tojás is kellőképpen átsüljön, lefedtem a serpenyőt.
Az lenne az igazi, ha a galette széleit szépen visszahajtottam volna, hogy végül négyzetet formázzon, de sajnos a 22 cm-es palacsintasütő ehhez túl kicsi. Addig érdemes sütni, amíg a tojás is átsül, és a galette alja/szélei is szépen megpirulnak.
Hagyományosan a galette complète sonkával és tükörtojással készül, de nyilván ízlés szerint bármit rápakolhattok, akár vegán módon, sült zöldségekkel is el tudom képzelni. Nekem egyelőre a kolbászos-tükörtojásos a kedvencem, de mindenképpen ki fogom próbálni tengeri halasan vagy -herkentyűsen is…
Ez a palacsinta nagyon jó állagú hidegen is: szárazabb lesz, de nem törékeny, így szerintem mindenféle finomsággal megtöltve, és feltekerve remek szendvics készíthető belőle.
Ha 10 palacsintát süttök, akkor éppen 10g CH/db.
Névtelen mondta
Szia!
Szerinted lenmaggal is működhet ez a palacsinta tojás helyett?
Nem próbáltad még véletlenül?
Ágnes
Mindenmentes Nóri mondta
Szia!
Ez a vékony tészta szerintem nem marad egyben tojás nélkül. Ha sósat szeretnél, és ehetsz zabot, akkor próbáld meg a zablepényem reszelt cukkinivel.
Üdv,
Nóri
Névtelen mondta
Kedves Nóri!
Ez a recept elkészíthető teljes kiőrlésű lisztből is? Ugyan ekkora mennyiségekkel?
Üdv,
Bella.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Bella!
Ha teljes kiőrlésű hajdinalisztre gondoltál, akkor persze. 🙂
N.
Névtelen mondta
Teljes kiőrlésű tönkölylisztből csináltam, az édes változatát és nagyon finom lett.
Köszönöm,
Bella.
Mindenmentes Nóri mondta
Örülök. 🙂
Katalin Pilli mondta
Én tojáspótlóval sütöttem meg. Így ugyan nem lehet olyan vékonyra sütni, de 5 év után végre ehettem palacsintát a csodás receptednek hála 🙂 szóval nagyon köszönöm Neked
Mindenmentes Nóri mondta
Köszönöm a visszajelzésed. Nagyon örülök, hogy tojáspótlóval is működött!
Szakesz mondta
Kedves Nóri, tudsz segíteni? Nekem nagyon szétesik ez a palacsinta. Talán 3 sikerült normálisra a tízből, próbáltam változtatni a konziszencián, sütési hőfokon, de nem sok sikerrel. Rá is kerestem az eredeti receptre, de kábé azt találtam, hogy igazi breton galettet művészet sütni, mert önmagában a hajdinaliszt nehezen kezelhető (és a purista változatban még tojás sincs). Te pontosan milyen hajdinalisztből csinálod? Amúgy iszonyú finom, régen ettem ennyire finomat (tükörtojást és francia camembert-t tettem rá első körben). Ráadásul döbbenetesen alacsony marad a vércukrom utána 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves Szakesz,
Nagyon köszi a vércukorszint-infot: mindig szeretném tudni, hogy az ételeim valóban alacsony GI-vel rendelkeznek, és végre egy kísérletes adat! 🙂
Én a hajdinalisztet kávédarálóban darálom egész (nem prökölt!) hajdinából. Két dolgot tudok elképzelni, ami a problémádat okozhatja: vagy a hajdina volt nem volt a helyzet magaslatán (ugye nem pörkölt hajdina volt?) vagy legközelebb hagyd még állni, bár gyanítom, a sok próbálkozás alatt eleget állt…
Remélem, segíthettem, ha mégsem, akkor írj egy emailt.
Üdv,
Nóri
Névtelen mondta
Szia Nóri! Tegnap este próbáltam ki ezt a receptedet, és hát elsőre nagy sikert aratott. Férjem, bár félve kóstolta meg, utána csak azt mondta: ilyet bátran süthetsz máskor is. 🙂 Ezer köszönet érte. Üdv: egy másik Nóri
Névtelen mondta
Kedves Nóri. Tegnap kipróbáltam ezt a palacsintát, egész, pörkölt hajdinát daráltam le. Egyáltalán nem állt össze palacsintatészta jellegüvé, sőt inkább szétváltak: felül a viz, alul a hajdina. Ettől függetlenül ragyogóan kisült, mondjuk a 10 helyett csak 4 darab lett belőle, picit vastagok de egész jók!:) Elképzelhető hogy nem daráltam elég finomra, talán. Köszönöm a szuper recepteket! Nagyon jókat találsz ki! Kornélia
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Kornélia,
A pörkölt hajdina sajnos elveszti azt a tulajdonságát, hogy összetartsa a tésztát, ezért lisztet csak sima, "pörköletlen" hajdinából csinálunk. Bocsi, ez nem szerepelt a leírásban, csak itt a hozzászólások között, de most kiegészítem a bejegyzést is.
Örülök, hogy így is ízlett, azért remélem, sima hajdinával is kipróbálod majd…
Üdv, Nóri
Stella mondta
Szia Nóri,
engem az érdekelne, hogy miért csak a nem prökölt hajdina jó? Illetve mért csak abból lehet lisztet csinálni/felhasználni? Van otthon még egy fél kiló pörkölt hajdinám és azt használnám…
Köszönöm szépen,
Stella
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Stella,
A hajdinában lévő fehérje segít összefogni a dolgokat (sütemény, palacsinta), de ez a fehérje szerintem pörköléskor elveszti ezt a tulajdonságát. Legalábbis az eddigi tapasztalatok szerint.
Párolva köretnek tudod elhasználni.
Üdv, Nóri
szaberka mondta
Kedves Nóri! Én ezt most sütöttem először, de nyugodtan kijelenthetem, hogy épp akkora sikertörténet nálunk, mint a MM kenyered! Köszönjük 🙂
Névtelen mondta
Szia Nóri,
Én is saját magam darálnám a lisztet ehhez a recepthez, de kicsit idegenkedem tőle, mert így nem tudom átmostni előtte. Te hogy csinálod? Átmosod, aztán kiszárítod? Köszönöm, Judit
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Judit,
veszélyesen élek: nem mosom a gabonákat, mielőtt lisztté őrlöm. Ezt már kérdeztétek más receptnél, és akkor gondolkodtam el, hogy ez így tényleg kicsit következetlen, mert ha megfőzzük, akkor előtte persze megmossuk, de ha őröljük, akkor nem. Pl. a malomban csinálnak valamit a búzával, mielőtt megmossák? 🙂
Márta-Zsófi mondta
…megőrlik…azt szeretetted volna írni ?
Márta-Zsófi mondta
Nagyon szuper ez a recept és az összes többi is. kisfiam tej-tojás allergiás, nekem a glutén okoz problémákat, nagyon szeretem a blogod, hatalmas segítség:)
Mindenmentes Nóri mondta
Igen, megőrlik – megint gyorsabban gondolkodtam, mint ahogy gépelni tudok. Örülök, hogy hasznos, amit csinálok. 🙂
Gal Noemi mondta
Szia Nóri! 🙂 Szeretem a blogodat, több receptedet is elkészitettem már, de ez a hajdinapalacsinta valahogy mindig kifog rajtam. Már negyedjére próbálkozom vele de minden alkalommal amikor beleöntöm a tészát a palacsintasütőbe elkezd buborékolni és nem tudom szétteriteni szépen a tésztát. Legutoljára annyira rosszul sikerült hogy ráadásul még bele is ragadt a palacsintasütőbe a palacsinta. Próbáltam már kevesebb vizzel és több viz hozzáadásával is, de sehogyse sikerült. A hajdinalisztet nem én őrlöm hanem vásároltam….vajon ey lenne a probléma?
Mindenmentes Nóri mondta
Sajnálom. Vagy a hajdinaliszttel nem stimmel valami, vagy nem tudom, hol a baj… Ráadásul ebben itt még tojás is van, ami segítség, mert ezt megsütöttem később tojásmentesre is (itt), azt is sokan sütik.