2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Az utóbbi időben újra főzök hétvégenként egy jó nagy adag levest, ami kb. hét közepéig ki is tart. Gyakran érzem úgy, hogy a finom, zöldséges, könnyű levesek eléggé hiányoznak a blogomról, és az étrendünkből is, így próbálok változtatni. Ezt a finom, olaszosan fűszeres levest még múlt szombaton főztem, nagy sikere volt apukám és a barátaink körében is, könnyű és gyors elkészíteni, így egy próbát mindenképpen megér. 😉
Ahány recept, annyiféle módon készítik ezt a levest, szerintem nincsenek kőbe vésett hozzávalói és szabályai azon túl, hogy csak friss zöldségekből álljunk neki.
Hozzávalók
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 sárgarépa
1 cukkini
1 fej karalábé
2 db olajban eltett, szárított paradicsom
2 érett paradicsom
1,2 l zöldségalaplé
50g gluténmentes cérnametélt
só
bors
2-3 friss bazsalikomlevél
olívaolaj
A gluténmentes cérnametélt még a karácsonyi húsleves után maradt, bolti tészta, ez volt az utolsó adag. Levesbe nem ajánlanám a házi tésztámat, mert az elég lágy, és szerintem könnyen túlfőne.
A zöldségalaplét nem leveszöldségből főztem, hanem zöldségleveskockából, ehhez a mennyiséghez 1 kockát tettem. Szerettem volna, ha tényleg gyorsan elkészül, és a zöldségleves kocka hozzávalói közül egyik sem volt gyanús.
Lássunk is hozzá.
0. Mossuk és tisztítsuk meg a zöldségeket: a vöröshagymát vágjuk apróra, a fokhagymát préseljük át, a répát, karalábét, paradicsomokat vágjuk kockákra, a cukkinit hosszában negyedeljük, majd szeleteljük fel, és a két szárított paradicsomot is vágjuk apró darabokra.
1. Egy leveses lábosban futtassuk meg az apróra vágott vöröshagymát és a kipréselt fokhagymagerezdeket kb. 2 ek. olívaolajon, kb. 2-3 percig.
2. Dobjuk a hagymára az előkészített zöldségeket: répát, karalábét, paradicsomokat, és a szárított paradicsomot is. (A cukkinivel várjunk még egy kicsit.) Öntsük fel a zöldségalaplével, és ha felfőtt, főzzük kb. 10 percig.
3. Ekkor adjuk a leveshez a cukkinit és a cérnametéltet, főzzük újabb 5-10 percig, amíg a tészta megfő.
4. Kóstoljuk, és ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, majd szórjuk meg a tetejét apróra vágott friss bazsalikomlevéllel.
Kész is, jó étvágyat! 🙂 Már sokszor, sokféle minestrone recepttel találkoztam, és éppen itt volt az ideje, hogy főzzek is egyet, nekünk nagyon ízlett. Reméljük, hogy az új rendszer, mely szerint hétvégente főzök egy jó nagy tál finom levest, tartós életű lesz. 🙂
Ha jól számoltam, a zöldségekkel együtt kb. 80g CH van az egész levesben, de ez nyilván változó a zöldségek méretétől függően. Mi kb. 10 tányér levest ettünk belőle, az úgy 8g CH/tányér, de nem nagyon számoltuk… 😉
mclahlan mondta
Hmm..olajban eltett szárított paradicsomhoz hol jutok hozzá vidéken? :S
Mindenmentes Nóri mondta
Én Lidlben vettem, üveges, a zöldségkonzervek között volt, de láttam már piacon is. 🙂
Dóri mondta
Milyen zöldségleves kockát használsz? Engem ez most nagyon meglepett, hogy egyáltalán leveskockát használsz.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
ez egy régi bejegyzés, ezek a dolgok meg folyton változnak… Egyébként létezik jóra való leveskocka is, pl. ez itt. Ezt követte a szárított zöldség keverékes időszakom, mostanában pedig nem használok ilyesmit, mert annyiféle zöldség kerül a levesekbe, hogy már felesleges… 🙂