2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Az utazási tanácsok és az éttermi ajánlók között azért főzök is itthon, meleg ide vagy oda, valamit enni kell… Esténként, ha az idő már kicsit lehűlt és ki lehet nyitni az ablakokat, főzök valami gyorsat és egyszerűt, hogy minél kevesebbet kelljen fűtenem miatta. Így reggelre ki tud szellőzni a meleg a lakásból.
Ilyen gyors és egyszerű recept következik most is. Ami külön tetszik benne, hogy nem muszáj forróra melegíteni evés előtt: a paprikás-pikáns rizs a sült csirkemellel hidegen/langyosan is jólesik a nyári melegben.
Apropó, nyár és meleg: ne felejtsetek el megfelelő mennyiségű hűsítő italt legurítani…!
Mostanában elkezdett érdekelni, hogy milyen fűszerekkel és más, természetes anyagokkal lehet szó szerint színesebbé tenni: megszínezni az ételünknek. Hogy miért? Csak úgy, mert ami gyönyörködteti a szemet, annak máris szívesebben látunk neki. Első „áldozatom” e téren a szép aranysárga kurkuma, amit korábban, különböző curryporokból már ismertem.
Egyik kollégám meg is kérdezte, hogy paellát hoztam-e? Valóban, a kurkuma sárga színe miatt ez az étel emlékeztet a sáfránnyal fűszerezett spanyol egytálételre. A kurkumát egyébként régen „indiai sáfránynak” is nevezték. Egyik a sok különbség közül, hogy míg a sáfrány virágának a bibéjét gyűjtik, addig a kurkumának a gyökérgumóját. Ezt a növényt az indiai ajurvédikus orvoslásban évezredek óta használják az emésztőrendszer: gyomor, máj problémáira, valamint fertőtlenítőszerként: antibakteriális, antivirális hatása miatt sebkenőcsbe. Napjainkban kis hazánkban az ízületi gyulladás csökkentése kapcsán került előtérbe. Jelenleg számos klinikai kutatás zajlik, melyben megpróbálnak utánajárni, hogy valóban gyulladáscsökkentő, rákellenes, stb. hatású-e a kurkuma: kíváncsi vagyok, mi lesz a vége.
Hozzávalók 4 személyre:
1 szép, nagy, filézett csirkemell (kb. 650g)
1 nagy kaliforniai vagy 2 nagyobb kápia paprika
200g barna rizs
30g vadrizs
1 kk. kurkuma
1 lime leve
olívaolaj
kókuszzsír
só
bors
1. Mosd meg a rizseket, majd 1,5x mennyiségű, sós vízzel tedd főni. Ha felforrt, tedd bele az 1 kk. kurkumát (ettől lesz szép sárga színe) és mérsékelt tűzön párold puhára. Ez rizstől függően 20 (előpárolt) -50 (sima) perc lehet.
2. A csirkemellet tisztítsd meg, és vágd ketté hosszában, majd a két darabot szeld két szeletre. Sózd, borsozd, és pár percre tedd félre.
3. A paprikákat vágd hosszú csíkokra, majd pirítsd meg egy kis olívaolajon, és tedd félre egy tányérban.
4. A csirkemell szeleteket egy jó forró serpenyőben, kókuszzsíron előbb pirítsd meg körbe-körbe forgatva, majd hagyd pár percig mérsékeltebb tűzön átsülni. Ha kicsit kihűlt, vágd csíkokra.
5. Ha a rizs elfőtte a levét és megpuhult, keverj bele kb. 2 ek. olívaolajat, a lime levét és a paprikacsíkokat. Halmozd tálkákba, majd mehet a tetejére a csíkokra szeletelt, grillezett csirkemell.
Ez a finom, színekben gazdag ebéd összesen kb. 45g CH-t tartalmaz.
Vélemény, hozzászólás?