2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
A következő sorok olvasói betekintést nyerhetnek a családi zakuszka receptünkbe… és ezen túl a már hagyományosnak számító éves kerti sütögetésünk forgatókönyvébe is.
Hogy mi is az a zakuszka? Hagyományos erdélyi étel, az eredetét nem ismerem pontosan. Paprikakrém, amit padlizsánnal vagy babbal gazdagítva, befőttként szokás eltenni a télre. Mi a sült padlizsános változatot szeretjük, így itt is erről olvashatsz. Jó sok munka van vele: egy teljes nap hármunknak, bár igaz, hogy mi ilyenkor sütjük meg és tesszük el a padlizsánkrémhez szükséges mennyiséget is, és az itt leírt receptnek is a dupláját készítettük el.
Padlizsánt eltenni az augusztus 20 előtti egy-két hétben érdemes: addigra érik meg szépen a termés, és az ára is lemegy. Volt idő, hogy rokonlátogatással, bihari kirándulással egybekötve a nagyváradi piacról hoztunk haza kb. 50 kg (!) padlizsánt. Ez elég volt a saját és szüleink másfél éves padlizsánkrém- és zakuszka-igényeinek fedezésére. Életemben először akkor állított meg rendőr igazoltatni: képzelhetitek, milyen mókás volt előásni a kézitáskámat a padlizsánhegyek alól… Merthogy az 50 kg padlizsán mellé még négyen ültünk egy kicsi autóban, kempingfelszereléssel együtt. 🙂
Miért volt ez jó nekünk? Hihetetlen minőséget lehetett ott kapni kb. 150 Ft/kg áron… Most a Lehel piacon láttunk nagyon szépet, 300 Ft/kg áron.
Az a jó minőségű padlizsán, amelyik szinte fekete, nem is lila, mégpedig a zöld szára alatt is. Méretben az az igazi, ami kb. 0,5 kg/db. Egy adag padlizsánkrémhez két ilyen szép darabot szoktunk lefagyasztani, miután megsütöttük és meghámoztuk. A nagy sütésre le szoktunk utazni apukámhoz vidékre, de egyébként a kerti grillen is intézhetnénk.
Az a nagy előnye annak, hogy nyáron sütjük meg előre a téli padlizsán adagunkat, azon túl, hogy így jóval olcsóbb és szebb, hogy a szabadtéri tűzön kap egy finom füstös ízt, amit a sütőben biztosan nem. Ha nyáron rászánjuk az időt -ezt az egy nap munkát-, akkor télen 30 perc alatt készül el a kedvenc padlizsánkrémünk, a zakuszkát pedig csak levesszük a polcról, kibontjuk, és kész is a vacsora: frissen pirított mindenmentes kenyérrel igazi ínyencfalat.
Hozzávalók kb. 15 db 375 ml-es üveghez:
10 nagy fej vöröshagyma
10 db szép nagy padlizsán
30 db paradicsom- vagy kápia paprika,
esetleg ennek megfelelő mennyiségű kaliforniai paprika
1+kb. 0,5 l napraforgóolaj*
só, bors
3-5 db babérlevél, mérettől függően
* Korábban írtam, hogy nem főzünk napraforgóolajjal. A hagyományos receptre és a apukámra való tekintettel, ez itt a kivétel, ami erősíti a szabályt. Egyébként biztos vagyok benne, hogy kókuszzsírral és olívaolajjal is működne. Kókuszzsíron sütném, és olívaolajjal zárnám le.
1. Bizonyára nem kell részleteznem, hogy a befőzés alapszabályai szerint kell előkészíteni és csírátlanítani a befőző üvegeket.
2. Parázson süssétek meg a padlizsánokat. Nálunk apukám a tűz fő csiholója és a sütésfelelős. A legtutibb, ha a paprikákat is megsütitek: ez elég munkaigényes lehet, különösen ha paradicsompaprikával dolgoztok, aminek rengeteg „oldala” van. Ha megsütitek, rettenetesen finom zakuszkátok lesz, ha nem, akkor csak nagyon finom. 🙂 Ebben az esetben egyesével jól meg kell mosni és szárítani a paprikákat.
3. A hagymákat tisztítsátok meg és daráljátok le, majd egy levesszűrőben tegyétek félre, hogy lecsepegjen a leve. Hát igen, ez könnyfakasztó művelet: Z volt a nap tragikus hőse. Le kell darálni a csumájától megtisztított paprikákat is, és a kezelhetőre hűlt, héjától megtisztított padlizsánok húsát is.
4. Amikor minden szükséges hozzávaló sülve, darálva készen áll, akkor egy jó nagy, lekvárfőző fazékban melegítsd meg az 1 l napraforgóolajat. A darált, lecsepegtetett vöröshagymát szép lassan süsd benne üvegesre.
5. Mehet az edénybe a darált paprika is, majd sózd, borsozd, babérlevéllel fűszerezd. Ha a paprika nyers volt, akkor kell egy kis idő, amíg elfő a leve. Ha a paprikát is megsütöttétek korábban, akkor már most mehet a padlizsán is a hagymához, egyébként várd meg, hogy a paprika is megsüljön egy kicsit.
6. Innentől nincs más teendő, mint lassú tűzön kevergetni addig, amíg kellően besűrűsödik. Ha széles, lekvárfőző edényben készül, akkor észre fogjátok venni, hogy egy idő után keverés közben látszik az edény alja.
7. Töltsétek a kész, még forró zakuszkát az előkészített üvegekbe úgy, hogy a tetején még maradjon egy kis hely. Mindegyik üvegbe töltsetek a zakuszka tetejére néhány milliméternyi olajat: ez légmentesen elzárja a levegőtől, így segít tartósítani. A megtöltött üvegek már indulhatnak is a dunsztba pihenni.
Mi a zakuszka főzés közben tisztítottuk meg a maradék, krémbe szánt padlizsánt. Légmentesen záródó zacskóban, adagonként (2 db) fagyasztottuk le.
A blog történetében talán első eset, hogy a recept végén nincs kiszámolt szénhidrát-tartalom, de az a helyzet, hogy ilyen mennyiségeket nem tudok tömeg szerint nyomon követni. Valószínűleg nem lehet szó nagy számokról: a padlizsán és a paprika is 5g CH/100g alatti zöldségek. Ha kb. a felükre összesülnek, az még mindig max. 10g CH/100g.
Hát ezzel telt az előző vasárnapunk. A közelgő hosszú hétvége remek alkalom, hogy kipróbáljátok ezt a receptet. Mit gondoltok, belevágtok? 🙂
Tiimea mondta
Mi is kb így főzzük, mondjuk én csempészek bele kevés bazsalikomot és orgegánót, igaz szinte mindenbe rakok ezekből. Ha valakinek nem szereti az epéje (igazából mája) a sok sült hagymát, akkor darálás előtt elő lehet kicsit főzni elnegyedelve és úgy már nem lesz baj :).
Márti mondta
A bazsalikom és az oregánó nem való a zakuszkába. Való inkább olasz ételekbe, spagettibe. A spagettibe se teszünk lestyánt és csombort.
Mindenmentes Nóri mondta
Mi nem, de ahány ház… 🙂
Kinga mondta
Ugyanilyen modon lehet elrakni padlizsant is? Nincs neki eleg hely a fagyasztoban 🙁
Mindenmentes Nóri mondta
Persze. Hagyományosan így tették el régen azt is…