2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Ahogy korábban is írtam, mostanában kevesebb időm volt a konyhában tüsténkedni. A dolog jó oldala, hogy így főleg gyorsan elkészíthető receptekhez gyűltek a fotók. Ez az édes-savanykás csirke is ilyen: nem kell hozzá szinte semmi extra hozzávaló, pillanatok alatt és egy kis változatosságot visz a menübe.
Tojásmentesen étkező olvasóimra és barátaimra való tekintettel tojásmentes panírozáshoz is adok tippet.
Hozzávalók:
500g csirkemellfilé
50g kukoricaliszt*
1/2 kk. chili
1 tojás vagy 1 ek. keményítő a panírozáshoz**
só
kókuszzsír a sütéshez
2 ek. ketchup***
1 ek. tamari szójaszósz (gluténmentes!)
1 kk. rizsecet
*A kukoricalisztet visszamértem, hogy tudjam, mennyi fogyott: a panírozáshoz nyilván ennél egy kicsit többet tettem a tányérba, mert nem lehet az utolsó morzsáig felhasználni, de ezzel számoltam a recept végén a szénhidráttartalmat.
** A panírozást én tápióka keményítővel próbáltam, de szerintem mással is működhet.
*** A ketchup bolti, semmi házi készítés: mi a Felix steviával édesített verzióját használjuk.
- A csirkemellet mosd meg és vágd csinos kockákra.
- Egy kisebb keverőtálban verd fel a tojást, vagy tojásmentes panírhoz keverd el az 1 ek. keményítőt 2-3 ek. vízzel. Egy másik tálban keverd össze a kukoricalisztet egy kis sóval és a chilivel.
- Miközben melegszik a kókuszzsír, forgasd meg a csirkefalatokat előbb a tojásban/keményítős vízben, majd a kukoricalisztben. Kisebb adagokban, hogy ne a saját levükben párolódjanak, süsd szép pirosra a csirkemellet.
- Amíg sül a hús, egy kisebb lábasban forrald össze a ketchupot, szójaszósz és rizsecetet. Érdemes kóstolgatni, és addig igazítani, amíg meg nem találod azt a kellemes egyensúlyt az édes és a savanyú között. Én őröltem bele egy kis borsot is.
- Ha megsültek a panírozott falatok, forgasd össze az egész adagot a szósszal: ez a kis mennyiség is szépen bevonja a bundázott falatkákat, anélkül, hogy eláztatná őket.
Én egy sütés alatt próbáltam ki a tojásmentes és a tojásos panírt, hogy lássam, hogy működik, milyen lesz az egyik és a másik. A tojásmentes is teljesen jól működött: nem potyogott le, sőt, talán még egy kicsit ropogósabb is lett, mint az „eredeti”.
Én még mindig azt a chilit használom, amit tavaly az egyik kedves olvasóm küldött, és nagyon szeretjük. Ezúton is köszönjük. 🙂
Ezeket a csirkefalatokat el tudom képzelni egy tortillában vagy hajdinapalacsintában egy kis salátával, útravalóként is, de egyszerű barna rizs körettel egy finom ebéd vagy vacsora.
A bundában és a szószban összesen kb. 40g szénhidrát volt, ha keményítővel, tojásmentesen panírozzuk, akkor kb. 50g CH. Mondjuk 200g párolt barna rizzsel 4 adagra számolva ez éppen 50gCH/ebéd.
Ica mondta
Biztos elkészítem, amint veszek csirkehusit. Köszi ezt az ínycsiklandozó receptet!
Ezt a típusú Félix ketchupot hol lehet beszerezni?
Mindenmentes Nóri mondta
Szerintem mi Intersparban vettük.
Névtelen mondta
Szia! Rizsecet helyett mit lehetne tenni,a kukorica kemenyito is megfelel?Koszi Linus
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Rizsecet helyett nagyon kevés fehérborecet is jó lehet, a keményítő szerintem mindegy, hogy milyen, de a kukoricalisztet ne cseréld le kukoricakeményítőre.
Üdv, N.
Névtelen mondta
Köszi a gyors valaszt! Gratulalok Nektek, nagyon szep kepek, jo receptek, kedves hangnem! Tetszik!!!!Linus
Névtelen mondta
Kedves Nóri,
rizsecet helyett a balzsamecet nagyon elvetemült?
köszönöm
Mindenmentes Nóri mondta
Szerintem jó lesz, de almaecet, vagy más, gyengébb ecet is megteszi.
Névtelen mondta
Oh, szuper, almaecet is van itthon 🙂
Köszönöm a villámgyors választ, és a klassz ötleteket! 🙂
Egriné Németh Viktória mondta
Kedves Nóri! Még nincs kerek 72 órája, hogy megtaláltam ezt a fantasztikus blogot és már imádom! Életmódváltásom kezdetén járok és rengeteg segített már most a blogod. Férjem kétkedve fogadta az új irányzatot, de a mai ebéd meggyőzte ami nem volt más mint Te minsetrone levesed, és az édes-savanyú bundázott csirkefalatok. Köszönöm a rengeteg receptet és az általuk /Általad nyújtott segítséget a változáshoz.
Mindenmentes Nóri mondta
Részemről a szerencse. 🙂
Kanga mondta
szia, nem értem én ezt a dolgot a különféle lisztekkel… pl. a kukoricaliszt ch tartalma 5-el több ch egységet tartalmaz, mint a teljes kiőrlésű búzaliszt. És a fehér liszt meg ezek szerint a legkevesebbet? Értetlen vagyok, bocsi 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Ezt nem kell érteni. 🙂 Szorgalmas élelmiszer-analitikusok megmérik a lisztek CH-tartalmát és ráírják a csomagolásra. Annyi, amennyi. 🙂
A legtöbb liszt CH-tartalma valahol 65-80g/100g között van, ez nem nagy különbség. A fontos különbségek inkább abban vannak, hogy mennyi rostot, fehérjét tartalmaznak, gluténmentesek-e, stb.
Monyo mondta
Kedves Nóri! Jelezni szeretném, hogy valami félremehetett a kategóriákkal, mert ez a recept se nem vegán, se nem vegetáriánus. Amúgy imádom az oldaladat és az ötleteidet, épp a mai vacsihoz keresek receptet. 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Köszönöm, hogy szóltál, javítottam, mindkettőt. 🙂
Szaaaaaa mondta
Szóval még egyszer:-)Minden recept szója mentes is?
Mindenmentes Nóri mondta
A szójamentes kategóriában. Néha használok misot, szójaszószt.