2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Nagyon szeretek főzni: szinte bármennyi szabadidőmet el tudnám tölteni a konyhámban. Mióta Z is dolgozósarkot bérel az új, jóval tágasabb konyhaasztalunkon, ezt az időt is együtt tudjuk tölteni, amitől még szebb az élet. Ezzel együtt régóta szerettem volna kimozdulni kicsiny konyhám falai közül, és kipróbálni egy főzőkurzust: milyen is az?
Egy ideje böngésztem a lehetőségeket, hogy milyen óra lenne a nekem való. Sokszor találtam olyat, ahol egy-egy technikai fogást szívesen ellestem volna, de milyen az, ha a munka végén nem ehetem meg, amit főztem, mert egyébként nyomokban lisztet tartalmazhat?
Így aztán nagyon örültem, amikor a drgulyas.hu csapata meghívott a Balanced Lifestyle rendezvényére, ahol Lénárt Gittával, a nyersételek hazai nagykövetével készíthettünk el három fogást.
A nyers vegán étkezésről már hallottam korábban, sőt, van is olyan szendvicskrém receptem, ami mellesleg nyers is. A nyers és vegán mellett egyben mindenmentes is: az összeállított menüsor gabona- és tejtermékmentes volt. Azt azért nehezen tudtam elképzelni, hogy egy három fogásos menüsort főzés nélkül tegyünk az asztalra… Pedig tényleg.
A rendezvény helyszíne az Electrolux GastroArt látványkonyha volt: csupa ragyogó, sima, rendezett konyhai felület, kiváló világítás. Mint kiderült, az eseményre egy televíziós stáb is hivatalos volt, úgyhogy egyúttal egy forgatás helyszínén is találtam magam.
Minden konyhaeszköz startvonalhoz állt… |
Három fős csapatokban „főztünk”, két csapat egy-egy konyhaszigetnél. Nekem nagy élmény volt, hogy most úgy konyhatündérkedhettem, mint a mesében: minden hozzávaló és az elkészítéshez szükséges valamennyi konyhaeszköz láthatatlan gondos kezek által előre odakészítve várta, hogy nekilássunk a vasárnapi menünek.
…és a hozzávalók is csak ránk vártak |
Elsőként az áfonyás almakrémlevest készítettük el, majd a desszertnek szánt zserbó golyókat. A bevonáshoz bio nyers kakaóvaj és kakaópor keverékét használtuk, egy kevés mézzel. A „csokiból” még maradt bőven, úgyhogy mi a megmaradt narancs gerezdjeinket is kimártogattuk: nyers csokifondü. A rakott édesburgonyát készítettük el legvégül, amíg a leves és a desszert a hűtőben pihent. A kesu-tejföl egy olyan recept volt, amit már nagyon régóta szerettem volna kipróbálni, végre itt volt az alkalom.
Végül együtt fogyasztottuk el az ebédünket, és közben meghallgattunk egy rövid előadást is a kiegyensúlyozott életmódról. Engem mondjuk könnyű jóllakatni, de a többiek is azt mondták, hogy meglepően eltelítette őket ez a néhány falat ízlésesen összeállított nyers zöldség és dióféle. Számomra is érdekes volt az ízvilág: a kesutejfölünk finom krémesre sikerült, az édesburgonya nevéhez méltóan édeskés volt, krémleves és a zserbó golyó egyáltalán nem keltette azt az érzetet, hogy „csak” nyers zöldségeket/magokat rágcsálunk: ez tényleg egy teljes értékű menü volt.
Rakott édesburgonya sok-sok kesutejföllel |
A fényképek minősége ebben a bejegyzésben tudom, elmarad a megszokottól: Z nem kísért el, így a telefonommal fotóztam, ráadásul erre a célra most használtam 2. alkalommal…
Összességében, örülök, hogy részt vehettem ezen a rendezvényen. Szerintem jót tenne az étkezésünknek, ha több nyers zöldséget ennénk – különösen a tavasz közeledtével ez egyre könnyebb is lesz. A nyers ételekben még a nyári időszakra gondolva látok fantáziát: amikor majd 32°C lesz este 9-kor a konyhámban, és nem akaródzik bekapcsolni a sütőt, tűzhelyet, jól jöhetnek az főzés nélkül is gyorsan elkészíthető receptek.
Ica mondta
Ez nagyon jól hangzik!
Hasonló zserbógolyót már én is készítettem, ilyen almalevest még sosem.
A rakott batáta nagyon izgatja a fantáziámat!
A kesutejfölhöz nyers, vagy pirított kesudiót használtatok?
Mindenmentes Nóri mondta
A kesudió is nyers volt. 🙂
Finom volt, a batáta édeskés.
Fodormenta mondta
A kesudió nem számít úgy igazából nyersnek, mert a meghámozásához elég magas hő kell. Ennek ellenére használjuk, mert még így is sok értékes anyag marad benne. Viszont emiatt nem is kell beáztatni. 😉
Mindenmentes Nóri mondta
Köszi. 🙂
Ica mondta
Köszönöm! Hamarosan kipróbálom!