2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Eltelt két év, mióta az első blogbejegyzésemet publikáltam. Ripsz-ropsz elillant. Igaz, a blogom szülinapja nem most, hanem febr. 12-én volt, de reméltem, hogy nem sértődik meg, amiért összevártam az én szülinapommal is, így tortával ünnepelhettünk.
Szeretek visszatekinteni, így tartottam magamban egy kis évértékelőt. 🙂
Tavaly februárban még csak pár hete volt, hogy új munkakörnyezetbe kerültem: mostanra azért már sokkal otthonosabban érzem magam. Akkoriban kb. tized annyian olvastátok az oldalamat, mint manapság, a töretlen érdeklődéseteket ezúton is köszönöm!
Tavaly májusban a jó idő beköszöntével elkezdtem kerékpárral közlekedni, amit azóta is, nap, mint nap rettentően élvezek. Télen a decembert kihagytam a hideg miatt, aztán a karácsonyfa alatt találtam remek téli sportöltözetet, így januártól újra két kerékre pattantam. Még a havazások után kellett kis kényszerpihenőt tartanom, de úgy látom, az idei téli szezonon ezzel át is lendültünk.
A tavalyi ősz szép idővel, és börzsönyi túrákkal indult, aztán a november-decemberünk kissé zivatarosra sikerült. Szerencsére arra mindig számíthatunk, hogy egyszer a nehéz időszakoknak is vége szakad. Időközben gyarapodtunk két házi ragadozóval is: 13 és 14 éves cicuskáim vidékről a mozgalmas fővárosba költöztek. A kezdeti elégedetlenség és a megváltozott környezet iránti bizalmatlanság után mostanra már egészen otthonosan érzik magukat a kertünkben. A hideget is első osztályon telelték át: Z épített nekik fűthető cica-dobozt. Nem fogjátok elhinni, de a cicaeledelen is szerepel, hogy búzamentes! Mindenmentes macskák.
Most pedig talán itt a tavasz, újra korán kel a nap és lassan lehet megint kirándulni, friss zöldeket főzni.
Mit tartogat a jövő? Folyamatosan dolgozom új recepteken a konyhámban, persze ezek a dolgok nem mindig mennek egyik napról a másikra. Mára is itt van ez a remek kis torta recept.
Fehércsokis-epres tortát álmodtam meg a szülinapra kapott üveg tortatálamra. A fehércsoki ugye azért fehér, mert főleg kakaóvajból készül: így nem lenne kellő szilárdsága, ezért mindig tejporral készítenek belőle táblás csokoládét. Arra gondoltam, hogy finom kakaóvajjal fogom pótolni az ízvilágát.
A kakaóvajnak nagyon finom illata volt, de hogy őszinte legyek, nem hozta azt a fehércsoki élményt, amire számítottam. Ezzel együtt, a krémnek kellő szilárdságot adott, és azért egy kis kakaóillat keveredett az eper mellé, úgyhogy nem panaszkodom, de legközelebb talán inkább a költséghatékonyabb és elérhetőbb kókuszzsír is megteszi majd.
A torta javára vált, hogy a piskóta váratlanul felülmúlta önmagát. Az eddigi legjobban sikerült piskótám. Szerettem a korábbi tojás és darált dió vagy mandula alapú tésztákat is, de az utóbbi időben kicsit nedvesnek éreztem őket. Gondolom, hogy az olajos magokból kisülő olajok, ill. a nyírfacukor vízmegkötő hatása lehetett a tettes. Ezért tettem most egy kevés rizslisztet is a tésztához, hogy kösse meg a felesleges folyadékot. Jó ötlet volt. Eddig mindig laponként sütöttem a piskótát, de egy kis trükkel most már formában is szép magas lesz a piskótám, ráadásul ezt a szilárdabb változatot remekül tudtam szeletelni is. Ezennel hivatalosan is kibékültem a sütőmmel: végre tudok benne szép piskótát sütni…
Szerintem most jó darabig meg is maradok ennél az összetételnél: az arányokat könnyű megjegyezni, így szükség szerint változtatható, hogy mekkora piskótát sütök, legfeljebb a sütési időn kell majd változtatni.
Hozzávalók egy 20 cm-es tortaformához:
a piskótához:
5 L-es tojás
50g mandulaliszt
50g rizsliszt
5 ek. nyírfacukor/xilit
1 kk. házi vanília kivonat
a krémhez:
100g kakaóvaj
300g eper
¼ kk. stevia por
1 kk. agar-agar por
1 doboz kókuszkrém (200 ml)
200g eper a torta tetejére díszítésnek.
- A piskótához válaszd szét a tojásokat. Add a tojások sárgájához a nyírfacukrot és a vanília kivonatot, majd keverd habosra egy kézi haberővel.
- A fehérjéket egy csipet só hozzáadása után, robotgéppel verd olyan kemény habbá, hogy akkor se pottyanjon ki az edényből, ha a fejed felé fordítod! 😉
- Keverd össze egy külön tálkában a mandulalisztet és a rizslisztet.
- A tojássárgájákra óvatosan lapátold rá a habot, majd szórd rá a lisztkeveréket. Kézi habverővel forgasd össze: alulról felfelé kevergetve, amíg már nem látsz sárga-fehér csíkokat a tésztában.
- Öntsd a masszát alul sütőpapírral kibélelt, oldalt kikókuszzsírozott és lisztezett sütőformába, majd süsd 160 fokon alul-felül sütéssel tűpróbáig, kb. 15-20 percig.
Az a jó piskótának, ha jó forró – de nem túl forró – sütőbe teszed, és utána kicsit mérsékeled a hőfokot. Én ezt úgy oldom meg, hogy légkeveréssel melegítem elő 160 fokra, és átkapcsolom alul-felül sütésre, amikor beteszem a piskótát. A sütés hőfoka sütőnként is változhat: én régen mindig 180 fokon sütöttem, de ebben az újban 160 fokon lesz az igazi. - A krémhez az epret turmixold össze és forrald le róla a vizet. Ha van otthon, érdemes tenni bele 1 kk. balzsamecetet, mert nagyon jól kiemeli az eper ízét. Ha már egy kicsit besűrűsödött, vedd le a tűzhelyről, keverd bele a steviát, agar port és a kakaóvajat. Tedd félre hűlni.
- Ha az eperkrém már kézmeleg, akkor robotgéppel verd habbá a kókuszkrémet, majd kézi habverővel, óvatosan forgasd bele a krémbe.
- Ha a piskóta kihűlt, jó éles késsel vágd 3 szeletre, tölsd meg és kívül is vond be az eperkrémmel. Én a tetejét is eperrel díszítettem. Még az oldalára tudok ajánlani egy kis pirított, szeletelt mandulát vagy darált pörkölt mogyorót.
Összességében finom kis tavaszias szülinapi tortám lett. A szép talpas tortálamnak és a piskóta sikerének nagyon örültem, így szerintem a történetnek hamarosan folytatása lesz.
Az egész tortában a díszítéshez használt eperrel együtt kb. 135g szénhidrát van, ez kb. 17g CH/szelet (8 szeletes torta).
Ha még maradt egy kis felvert kókuszkrém, az mehet rá tejszínhabnak is! 🙂
Névtelen mondta
Szia Nori! Boldog szulinapot! 🙂 Pont jokor jott ez a recept, a heten nekem is esedekes egy torta es a tokeletes piskota receptet vadasztam. Szerinted a mandulaliszt helyett gesztenyeliszt is mukodne ugyanebben a mennyisegben?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
A gesztenyeliszt azért elég más, mint a mandulaliszt… Én még nem próbáltam piskótának, de szerintem ide a mandulaliszt a tuti, esetleg darált dió.
Névtelen mondta
Szia Nóri!
Boldog szülinapot! Hálás köszönet a remek receptekért!
Babababo mondta
Szia,
Darált dióval csináltam 24 cm-es tortaformába 5 tojásból+4 ek víz a tehéjréhez és a sárgájához is (tojás spórolás címén). 9 ek eritrittel. 90 g darált dióval és 90 g barnarizs liszttel. + 2 ek kókuszolaj a kimarad 4 tojás helyett.
Zseniális lett, köszöm szépen a receptet.