2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Napjainkban egyre inkább előtérbe kerül a környezettudatos gondolkodás és a vegyszermentes háztartás, ezért szerettem volna ennek a témáról is írni egy bejegyzést itt, a mindenmentes blogon.
Egyre többen döntünk úgy, hogy a szokásos háztartási vegyszereket természetes tisztítószerekre cseréljük. Miért?
- Bőrproblémák: bőrszárazság, kiütések, semmire nem múló ekcéma, stb.
- Gondos édesanyák: mert vannak, akik úgy gondolják, hogy jobb, ha a kisbabák és a fiatal gyermekek érzékeny bőrét kíméljük az erős mosószerektől.
- Gondoljunk a halakra és a jövő generációk ivóvízkészleteire is.
Ami engem illet, én a környezetre gondolva kezdtem arra törekedni, hogy a háztartásom is mindenmentes legyen, a szó legjobb értelmében: odafigyelünk arra, hogy mit eszünk, szánunk időt a megfelelő és rendszeres testmozgásra is, akkor miért ne lehetnénk tudatosak a környezetünk iránt is? Nagyon sokan élünk ezen a bolygón: a tiszta környezet és a tiszta ivóvíz olyan kiváltság, ami sajnos egyre kevesebb embernek elérhető. Felelősséggel tartozunk a jövő generációk felé, mert igenis számít az, hogy Te és én ma mit engedünk le a lefolyón és hogyan kezeljük a szennyvizet. Volt szerencsém néhány évig ehhez kapcsolódó témakörben dolgozni, ezért én mindig gondolok a halakra, folyóinkra és az ivóvizünkre.
Természetes tisztítószerek
A szintetikus tisztítószerek csak a XX. század találmányai, így nem meglepő, hogy könnyen találunk természetes tisztítószereket is.
A mosódióban olyan szappanszerű (természetes felületaktív) anyagok vannak, amelyek segítenek feloldani a szennyeződéseket.
A folttisztító só, vagy nátrium-perkarbonát a mosószódával rokon, oxidáló– fehérítő – hatású vegyület.
A citromsav és az ecet kiváló házi vízkőoldók, míg az alkohol vagy az ecet a legkönnyebben elérhető fertőtlenítőszereink.
Ezek az anyagok a természetes vizekbe kerülve teljes mértékben és sokkal gyorsabban bomlanak le, mint szintetikus megfelelőik, ezért környezetbarátak.
Mosás
Nekem bevált a mosódiós-mosószódás mosás.
Mosódiót egy kis zsákban készítek a mosódobba, a ruhák közé: minden hétvégén cserélem benne a diókat, ez kb. 3-4 adag mosást jelent. A kis zsák száját jó erősen be kell kötni, különben sok kis mosódió darabka landolhat a ruháink között, amit kisebb kellemetlenség lenne szétválogatni.
A mosószertartóba 1-2 ek. mosószódát készítek, fehér ruhákhoz 1-2 kk. folttisztító sót is.
Az öblítő rekeszbe 1/2 -1 ek. citromsavat teszek, és rácseppentek pár csepp levendula olajat.
Makacsabb foltokra (lásd még: olajos hal) is van trükköm: a marhaepe-szappan. Kicsit megnedvesítve bedörzsölöm vele a foltot, majd a ruha a szokásos módon mehet a mosásba.
Az egyszerűbb megoldások híveinek már elérhető a mosódió alapú mosószerek széles skálája is: én már Almawin és Sodasan termékeket is használtam, mindegyikkel jó tapasztalataim voltak. Különösen az Almawin verbénás öblítőjét szerettem. Öblítő helyett egyébként hazai, kézműves gyártású mosóparfümöket is lehet kapni: ezekből néhány csepp is elég, hogy a ruhák napokig illatozzanak.
Takarítás
A mindennaposan használt ablak/felülettisztító pumpás utántöltőmet házilag keverem: 1 ek. biokompatibilis mosogatószer (Ahimsa), 100 ml vodka, 150 ml víz. A mosogatószer segít feloldani a szennyeződéseket, az alkohol fertőtlenít.
Felmosáshoz a Sodasan vagy Almawin narancsolajas koncentrátumáról hallottam nagyon jókat. Egyébként pár evőkanál mosószóda és egy kis mosogatószer is csodákra képes.
Vízkőoldáshoz a citromsavnál nem kell jobb: vízforralóba, kávéfőzőbe, mosogatóba, fürdőszobába egyaránt. Nemrég láttam egy olyan fürdőkádat, amiről én talán le is mondtam volna, de egy fél zacskó citromsavas súrolás után szebb lett, mint új korában.
Mosogatás
Kézi mosogatószerekből széles a választék: én az Ahimsa mosogatószereket használom, mert egy helyi vállalkozásban készülnek, és mert beváltak.
A mosogatógépes mosogatás az egyetlen gyenge pontja a környezetbarát háztartásomnak, ugyanis több, mint 1,5 év keresgélés után be kell vallanom, hogy nem találtam olyan környezetbarát bolti gépi mosogatószert vagy házi keveréket, amivel hatékonyan tudnék mosogatni. A legjobb próbálkozásokkal is csak egy ideig boldogultam: a mosogatógépben lerakódott szennyeződések előbb-utóbb rontottak a teljesítményen. Szinte minden nap elindítom a mosogatógépet, így az egy-egy sikertelen mosogatás számomra elég nagy bosszúság. Ráadásul ez a leginkább bevált recept is csak magas hőfokú programon működött, ami ugye ivóvízpazarlást és megnövekedett vízszámlát is jelent.
Röviden: inkább választottam a szintetikus mosogatószert és a takarékos mosogató programot. Azért amit lehet, a gépi mosogatásban is természetesre cseréltem: a sótartályba sima konyhasót töltök, mert szerintem a nátrium-klorid az nátrium-klorid, felesleges drága pénzért megvenni a gépi sót. (Ha tönkremegy a mosogatógépem, majd szólok.) Öblítőszernek vagy 10%-os ecetet használok, vagy citromsavoldatot.
A mosogatógépben rendszeresen indítok tisztító programot is, nehogy magamra hagyjon egy kritikus pillanatban: fél pohár mosószódát és fél pohár citromsavat teszek a gépbe, majd indítok egy rövid programot. (Azért a rövidet, mert a magas hőfokúban előmosás is van, ami ugye azonnal kimosná a tisztítószereket.)
Nekem az is tetszik a természetes háztartási szerekben, hogy míg korábban minden egyes takarítási célra valamilyen más termék vált be, ahogy ezeket természetes változataikra cserélem, egyre kisebb helyet foglalnak. A bio tisztítószerek között mindenki megtalálhatja a számítását: az egyszerűbb megoldások költséghatékonyabbak is lehetnek (lásd még: mosószóda/mosópor), és ahogy egyre kedvezőbb árú termékcsaládok jelennek meg, lassan a mosódió alapú mosógél is összemérhető árú lesz szintetikus társaival.
Ha a tavaszi nagytakarítás kapcsán lenne kedvetek belevágni a természetes tisztítószerek világába, akkor itt a remek lehetőség: az Internetpatika webáruház kedvezményes vásárlási lehetőséget ajánl az olvasóimnak az öko háztartási szerekre! A kedvezményes termékek listáját ide kattintva éritek el.
Ha ezen a listán szereplő termékek közül vásároltok, akkor 10.000 Ft értékű vásárlás után 500 Ft, 15.000 Ft feletti vásárlás esetén pedig 1000 Ft értékű Internetpatika ajándékutalványt kaptok. A megjelölt összeget a listán szereplő termékekkel kell elérni, nem a rendelés teljes összegével. Az ajándékutalványhoz a rendelés megjegyzés részébe (nem a kuponkódhoz!) írjátok be, hogy MMNóri Tisztítószerek 10.000,- vagy MMNóri Tisztítószerek 15.000,-. Az ajándékutalványt pár napon belül, emailben kapjátok meg.
És Te? Környezetbarát tisztítószereket használsz? Ha igen, miért döntöttél így?
Gitta mondta
Szia!
A facebook oldaladon láttam egy öko mosogatóport,amiről sok jót írtál.
Szeretném megkérdezni, hogyan kell használni, a gép melyik részébe kell tenni,oda ahová a tablettát?
Válaszod előre is köszönöm!