2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
A napokban egy érdekes hírre lettem figyelmes a táplálkozástudomány nemzetközi színteréről: a WHO (World Health Organization – Egészségügyi Világszervezet) felére csökkentette a felnőtteknek ajánlott napi cukorbevitel mennyiségét. Itt olvashattok egy érdekes cikket a Nature oldalán ebben a témában.
A cikkből többek között kiderül, hogy a napi ajánlott beviteli értékeket tudományos tanulmányok alapján határozzák meg, de az ajánlott napi mennyiség csökkentésével a szervezet nyilván komoly élelmiszeripari nyomásnak teszi ki magát.
Gondoltam, pár gondolatot összefoglalok itt is, röviden, magyarul. A következő néhány bejegyzés a linkelt cikk nyers fordítása.
Vihar készülődik a WHO cukorbevitel tervezete körül
A táplálkozástudomány tudósai a 2003-ban bekövetkezett konfliktushoz hasonlóra számítanak, ami a WHO jelenleg érvényes, cukorbeviteli irányelvének megjelenését követte: akkor a felnőttek napi kalóriaigényének nem több, mint 10%-át ajánlották „szabad” cukrok formájában elfogyasztani. Ebbe beleértendő az ételek cukortartalma, és a természetes forrásokból származó cukor is, mint a méz, különböző szirupok és gyümölcslevek. 2003-ban a US Sugar Association (az Egyesült Államok Cukor Szövetsége), egy erőteljes élelmiszeripari lobby csoport komoly nyomást gyakorolt az Egyesült Államok kormányára, hogy az vonja vissza a WHO finanszírozását, amennyiben az nem változtat a cukorbeviteli ajánlásain. A WHO akkor sem adta fel, most pedig a korábbi 10%-ról a napi kalóriabevitel 5%-ra csökkenti a felnőtteknek ajánlott „szabad cukor” bevitelt.
„Ezek ésszerű korlátozások” – mondta Walter Willett, a Harvard School of Public Health (Boston, Massachusetts) táplálkozástudományi vezetője. „A bevitt kalória 5%-a éppen egy kicsit kevesebbnek felel meg, mint egy pohár üdítőital, és megfelelő bizonyítékaink vannak arra, hogy ekkora cukorfogyasztás már fokozza a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, ami természetesen nagyobb elfogyasztott mennyiséggel tovább nő.”
Az irányelveket több, mint 120 tudományos tanulmányra alapozzák, amit két összehasonlító elemzésben foglaltak össze a WHO megbízásából.
Marion Nestle, a New York University egy táplálkozástudományi kutatója szerint, ha a WHO újra elszánta magát, hogy a korábbihoz hasonló nyomással szembenézzen, akkor nemcsak a tudományos bizonyítékainak szilárdságában, hanem a politikai környezet megfelelőségében is bízik. „Annyi bizonyíték támasztja alá, hogy az emberek egészségesebbek lennének, ha visszafognák a cukorfogyasztást – lehet, hogy megváltoztak a dolgok.”
Névtelen mondta
Kedves Nóri, arról nem szólnak, mi legyen a maradék 95%?
Mindenmentes Nóri mondta
Rengeteg hivatalos ajánlás van a bevitt tápanyagokról: egyelőre még kísérletet sem tettem arra, hogy mindet átlássam… Gyanítom, ehhez nem egy cikk, de sok könyv is kevés lenne. 🙂 És akkor még nem is gondoltunk a különböző másként gondolkodó irányzatokra…