2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Most, hogy szezonja van a kukoricának, szerettem volna valami kissé szokatlant készíteni belőle. Mondjuk egy levest. Mondjuk egy kicsit csípőset. 🙂 Tudom, hogy nyáron a csípős ízek is inkább csak fűtik az embert, de nem tehetek róla: mióta tavasszal megfőztem itthon a csirke fajita levest, azóta menő nálunk a csípős, és a jalapeño is. Különösen a tegnap éjjeli felhőszakadás után, gondoltam, jóleshet a hűvös nyári estéken is egy fűszeres, meleg leves.
Fontos, hogy jalapeño paprika kerüljön bele, mégpedig nem szárított, hanem friss. Hol kaphattok ilyet? Legutóbb a Lehel piacon láttam, az őstermelői (!) részen egy idős nénikét, aki mindenféle paprikákat és chiliket, köztük jalapeñot is árult. Mik vannak… Persze nem mindig van ilyen szerencsém, ilyenkor elzarándokolok egy közeli hiperszuperbe, és veszek egy kis üveg konzerv szeletelt jalapeño paprikát.
Hozzávalók 6-8 tányérhoz:
4-5 cső vagy 500g morzsolt (mirelit) kukorica
1 nagyobb fej vöröshagyma, apróra vágva
2 ek. kókuszzsír
1-2 jalapeño paprika, szeletelve
6 dl házi barna rizstej
1-2 kk. szárított levesfűszer
só, bors ízlés szerint
apróra vágott koriander a tetejére
- Ha nyáron, friss kukoricával főzöl, akkor forrásban lévő vízben főzd 10-12 percig, amíg megpuhul. A főzővizet tedd félre, majd a csövekről vágd le a kukoricaszemeket. (A mirelitet közvetlenül a levesbe is belefőzheted.)
- A kókuszzsírt melegítsd meg egy leveses fazékban, majd az apróra vágott vöröshagymát süsd rajta üvegesre. Add hozzá a szeletelt jalapeñot is, és pirítsd még 1-2 percig.
- Öntsd fel a levest kb. 4 dl félretett kukorica főzővízzel és a rizstejjel. Mehet bele a szárított zöldségleves fűszer és a kukorica is, majd sózd, borsozd.
- 5-10 percig hagyd még főni, hogy összeforrjanak az ízek. A tetejét szórd meg apróra vágott korianderrel, és már tálalhatod is!
Főtt kukorica egy kicsit „felhangosítva”. 🙂 Persze gluténmentes, tejtermékmentes, vegán is… A csővel főtt kukorica glikémiás indexe elvileg 48 (ami jó, mert 55 alatt alacsony), persze ez biztosan függ a fajtától, érettségtől, és a főzés idejétől is, ezért azt javaslom, hogy tényleg csak addig főzzétek, amíg éppen megpuhul – még úgyis rotyogni fog a levesben is.
A teljes adag leves összesített szénhidrát tartalma kb. 160g, így kb. 20-26g CH/tányér.
Névtelen mondta
Szia Nóra!
Most hallottam egy IR-es ismerősömtől, hogy a kukorica tiltólistán van (a dinnyéhez hasonlította) az étrendben. Ez tényleg így van? Hol tudok utánanézni a tiltólistás kajáknak?
Köszönöm előre is válaszodat.
Emese
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Én a glycemicindex.com-on néztem meg, hogy a csőn főtt kukorica GI-je elvileg 48, az még belefér. Van a tartalom fülön is egy GI táblázat, az alapján is tudsz tájékozódni. Persze ha agyonfőzöm a kukoricát, akkor magasabb is lehet, ezért nem főzzük agyon és nem esszük minden nap. 🙂 A másik baj a szénhidrát-tartalma lehetne, de azt meg feltüntettem, így tudsz vele számolni.