2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Úgy tűnik, nem tudom megállni, hogy beszámoljak a táplálkozástudomány területén felröppenő érdekességekről, ezért ezentúl ilyen címke is lesz a blogon.
Szeptemberben jelent meg egy cikk a szakterületén igen rangos Aging (Öregedés) c. nemzetközi szaklapban, amelyben egy amerikai kutató arról számol be, hogy az Alzheimer-kórral kapcsolatos memóriavesztést első ízben sikerült visszafordítani. A cikk nyílt hozzáférésű, itt olvasható, egy rövidebb angol nyelvű összefoglalót itt találtok.
Az Alzheimer-kór több, mint 100 éve ismert betegség, a vele járó fokozatos szellemi leépülés az öregedő nyugati társadalmakban egyre nagyobb problémát jelent: a várható élettartam növekedésével egyre több embert érint. Az Amerikai Egyesült Államokban pl. már a 3. leggyakoribb halálok a szív-érrendszeri és a különböző rákos megbetegedések után.
Miért írok én erről?
Korábban is rengeteg kutatás zajlott a témában: sok-sok kutató sok-sok gyógyszergyárban, klinikán, kutatócsoportban, stb. igyekezett feltárni azokat a folyamatokat, amelyek az Alzheimer-kór kialakulásához vezetnek. Mindezt azzal a céllal, hogy megtalálják az(oka)t a kulcsfontosságú pontokat, amelyekre célzott gyógyszert fejlesztve a betegség megelőzhető és/vagy visszafordítható. Rengeteg tanulmány készült ezekkel kapcsolatban, átütő siker nélkül: olyan terápiákat sikerült kifejleszteni, amelyekkel a tünetek kis mértékben csökkenthetőek.
A most megjelent tanulmány teljesen más hozzáállással indult: 10 beteget személyre szabott, átfogó, teljes életmódváltással kezeltek. Fontos hangsúlyoznom (ahogy azt a cikk írója is teszi), hogy ez egy igen kis esetszámmal végzett vizsgálat volt, ezért az eredményeket fenntartással kell kezelni. További, nagyobb részvétellel végzett tanulmányok szükségesek ahhoz, hogy alátámasszák vagy megcáfolják a most leírt következtetéseket.
Milyen eredményeket, milyen mértékű javulást értek el?
A programban résztvevő 10 betegből 9 esetben sikerült memória javulást elérni a kezelés megkezdésétől számított 3-6 hónapon belül. Az egyetlen beteg, akinél nem tapasztaltak javulást, az Alzheimer-kór előrehaladott szakaszában volt a kezelés megkezdésekor.
Mind a 6 résztvevő, aki a munkahelyének elhagyását fontolgatta, vagy már fel is mondott, vissza tudott térni a korábbi munkahelyére, ill. javult a munkahelyi teljesítménye.
Miben más ez a kezelés a korábbiakhoz képest?
Az elmúlt évtizedekben rengeteg apró részletre derült fény az agy és a memória működésével kapcsolatban. A cikk írójának kutatócsoportja egy átfogó látásmóddal igyekezett hozzáállni a kezeléshez, amellyel ezt a sok-sok részeredményt kamatoztathatják.
Az első beteg, egy 67 éves hölgy összeállított programja pl. többek között ezekből a pontokból állt:
- Száműzték az egyszerű szénhidrátokat az étrendjéből, ami kb. 10 kg-os testsúlycsökkenéshez is vezetett.
- Kizárták a glutén tartalmú és a finomított élelmiszereket az étrendjéből, miközben több zöldséget, gyümölcsöt és vadon tenyészett halat vezettek be.
- A stressz csökkentéséhez a hölgy jógázni kezdett,
- és napi 2×20 percet meditált.
- A megfelelő minőségű alvás eléréséhez melatonint (a napi ritmusunkat szabályozó természetes hormont) szedett esténként, ezzel
- napi 4-5 órás alvását napi 7-8 órára növelte.
- Naponta szedett B12 vitamint,
- D3 vitamint,
- halolajat,
- és koenzim Q10-et.
- A szájhigiéniáját fogselyem és elektromos fogkefe használatával javították.
- A háziorvosával együttműködve visszavezették a hormonpótló terápiát, ami korábban abbamaradt.
- Odafigyeltek arra, hogy a vacsora és az elalvás között legalább 3, a vacsora és a reggeli között legalább 12 óra teljen el.
- Hetente 4-6 alkalommal legalább 30 perc testmozgást végzett.
Számomra az a szép ebben a „kezelésben”, hogy szinte az össze pontja a teljes ember egyensúlyának helyreállítását célozza az életmód-étrend-mozgás-lelki állapot tengelyen. Az alkalmazott „szerek” szinte kivétel nélkül természetes, bárki számára hozzáférhető gyógymódok: megfelelő étrend, alvás, testmozgás, meditáció, jóga, stb.
A cikk írója szerint a kezelés nehézsége éppen az összetettségében rejlik: a korábbi életmód átfogó megváltoztatása nagy teher a kezelteknek és közvetlen környezetüknek is. Tízből egyetlen beteg sem tudta betartani a 36 (!) pontból álló programot. (Ne felejtsük, hogy memóriazavarral küzdő emberekről van szó…)
Szerintem a záró poén, hogy a jelentkező egyetlen mellékhatás az életmódváltással kapcsolatos kedvezőbb testösszetétel, jobb fizikai állapot kialakulása volt: a memória javulása a testi egészség javulásával párosult. Szép, ugye?
Nem szabad elfelejtenünk, hogy ez csupán egy aprócska tanulmány volt, a bemutatott eredmények igazolásához nagy esetszámmal végzett klinikai vizsgálatok szükségesek. Ezzel együtt, ez volt az első eset az Alzheimer-kór és a különböző memóriazavarok kezelésének történetében, hogy ilyen betegeknél javulást sikerült elérni, nem csak az állapotromlást lassítani, mégpedig nem is akárhogy: átfogó életmódváltással.
Névtelen mondta
Szia Nóri!
Köszi az összefoglalót, nagyon hasznos. Arról esetleg olvastál, hogy a tejtermékekkel mi újság? Azt elhagyták vagy sem?
Üdv.
Hanna
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Hanna,
Az eredeti cikkben sem részletezték, hogy pontosan mit változtattak az egyes emberek étrendjén, ez a 12 dolog is csak példa volt a hölgy 36 pontos listájáról.
Szóval nem lehet tudni: nem írtak a tejtermékekről, de a teljes programot sem írták le.
Üdv, Nóri