2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Múlt héten említettem a Facebook oldalamon, hogy megkívántam a nagyi-féle almás pitét. Azt a régi, hagyományos ízt: semmi rafinéria, semmi egzotikum, csak egy egyszerű pite tészta és sok-sok fahéjas reszelt alma.
Gondoltam, ha már nekiállok, jó lenne kitalálni valami alap tésztát, ami gyorsan elkészül és később mindenféle egyéb piték, quiche-ek alapja lehet. Ha már alap tészta, persze legyen gluténmentes, csak teljes kiőrlésű lisztekkel és az sem baj, ha rögtön vegán (tejtermék- és tojásmentes) is.
Kis keresgélés után úgy tűnt, ezúttal egészen egyszerű dolgom lesz, ugyanis találtam egy gluténmentes, teljes kiőrlésű, vegán receptet, mégpedig nem is akárhol: a New York Times gasztro rovatában. Arra gondoltam: ennek működnie kell. Ráadásul teljes értékű liszteket használ és igen, sok keményítőt is, de erre itt a tojás kiváltása miatt van szükség.
Még aznap délután meg is sütöttem, és valóban: nagyon könnyű volt dolgozni ezzel a tésztával. Az íze és állaga nekünk mégsem volt az igazi: túl sok köles, túl kemény tészta. Azt hittem, egy apró fogással kiigazítom és maga lesz a tökély, de a kérdés kicsit összetettebbnek bizonyult: egy hete a barátainkkal együtt csak almás pitét eszünk. 🙂
Kitartásom végül meghozta gyümölcsét: elkészült a mindenmentes pite alaprecept, amivel már mindenki elégedett: nem túl köleses, nem túl hajdinás, frissen sem túl kemény, és pár órával sütés után finom puha lesz. Külön jó pont, hogy a tészta pillanatok alatt, aprítógépben készül, frissen egy-két napig eláll a hűtőben és fagyasztható is! Az állaga kísértetiesen emlékeztet a gyurmára, nem ragad: a pitealapot formába nyomkodni igazi gyermekbarát feladat, még Zének is tetszett. 🙂
Ne tévesszen meg, hogy a képek egy 20 cm-es formában, fél adag tésztával sütött pitéről készültek: a kísérleti sütéseket igyekszem anyagtakarékosan intézni. Persze a „nem tökéletes” pite tésztákat is felhasználtuk keksznek, vagy kevés házi lekvárral elfogyott tízóraira.
Mindenmentes almás pite gyorsan és egyszerűen: gluténmentes, cukormentes, tejtermék- és tojásmentes, vegán recept teljes kiőrlésű lisztekből
Hozzávalók
- 100 g kölesliszt
- 35 g hajdina liszt
- 35 g kukoricaliszt
- 50 g barna rizsliszt
- 60 g kukorica keményítő
- 40 g tápióka keményítő
- 1/2 kk. só
- 50 g olívaolaj
- kb. 150g víz
- 1 kk. almaecet
- 800-1000 g alma
- 2 ek. nyírfacukor ízlés szerint
- 2 kk. őrölt fahéj
Elkészítés
- Tedd aprítógépbe a száraz hozzávalókat: lisztek, keményítők, só. Néhány pulzálással keverd össze.
- Mérd össze a folyékony hozzávalókat: víz, olívaolaj, almaecet. 2-3 részletben add a lisztekhez, és dolgozd össze az aprítógéppel. Sűrű, gyurma-állagú tésztát kell kapnod, ami nem (alig) ragad a kezedhez: ha túl nedves, dolgozz bele egy kevés kukoricalisztet vagy -keményítőt.
- A tésztából csomagolj fóliába két gombócot, és tedd félre pihenni 1 órára.
- Az almákat mosd meg és reszeld le nagy lyukú reszelőn. Én nem hámoztam meg őket: így több rost kerül a süteménybe, és sok kis piros színfolt a töltelékbe. A nyírfacukor és a fahéj hozzáadásával érdemes megvárni, amíg elősül a pite alja, különben az alma levet ereszt és eláztathatja a tésztát, ha pedig kicsavarod a levét, túl száraz lesz (szerintem).
- Melegítsd elő a sütőt 180 fokra. A tészta felével béleld ki a forma alját: nem nyújtottam, mivel gluténmentes tészta lévén nehéz lehet vele bánni, inkább kézzel nyomkodtam bele, és készítettem kis peremet. 10 percig süsd elő a pite alját.
- Közben keverd hozzá az almához a nyírfacukrot, ha szükséges (némelyik alma magától is olyan édes, hogy felesleges tovább édesíteni) és a fahéjat. Én jó fahéjasan szeretem.
- Nyújtsd ki kb. kör alakban a tészta másik felét (persze készíthetsz belőle rácsot is, vagy el is hagyhatod). Én egy lisztezett vágódeszkán nyújtottam ki, villával kilyukasztgattam, majd egy fóliára fordítva emeltem a tortaforma felé: így sokkal könnyebben kezelhető, mintha a sodrófára tekerném: a gluténmentes tészta könnyen törik.
- Végül süsd légkeveréssel 180 fokon kb. 15 percig. Kész is!
Megjegyzések
Frissen ropogósabb, pár óra állás után/másnap finom puha almás pite: az egyszerű dekor kedvéért kevés porított nyírfacukorral megszórva tálaltam.
Tápérték információ
Mivel ez egy alap pite tészta recept, ezért most leírom külön is, hogy a teljes adag tészta szénhidrát-tartalma kb. 250g CH, azaz 125g CH/pite alap vagy tető. Ez még jól jöhet, ha más töltelékkel készül majd. Az almával együtt kb. 350g CH lesz a 26 cm-es pitében, az 12 szeletre vágva kb. 30g CH/szelet.
Igen, tudom, ez hozzám képest egy kicsit sok, de első nekifutásra szerettem volna egy olyan receptet, ami minél több ember számára elérhető (ehető): ez így diómentes is, később még valószínűleg visszatérek majd a pite tészta szénhidrát-csökkentésére. Amit addig is tehettek ezügyben, hogy a pite „kalap” helyett valami más díszítést kap, mondjuk tojáshabot, ha az belefér az étrendbe, vagy az almákat szeletekre vágva sütitek, így tető nélkül is szép lesz és ezzel a lépéssel a szénhidrát-bevitel rögtön 10g CH-tal csökkenthető szeletenként.
Süssétek, ízleljétek, élvezzétek az első mindenmentes almás pitémet! 🙂
szaberka mondta
Nagyon örülök, hiánypótló, köszönöm!!!
Zaubertorten mondta
ezért imádom az oldalad!! a végén minden szuper lesz és müködik! alig varom hogy kiprobaljam! es köszi!!!
Ági Bihari mondta
Szia! Megváltás volt az blogod��, végre finom sütiket süthetek, bűntetlenül,köszönöm! Szerinted meggyel is működhet? Ági
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Miért ne működne meggyel is? Egyik kedvenc gyümölcsöm, szerintem nálam is az lesz a következő, majd ha szezonja lesz… Számomra csak az a kérdés, hogy a meggyet is beletehetem majd csak úgy, vagy előbb jobb lecsepegtetni – talán kicsit lédúsabb az almánál.
Ági Bihari mondta
:), köszönöm nagyon finom lett :)!
Hajnalka Dufka mondta
Nagyon jól néz ki ez a pite, szeretném megcsinálni karácsonykor. Én kukoricát sem ehetek, azt szeretném kérdezni, hogy te mire cserélnéd ki a kukoricalisztet + kukoricakeményítőt. Én mandulalisztre és tápiókakeményítőre gondoltam. Vagy zabliszt (Natura) esetleg? Előre is köszönöm a segítségedet. Szuper ez a blog, rengeteg ötletet és receptet kapunk innen, nagyon köszönjük. 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
A kukoricalisztet kölesre cserélném, a keményítőt tápiókára. A mandula is működhet, ezzel én is tervezek tenni egy próbát. Azért ne karácsonykor süsd először… 😉
Névtelen mondta
Szia
Tiroli almás vagy túrós rétest nem készitenél?
Nagyon szeretem csak nem tudom hogy álljak neki a rétes lapnak.
Segitségedet előre is köszönöm.
Mindenmentes Nóri mondta
Hm, felveszem a kívánságlistára. 🙂 Az a gondom, hogy évek óta nem ettem tiroli rétest, nem emlékszem, milyen kellene legyen a tésztája… 😀
Unknown mondta
Szia Nóri!
El tudod képzelni ezt a receptet hajdina-liszt nélkül? Akárhogy próbálom, egyszerűen nem bírom az ízét. A kenyeredet is szeretném enélkül sütni – mit gondolsz, mivel helyettesíthető?
És minden tiszteletem a kitartásodnak, reményt adsz! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Talán gesztenye-liszt…? Én meg őt nem szeretem, de a beltartalmi értékeik elég hasonlóak, hátha… A kenyérben megpróbálhatod más, szimpatikus teljes értékű gluténmentes liszttel helyettesíteni, max. a folyadék mennyiségen kell majd igazítani.
Andrea Nagy mondta
Szia Nóri! Csak kukoricakeményítővel működhet a pite? Köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Szerintem igen, max. nem lesz olyan könnyen nyújtható.
Anita mondta
Szia Nóri!
Nekem sajnos nem sikerült túl jól, nagyon száraz és kemény lett a tésztája, alig bírtam késsel elvágni. A reszelt almába én tettem 1 ek útifűmaghéjjat, hogy az almát összefogja, és ne áztassa el a tésztát, lehet ez volt a baj? Pont az a nedvesség hiányzott?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Nem, biztosan nem a bolhafűmaghéjjal volt a baj. Esetleg picit túlsüthetted a tésztát: ha szép vékonyra nyújtod, pillanatokon múlik, hogy kemény lesz. Az alma tudja picit visszapuhítani, de tuti nem az egy kanál bolhafűmaghéjon múlt.
Dóri mondta
Szuper lett, nagyo finom, ez is! Már kipróbáltam a hajdinapalacsintát, brownie-t, és mostani diétám szerint a csoki is tiltólistás, ezért újra teszteltem az almát, szuper finom lett! Mivel IBD-vel vagyok hízókúrán, az almához kevertem SinLac tápszert, szerintem tök finom állagot adott az almás résznek! (SinLac: riszfehérje és szentjánoskenyérmag fehérje)
Mindenmentes Nóri mondta
Végre egy jó felhasználási módja a tápszernek! 🙂
ancsa mondta
Megcsináltam én is egy kis módosítással. Ilyen lett: http://happyplates.info/2017/02/13/gm-almas-pite/ 🙂
Balázs Marianna mondta
Kedves Nóri!
Esetleg lehet a kukoricalisztet, barna rizslisztet és a kukorica keményítőt helyettesíteni valamivel?
Köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
Hű, csak ennyi? 🙂 A kukoricalisztet kiegészítheted a többi liszttel, a keményítő lehet tápióka is, a barna rizsliszt nehezebb ügy – mehet helyette köles, hajdina vegyesen.
Majna mondta
Szia Nóri!
Szerinted ez a tészta fagyasztható? Mert a „tető” részt később szeretném felhasználni 🙂
Nagyon köszönöm (mindent)!
Mindenmentes Nóri mondta
Fogas kérdés… még nem próbáltam, de nem látom akadályát, szóval szerintem igen!
Gina mondta
Szia, a tápiókát hogyan tudnám helyettesíteni? Köszi, Gina
Mindenmentes Nóri mondta
Szia, pl. nyílgyökérliszttel biztosan, de lehet,hogy kukoricakeményítő is jó.
Bernadett mondta
Szia! Csak gondoltam jelzem,hogy elírták a neved: https://manomenu.hu/tizorai/mindenmentes-almas-pite
Udv, Berni
Andrási Nóra mondta
Köszi, Berni! Itt sajnos valami más történt: másolták a receptem.