2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Nem, nem gondoltam komolyan, hogy egy pohár halvány rózsaszín jókedv majd tényleg elűzi a borult novemberi időt az ablakunk alól, de hogy lendít a hétfői hangulaton, az biztos. 🙂
A hűvösebb idő beköszöntével előfordul, hogy úgy érzem, szinte nem is tudok olyan sokféle gyümölcsöt megenni, mint szeretnék: egyszerűbbnek tűnt meginni… Persze ha már nekiláttam, hogy fotózok és írok is róla, összeszedtem néhány nagyon finom és minden jóval teli hozzávalót.
Mi került a poharamba (turmixkehelybe)?
Aszalt sárgabarack. Tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal és sok-sok élelmi rosttal – mégsem ezért írok most róla. Az utóbbi időben többen is megkerestetek azzal a kérdéssel, hogy sokan érzékenyek az aszalt gyümölcsök tartósításához használt kén-dioxidra, és hogy ismerek-e nem tartósított aszalt gyümölcsöt forgalmazó céget? Nem, nem ismertem, de utánanéztem a dolognak, és kiderült, hogy a Rapunzel bio aszalt gyümölcsei kén-dioxid és bármiféle egyéb tartósítástól mentesek. Forgalmaznak szilvát, fügét és sárgabarackot, ezek közül a sárgabarack a kedvencem, így azt rögtön ki akartam próbálni.
Volt még itthon a szokásos tartósított változat is, így össze tudtam hasonlítani. A különbség szembeötlő: a tartós változat színe szép aranysárga, míg a bio barack sötét színű, mint egy kétéves barack lekvár. Az ízük? Hát, nem tudom, mi lesz a maradék tartósított barackkal… Elég fanyarnak tűnt a finom puha, a nagyi baracklekvárjára emlékeztető ízű bio változat mellett: zongorázni lehet a különbséget.
Lucuma por. Mi az a lukuma? A legújabb perui superfood, amiről én sem hallottam pár héttel ezelőttig. Egy Peruban nagyon népszerű gyümölcs, a lukuma termésének szárított poráról van szó. Rendkívül gazdag antioxidánsokban, így béta-karotinban (ettől szép sárga), vitaminokban, ásványi anyagokban és nyomelekben. Persze ilyesmi akad még a reform élelmiszerpiacon, de mit szóltok, ha elárulom, hogy Peruban a lukumás fagyi a legnépszerűbb? A gyerekek állítólag még a csokinál is jobban szeretik… 🙂 Igen, ezzel a gyümölccsel krémeket, shake-eket, turmixokat lehet remekül ízesíteni és édesíteni – már csak ezért is ki kellett próbálnom.
Gyümölcsös, krémes, lukumás turmix sötét fellegek ellen (tejtermékmentes, vegán)
Hozzávalók
- 50 g kesudióból készített 0 5L kesutej
- 1 grapefruit filézve
- 1 banán
- 2 ek. chia mag
- 10 db bio aszalt sárgabarack 70g
- 1,5 ek. lukuma por
- 1 ek. limelé
Elkészítés
- Elsőként készítsd el a kesutejet: a kesudiót áztasd be 1-2 órára forró vagy hideg vízbe, turmixold össze 500 ml hideg vízzel és szűrd le.
- A grapefruitot filézd ki, azaz a rózsaszín húsát tisztítsd meg a kesernyés fehér rétegtől is. Jó móka lesz... 🙂
- A hozzávalókat tedd turmixkehelybe, alaposan dolgozd össze. Kóstolás után igazíthatsz az ízesítésen. Végül vízzel egészítsd ki 1L-re és kész is!
Megjegyzések
Tápérték információ
A kész ital ízvilága édeskés-savanykás a citrusoktól, az aszalt sárgabaracktól és a lukuma portól: gyümölcsös, mégis krémes lesz. Extra édesítésre biztosan nem lesz szükség, ha a gyümölcsök érettebbek voltak, esetleg még egy kis lime- vagy citromlé jól jöhet.
Az egész turmixban nem kevés, kb. 125g szénhidrát van összesen, ez kb. 30g CH/pohár. Én a délutáni gyümölcs helyett iktattam be a napomba.
Vélemény, hozzászólás?