2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Az utóbbi időben mintha kicsit túlsúlyba kerültek volna a nassolni sem utolsó finomságok a blogon: gondoltam, éppen itt az ideje, hogy főzzünk egy teljes értékű ebédet/vacsorát, most épp vegán módon. Tudom, hogy a kápia paprika már nem kifejezetten szezonális így november elején, de még lehet kapni a piacon: ott mosolygott rám a sok színes őszi termény között, mégsem hagyhattam ott…?! Ha már ősz, megtöltöttem egy finom gombás, köleses töltelékkel és irány a sütő!
Korábban olvashattatok tőlem egy töltött paprika receptet: az még a hagyományos, húsos töltelékes, főzött változat volt. Ez persze mit sem von le az értékéből: többen írtátok, hogy eddig a töltött paprikáról csak az iskolai menzáról ismerős, híg paradicsomszószban úszó vigasztalan húsgombócokra tudtatok gondolni, és hogy ez szerencsésen megváltozott, miután elkészítettétek a töltött paprikámat. 🙂
Már akkor megígértem, hogy előbb-utóbb lesz itt görögös, sütőben sült változat is. Ők persze biztosan nem vegán töltelékkel készítenék, ezért nem is hívom görög töltött paprikának. 🙂
Hozzávalók 4 személyre, vagy 10 db-hoz:
10 db szép, vastag húsú kápia paprika
500g barna csiperke gomba
150 g hántolt köles
2x500g passzírozott paradicsom
egy csokor friss petrezselyem
egy kis fej vöröshagyma
1-2 ek. kókuszzsír
1 kk. szárított bazsalikom
só, bors
- Bő vízzel jól mosd át a kölest, majd kb. 1,5x mennyiségű sós vízben tedd fel főni és kb. 15 perc alatt párold puhára, de ne főzd szét.
- Mosd meg és vágd kockára a csiperkét, aprítsd finomra a vöröshagymát. Egy jó nagy serpenyőben, kevés kókuszzsíron süsd üvegesre a hagymát, majd add hozzá részletekben a gombát is. Ne zsúfold tele a serpenyőt: a gombát inkább pirítani szeretnénk – ha az egészet egyszerre próbálod átsütni, vagy most megsózod, akkor levet ereszt és nem sülni, hanem főni fog.
- Tedd a hagymás gombát egy nagy tálba, majd keverd össze vele a párolt kölest, az apróra vágott petrezselymet, és sózd, borsozd. Csipetnyi szerecsendió is mehet bele.
- A passzírozott paradicsomot forrald össze kevés sóval és a bazsalikommal: pár percig forralva kicsit be is sűrűsödik.
- A paprikákat mosd meg és egy kis késsel ügyesen vágd ki a szárukat. Vigyázz a kezedre! 🙂
- Kiskanállal töltsd meg a paprikákat a töltelékkel: ne tömd meg őket, inkább csak rázogasd le a tölteléket a paprika csúcsáig. Ha túltömöd, kemény lehet, így viszont szépen átsül.
- A paprikákat sorakoztasd egy hőálló tálba, öntsd nyakon a paradicsomszósszal, és máris mehet az előmelegített, 180 fokos sütőbe. Légkeveréssel süsd kb. 30 percig, amíg a paprikák teteje szépen megsül.
Jó étvágyat! Ha szeretitek a kápia paprikát, érdemes vetni egy pillantást korábbi paprikás, vegán bejegyzéseimre is: sült paprika krémleves, sült paprikás csicseriborsókrém.
A teljes adag töltött paprika tokkal, vonóval kb. 210 g szénhidrátot tartalmaz, ami kb. 21g CH/paprika. Így két töltelék éppen megfelelő lenne vacsorára, vagy ebédre is.
Peter mondta
kedves gastro kiralyno! a hidegen sajtolt avocado oaljat vagy a hidegen sajtolt repce olajat jobban ajanlanam igen magas a fustpontjuk, viszont telitett zsir 6szor kevesebb van bennnuk. szep napot