2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Hogy ez az ötlet honnan jött? Először 2013 májusában gondoltam rá, amikor elkezdtem napi szinten bringával munkába járni. Úgy 2-3 hét után arra lettem figyelmes, hogy hazafelé az utolsó 10 percben mindig arról ábrándoztam, mit fogok enni, ha hazaérek: rántottát 5 tojásból? Halkonzervet? Egy tálca szeletelt sonkát csak úgy, magában? Mintha kívánnám a fehérjét, mi a szösz…
Akkoriban már volt annyi eszem, hogy ha a szervezetem ilyen feltűnően kiáltozik valami után, akkor adjak neki olyat – jelen esetben fehérjét, de nem tudtam emiatt még egy étkezést beiktatni. Úgyhogy átnéztem az elérhető fehérje italporokat: olyat kerestem, ami tejtermék-, gluténmentes, és gondoltam, ha már ennyi, akkor legyen vegán is… Meg persze teljes értékű. És majd készítek belőle érdekes új recepteket. De jó lesz. 🙂
Fel is kutattam akkoriban az egyetlen elérhető csíráztatott barna rizsből készült fehérjeport, megrendeltem, majd itthon derült ki a csomagolásról, hogy bizony, nyomokban glutént tartalmazhat. Így mégsem írhattam róla…
De most végre tényleg találtam egy fehérjeport, ami glutén-, tejtermék-, szója-, mogyoró-mentes és vegán! (Ez is barna rizsből készül.) Így végre alkalmam nyílt fehérje szeletekkel kísérletezni.
Ez az első adag, ami elkészült. Kóstolgattam a kész művemet, hogy vajon elég jó-e ahhoz, hogy megmutassam Nektek: kóstolgattam, gondolkodtam, míg egyszer csak elfogyott… Úgyhogy megelégedtem azzal, hogy valószínűleg elég jó lett, és persze, lesz még folytatás, addig is itt a biztató kezdet.
Olyan hozzávalókat válogattam össze, amik segítenek teljes értékűvé tenni ezt a receptet: kókuszzsírt, mert ez is egy gyorsan lebomló energiaforrás, puffasztott quinoát, hogy legyen benne valami harapnivaló is – nem mellesleg a quinoa is teljes értékű fehérjét tartalmaz, csak keveset. Most megengedtem egy kis gyorsan felszívódó szénhidrátot is, mert a mozgáshoz ugye az is kell: aszalt datolyát.
Az új recept hozzávalóit a Biosziget webáruház biztosította számomra.
A fehérjeporban tetszett, hogy mentes gluténtől, tejtermékektől, tojástól, mogyoróféléktől, szójától, állati eredetű termékektől, szóval elég sokan használhatják. Teljes értékű fehérje, 100g porban 80g fehérje és 6g szénhidrát van, ebből 1g cukor: gondolom, a rizsből.
Új (számomra) gluténmentes mag/aszalt gyümölcs céggel is találkoztam: a Tündérkert dolgai gluténmentesek, itt nyilatkoztak róla.
A kipróbált étcsokiban pedig az volt a jó, azon túl, hogy bio, és csak 33g CH/100g, hogy nincs benne szójalecitin, így szójára érzékenyeknek is megfelel.
A rizstejjel az a helyzet, hogy igen, nagyon egyszerű itthon is elkészíteni, de muszáj volt valahol spórolnom az időmmel (hogy blogolhassak 😉 ), így rákaptam a TheBridge italokra: gluténmentesek, bio alapanyagokból, forrásvízzel készülnek, Olaszországban, tehát nem a világ másik végéről hozzák… Nekem ez itt a kompromisszum, ami belefér a mindennapjaimba.
Mogyorós-csokis fehérjeszeletek
Hozzávalók
- 80 g csíráztatott barna rizs fehérje por
- 80 g törökmogyoró
- 75 g kókuszzsír
- 100 g étcsokoládé
- 100 g puffasztott quinoa/amarant/barna rizs
- 60 g aszalt datolya
- 100 ml rizstej házi vagy készen vett
Elkészítés
- A törökmogyorót 15 perc alatt pörköld meg 150 fokon, légkeveréses sütőben, 3x megrázva.
- A fehérjeport keverd csomómentesre a rizstejjel: sűrűn folyó krémszerű dolog lesz.
- A mogyorót borítsd egy konyharuhára és forrón dörzsöld jól át, hogy (nagyjából) lehulljon a barna héja.
- Tedd aprítógépbe a kókuszzsírral, csokoládéval, datolyával együtt. Turmixold addig, amíg egy mogyoródarabos, nutella-szerű krémet kapsz.
- Mehet bele a fehérjés keverék, keverd homogénre, végül forgasd bele a puffasztott quinoát/amarantot/barna rizst.
- Öntsd sütőpapírral bélelt püspökkenyér formába, nyomkodd jól le, tedd hűtőbe kb. 1 órára és már szeletelhető is!
Tápérték információ
Egy szelet így készítve 17g szénhidrátot és 10g fehérjét tartalmaz. Első körben szempont volt, hogy kb. annyi szénhidrát is legyen benne, mint a müzliszeletekben, csak több fehérje. Majd készítek olyat is, amiben minél kevesebb CH és minél több fehérje lesz… Terveim, azok mindig vannak. 🙂
Mit szóltok hozzá? Megkóstoljátok?
Névtelen mondta
Kedves Nóri!
A kókuszzsír mennyiségét csak én nem látom?
Krisztina
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
A hiba az én készülékemben volt, de már el is hárítottam. 🙂
Névtelen mondta
Kedves Nóri!
Erről a mondatodról jutott az eszembe: A kipróbált étcsokiban pedig az volt a jó, azon túl, hogy bio, és csak 33g CH/100g, hogy nincs benne szójalecitin, így szójára érzékenyeknek is megfelel.
Kislányom tej és szója allergiás.Az egyik boltban, ahol rendszeresen vásárolni szoktam, azt mondták nyugodtan vegyek szójalecitines dolgokat, aki allergiás a szójára, az a szójafehérjére érzékeny és a szójalecitinnek semmi közze hozzá. Neked mi erről a véleményed? Én nem fogadtam meg a tanácsukat, pedig lehet, hogy igazuk van, saját dietetikust alkalmaznak.
Zsuzsi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Én nem vagyok dietetikus, de ismerek olyat, aki kerüli a szójalecitint is. Én táplálék-érzékenység területén csak egy próbát tartok biztosnak: ha egy dolgot egy ideig nem eszel, és jobban leszel, majd újra eszed, és újra megjelennek a tünetek, akkor az tuti ludas. Persze egy gyerekkel más… Talán ha annyi baj fenyegetne, hogy megjelenik két pötty az arcán, tennék egy próbát, egyébként inkább kerülném a kérdéses dolgot.
Névtelen mondta
Szia,
Ezt a fehérje port mivel tudom helyettesiteni? Mert nagyon jol néz ki, de csak ezért nem vennék.
köszi
Éva
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Itt éppen a fehérjeport próbáltam harapható formába önteni. Ha nem akarsz fehérjét enni, akkor marad a házi mogyorókrémbe forgatott puffasztott quinoa/amarant/rizs. Nem kell helyettesítened, csak hagyd ki a növényi tejjel együtt.
Névtelen mondta
Szia Nóri! Ez klassz recept, köszi, ki fogom próbálni! Az AbsoRice proteinről hallottál egyébként? Gluténmentes, vegán és többféle ízben is lehet kapni. Én egy ideje ezt eszem, és sztem szuper (a csokis leginkább) 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Hallottam már róla, de nem próbáltam.
Remélem, tetszeni fog. 🙂
Gabi mondta
én biztos kipróbálom. van egy doboz ilyen fehérjeporom, ami nem igazán akar fogyni…. 🙂 ezzel szuper recepttel biztos előbb-utóbb el fog.
Dia mondta
Szia Nóri! Szerinted a mogyorót helyettesíthetem dióval? Köszi! Puszi
Mindenmentes Nóri mondta
Szerintem igen, miért ne? 🙂
Miki mondta
Szia Nóri! Engem érdekelne a teljesen szénhidrát mentes, vagy min. 5 g-os szénhidráttartalmú verzió is. Mit hagyjak ki, vagy csökkentsek benne, ha ilyet szeretnék? Köszi a választ! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
a puffasztott akármit lehet belőle kihagyni, akkor kevesebb CH. 🙂
Tünde mondta
Szia! Mostanában kezdtem keresgélni a recepteket és az oldaladról már több dolgot is kipróbáltam. Az lenne a kérdésem, hogy a mandula, ami visszamarad a tejből, ebbe szerinted jó lehet? Már csak mert jelenleg 4000Ft/kilója és GDM-es kismamaként a mandula jobb mint a mogyoró. Vagy ilyesmi formában próbáltad már? Szerinted kivitelezhető? Illetve datolya helyett eritrit+stevia kombó?
Köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
ebbe nem tennék nyers, áztatott mandulát, mert életre kel. 🙂 Inkább pirítva, darálva, és akkor a stevia+eritrit kombóval több folyadékkal (kókuszzsír vagy növényi tej) kellene összetartani.
Tünde mondta
Igen, áztatott, bár pirítottat használok. de értem. Kipróbálom 🙂 Köszönöm!
Tóth-Bakos Zsuzsanna mondta
Szia Nóri!
A kókuszzsírt ki lehet hagyni belőle? Mivel lehet esetleg helyettesíteni ami nem zsiradék?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
már én is kihagynám. 🙂 Magvaj, almapüré, banán…
Dénes mondta
Sziasztok!
Szerintem érdemes egész éjszakára hűtőben hagyni, mert így jobban szeletelhető és az íze is jobb.
Köszi a receptet!