2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Egyik olvasómtól vettem az ötletet, hogy a legmindenmentesebb tiramisumhoz használt piskótakorongok tésztájából kekszet süssek. Tényleg, milyen egyszerű! Na jó, nem egészen keksz, mert ez piskótának indult, így állagában puha, szellős, de teasüteménynek vagy tízórainak éppen megfelel.
Mindig is szerettem volna megkóstolni a pekándiót, mert anno, amikor még néztem amerikai sorozatokat, valahogy mindig előkerült a pekándiós pite, mert állítólag annál finomabb nincsen, sőt, a Napsütötte Toszkána c. regényben is szó esik róla, mint egy kihagyhatatlan karácsonyi csemege alapja. Így nagyon örültem, amikor megláttam a legközelebbi kis biobolt polcán. Persze csillagászati áron, de egzotikumokkal ez már csak így van és én meg akartam kóstolni. Hát… a pekándió finom volt, de egy pitére valóra azért valószínűleg nem fogok befektetni a közeljövőben. 🙂 Ezt a receptet természetesen másféle dióval vagy anélkül is elkészíthetitek.
Hozzávalók 20 db-hoz (kb. 1 tepsi):
200g barna rizsliszt
250 ml növényi tej*
60g kókuszzsír
1 csapott kk. szódabikarbóna
1 kk .almaecet
1/2 kk. stevia por
1 ek. vaníliaesszencia
1 ek. cukormentes karamellszirup**
20 db pekándió
* Én a recept végén a szénhidrát tartalmat mandula- vagy szójatejjel számoltam (kb. 2,5g CH/100 ml). Ha más növényi tejet szeretsz, szerintem mással is működik, csak a számok változnak.
** Nálunk mindig van itthon cukormentes karamellszirup a reggeli kávémhoz (bővebben a Mit, hol? bejegyzésben), és nagyon jól ment ehhez a kekszhez: vaníliás-karamelles, hm… de nem javasolnám, hogy egy evőkanálnyi mennyiség miatt vegyetek egy egész üveggel: „csak” vaníliásan is finom lesz.
- Mérd össze a tejet és a kókuszzsírt, majd langyosítsd meg, hogy a kókuszzsír megolvadjon. Keverd bele az ecetet (ettől sűrűsödni fog egy kicsit) és a vaníliakivonatot (és a karamellszirupot).
- Egy kis tálban keverd össze a rizslisztet, mandulalisztet, stevia port, szódabikarbónát és egy csipet sót.
- A tejes keveréket dolgozd össze a lisztekkel: egy sűrű palacsintatészta állagú masszát kell kapnod. Ebből formálj sütőpapírra 20 kekszet, és mindegyik közepébe nyomj egy pekándiót.
- Süsd 180 fokon, alul-felül sütéssel kb. 15 percig.
Ezt is tovább tart fotózni és leírni, mint megsütni – aki nem hiszi, járjon utána! 😉
Az egy szem pekándió szénhidráttartalmával nem számolva, mivel olyan kevés és mert úgyis mindenféle diókkal sütitek majd, kekszenként 10g CH/db az, amivel számolni érdemes.
Lezárt dobozban, ha lehet, hűtőben 3-4 napig eltartható.
Megkóstoljátok?
Headsup mondta
Szia Nóri!
Nem vennék emiatt stevia port, cseppjeim vannak, illetve eritrit, xilit. Azokból vajon mennyi kellhet? És vajob mennyire magas a glikémiás indexe vajon? (Tízórainál beszámítható-e lassú felszívódásúnak?)
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Rábeszélnélek a stevia porra, mert mindenbe ezt használom, így minden receptnél tanakodhatsz majd… 🙂 (Márciusban lesz rá kedvezmény is.)
A csepp nagyon híg, abból szerintem túl sok kellene, a többi édesítő meg eltolhatja a folyadék-szilárd anyag arányt a receptben, így aztán a válaszom, hogy nem tudom, sorry.
A GI-jét közepesre tippelném: a rizsliszt gyorsabb, de ott van mellette a sok mandulaliszt és kókuszzsír is. Mi ettük tízóraira egy időben.
Mindenmentes Nóri mondta
u.i. Még folyékony édesítővel tudnám elképzelni, de gondolom, azt meg nem akarsz használni.
Névtelen mondta
Hmmm, jól néz ki, kedvem támadt kipróbálni :))
A karamellszirup helyettesíthető juharsziruppal?
Ennyi stevia-por mennyi cukornak felel meg?
Köszi, Juli
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Juli,
A karamellszirup el is hagyható, nem az édesség, hanem a karamell-íz miatt került bele.
A cukorral nem tudok segíteni, mert írtam feljebb is, hogy nyírfacukorral/cukorral, stb. teljesen más lehet a tészta, mint steviával, és ezeket nem próbáltam, így nem tudok hozzászólni. De ha ti kipróbáljátok, feltétlenül számoljatok be az eredményről! 🙂
Pálma mondta
Szia Nóri, én gy kicsit hígnak találtam a masszát a végén, nagyon szétfolyt a sütőpapíron, tettem még hozzá rizslisztet és szezámmag lisztet mert ez volt itthon, igaz a mandulaliszt helyett darált mandulát használtam, így már elég kemény lett az állaga, nem folyt szét, esetleg rosszul csináltam valamit?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
darált mandulával nem próbáltam, így ahhoz nem tudok érdemben hozzászólni. Ha mondjuk durvábbra volt darálva, mint a mandulaliszt lenne, akkor lehetett az a ludas. Egyébként ügyesen mentetted, bár szezámmag lisztet em mertem volna édesbe tenni. 🙂
Ági mondta
Szia Nóri!
Most találtam rá az oldalra, nagyon tetszik, biztosan sok receptet kipróbálok majd. Én elsősorban a kisfiamnak sütök/főzök mindenmentesen, ráadásul ő sajnos rizst/rizslisztet sem ehet. Szerinted helyettesíthetem a receptjeidben pl. kukorica- vagy kölesliszttel? Még nincs tapasztalatom a gluténmentes sütésben, de szeretnék neki finomakat sütni!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Megpróbálhatod, de készülj fel lelkiekben, hogy a GM sütésben nem mindig működik a helyettesítés, teljesen máshova is juthatsz… 🙂