2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Épp azon gondolkodtam, hogy milyen receptről írjak ezen a héten, amikor érkezett egy hozzászólás az egyik bejegyzésemre valakitől, aki nem ehet tojást. Úgy éreztem, már van elég kuglóf recept a blogon, sokkal izgalmasabb lenne valami évszaknak megfelelő sós dologgal előállni. Mi sem aktuálisabb ilyenkor, Húsvét előtt pár nappal a tojásételeknél? De jó lenne valami igazi tojásételt tojásmentesíteni…
A tojás jellegzetes ízét a kéntartalmú aminosavak adják, hogy teszek én ként az ételbe? Ez elsőre elég nagy falatnak tűnt, de ahogy olvasgattam a témában, egyre bizakodóbb lettem: megtaláltam a „titkos hozzávalót”! Ami persze nem lesz titkos, csak azért kapta ezt a nevet, mert a recept enélkül tutira nem működik: fekete só, vagy kala namak. Lehet, hogy van köztetek, aki már hallott róla, nekem teljesen új volt… Ez a só közelről inkább sötétpiros, barnás színű. Színét többek között a kéntartalmú ásványi anyagoknak köszönheti, így lesz a vegán tojásételek nélkülözhetetlen alapanyaga.
Hozzá tartozik a történethez, hogy elnéztem a naptárat… egy héttel… (No comment.) Így vihargyorsan kellett a tettek mezejére lépnem, hogy ezen a héten elkészüljek ezzel a bejegyzéssel, és még legyen időtök fekete sót szerezni, ha szeretnétek… Úgyhogy rendeltem is azonnal egy zacskóval, következő munkanap hozta is a futár.
Az avokádót azért választottam kiegészítőnek a „tojás” mellé, mert a zsírossága és a semleges íze miatt engem már önmagában is a tojásra emlékeztet. A tojáskrémbe általában főtt tojás kerül és majonéz. A tojás krémességét egy kis kesudióval gondoltam visszaadni, az avokádó mellé pedig már nincs szükség majonézre: ez a két hozzávaló megadja a krémes és a zsíros élményt is.
Mindenképpen szerettem volna „teljes tojásélményt” adni, így persze, lett „fehérje” is! Én ugye eszek tojást, a tojásmentesítést szorgalmi feladatként csinálom, így most legalább tudtam, milyennek kellene lennie az eredménynek. Szerintem a tojáskrém tojáskrém ízű lett, a „fehérje” pedig szinte ugyanolyan, mint a tojásfehérje, úgyhogy rettentően elégedetten vártam haza Zét, hogy mint fő ételkritikusom, megmondja a tutit. Erre azt nyilatkozta, hogy szerinte nem igazán tojás ízű, bár arra emlékeztet, viszont akárhogy is, nagyon finom. Olyannyira, hogy sikerült eltántorítanom eredeti vacsoraterveitől és ezt a tojáskrémet ettük inkább pirítóssal. Szóval biztosan jól jár, aki elkészíti és ezúton kérlek, tegyetek igazságot: tojásízű vagy sem?
Hozzávalók:
a „tojásfehérjéhez”:
200 ml rizstej (vagy más, édesítetlen növényi tej)
1 kk. agar-agar por
1/2 kk. fekete só
a „tojáskrémhez”:
100g kesudió
1 avokádó (160g volt egészben)
1 kk. mustár
1 kk. citromlé
1,5 kk. fekete só
1-2 ek. víz
- A kesudiót áztasd hideg vízbe egy éjszakára, vagy forró vízbe kb. egy órára (mire a víz kihűl, jó lesz).
- A rizstejet forrald fel a fekete sóval és az agar-agar porral. Én egy fóliával kibélelt ételes dobozba öntöttem, hogy majd könnyen kivehető legyen, ha megszilárdult. Tedd félre kihűlni, vagy ha türelmetlen vagy (mint én), beteheted a hűtőbe is.
- Tedd aprítógépbe a leöblített kesudiót, az avokádó húsát a tojáskrém többi hozzávalójával és turmixold krémesre. Ha nem elég krémes, nehezen megy az aprítógép, 1-2 ek. vizet tehetsz még hozzá, de ne túl sokat, mert „elázik”.
- A „tojásfehérje” hűtőben kb. 1 óra alatt megszilárdul, vágd apró kockákra és keverd bele a tojáskrémbe. Kész!
Az avokádótól szép zöld színe lett az egésznek, bár én jobban örültem volna valami tojásszerűbbnek… Egy kevés kurkuma hozzáadásával próbáltam színezni egy keveset, de nem sokat használt, többet pedig nem akartam beletenni, nehogy kurkuma ízű legyen, vagy véletlenül elkezdjen fluoreszkálni… Így maradt az avokádó-zöld.
A szénhidrát-tartalom attól is függ, hogy milyen tejet használtok. Én a házi készítésű rizstejjel számoltam, így kb. 55g CH a teljes adag.
Reiter Anikó mondta
Kedves Nóri!
Több receptben kesudiót használsz (lángos „tejföle”, avokádós „tojáskrém”) lehetne valamivel helyettesíteni? A férjem kesut, a lányom paradiót nem ehet. (Tojás, tejtermék, glutén is kizárva, nálam még a kukorica is.)
Krémsajt helyett valami arra hasonlítót nem találtam a szendvicskrémek közt. Ilyennel nem próbálkoztál még?
Üdvözlettel, szép hétvégét kívánva,
Anikó
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
magmentes krémsajtom még nincs, de a kölessel jó tapasztalatim vannak túró helyett, talán ha kevés párolt kölest összeturmiolsz kókuszzsírral, gluténmentes sörélesztőpehellyel (ez az egyetlen) az pl. krémsajtszerű lehet.
Király Sándorné Kati mondta
Szia Nóri!
Megcsináltam a tojáskrémet avokádóból és a fánkot csicseriborsó lisztből…
Isteni finom mindegyik!!!!!!!!!!!!!!Nagyon köszönöm….mutatnék képet is de nem tudom ide tenni…
Kati