2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Nem erősségem a szezonális receptek írása, mivel általában, mire megszületik bennem az elhatározás vagy az ötlet egy-egy ilyen bejegyzésre, vége a szezonnak. 🙂 Most azonban úgy tűnik, engem is utolért a medvehagyma. Korábban még sosem ettünk (nem ér mosolyogni), így első kóstolásra egy ismerkedős krémlevest főztem. Persze glutén és tejtermékek nélkül.
És tényleg, szinte lecsapott rám a piacon. Igen, a piacon, nem a vadon mélyén gyűjtöttük. Ha kirándulni készülsz, és medvehagyma gyűjtésre adnád a fejed, mindenképpen olvasd el az Erdőkóstoló jó tanácsait!
Épp a megszokott zöldségesünknél nézelődök, válogatok, közben Z a szokásos heti paradicsomhegyeket pakolja a bevásárlószatyrunkba, amikor a bácsi megkérdezi, hogy nem viszek-e egy kis medvehagymát. Rögtön rávágtam, hogy nem, hát minek az nekem, hiszen nem szerepel a heti menüben (talán sejtitek, miért jutnak el hozzám későn a nagyon szezonális alapanyagok). A parkolóból fordultam vissza, hogy dehogyisnem, mégis mindenképpen szükségem van két csokor medvehagymára. Eddig mindenféle hagymának nagy rajongói vagyunk, miért pont ez lenne kivétel.
Eddig úgy tűnt, sosem tudok annyi levest főzni, hogy elég legyen, legyen hát leves a medvehagymából is. Újra házi rizstejet használtam hozzá, mert egyszerű, kézenfekvő és olcsó is. A rizst be kell áztatni előző este, és kb. egy órát főztem a tejhez, de ha a rizstej kész, ez egy villámgyors recept.
Hozzávalók kb. 1 liter leveshez:
50g barna rizsből készült rizstej
egy kisebb csokor (50g) medvehagyma
2 szál újhagyma
1 púpos ek. tápióka keményítő (20g, kukorica is jó lehet)
só, fehérbors ízlés szerint
1-2 ek. olívaolaj
- Nem volt kész a rizstejem, így az előző este beáztatott rizst főztem kb. egy órát (nem őriztem), Majd turmixgépben vízzel 1 literre kiegészítve jól összeturmixoltam és leszűrtem.
- Az olívaolajon megfonnyasztottam a nagyobb darabokra tépkedett/vágott újhagymát és medvehagymát.
- A turmixgépben először kevesebb, majd több rizstejjel turmixoltam össze a hagymákat. Végül sóztam, borsoztam, belekevertem a keményítőt is.
- Összeforraltam a levest, hogy a keményítő még sűrűbbé tegye és forrón tálaltam is.
Olyan, amilyennek hangzik: nagyon egyszerű, szívmelengető leves egy fárasztó nap után. Pirítós kenyeret vagy köményes ropogóst tudok elképzelni hozzá.
Ha jól számoltam, az egész tál levesben kb. 55g CH van.
Megkóstolod? 🙂
Ha esetleg lemaradtál a medvehagymáról, ne csüggedj, szerintem póréhagymával is remekül működne ez a leves.
Ha tetszett ez a recept, vess egy pillantást a többi krémlevesemre is:
Vélemény, hozzászólás?