2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Ez a recept több olvasói hozzászólás nyomán indult el. Először is valamelyikőtök írta, hogy a kenyér receptemet szokta tökmagliszttel variálni: így is nagyon finom, csak zöld színű lesz. Ezt roppant mókásnak találtam, ráadásul kedvenc színem a zöld, úgyhogy be is szereztem egy csomag tökmaglisztet, de valahogy megfeledkeztem a dologról, így békésen pihent a polcon azóta is.
Az első sós ropogós receptem nyomán merült fel a kérdés, hogy vajon lehet-e ebből a tésztából „ropit” készíteni? Mivel az állaga eléggé gyurma-szerű lett, gondoltam, teszek egy próbát. És ekkor jutott eszembe a tökmagliszt… ha már nekilátok, és újra gluténmentes, vegán ropit sütök, akkor legyen zöld! 🙂
Már készen volt egy alap receptem, így gondoltam, hogy ez egy egyszerű menet lesz. Tévedni emberi dolog… 🙂 Nem véletlenül izgalmas, amikor megkérdezitek hogy egyik-másik lisztet mivel lehet helyettesíteni egy-egy receptben, mert vannak közös vonásaik ugyan, de a gluténmentes sütés már csak olyan, hogy ha egy lisztkeveréken változtatunk, akkor előfordulhat, hogy nem azt kapjuk, amire számítottunk. 🙂
Az első sütésnél a tészta állagát sikerült gyorsan korrigálnom: az olajtalanított tökmaglisztben azért még mindig akad zsiradék bőven, így kicsit túllágyította. A következő, még érdekesebb problémával a sütés után, kb. egy nappal később szembesültem: a ropink megkeseredett. Mitől lehet ez?
Csak a tökmagliszt volt új hozzávaló, biztosan a tökmagolajban lévő telítetlen zsírokkal történik valami. Újabb vicces gyógyszerészeti probléma a konyhámban: gondoltam, valamilyen antioxidáns hatású anyaggal megoldhatnánk a gondot. Körülnéztem a polcomon és éppen ideillő dolgot találtam: szezámmaglisztet. A szezámban nagyon hatékony antioxidáns vegyületek találhatóak, így reméltem, hogy ha szezámlisztet is használok a tökmag mellé, akkor másnap estére sem lesz keserű. Hogy én hogy örültem, mikor kiderült, hogy igazam van… 😀
A ropikészítésről. Az olvasói hozzászólásban az volt a kérdés, hogy zacskóból kinyomva lehet-e ebből a tésztából ropit készíteni. Nos, a válaszom egyértelmű nem. Mert ez egy nagyon képlékeny, puha, gyurmaszerű tészta ugyan, de egy zacskó ehhez kevés, szétszakad, mindenképp szükség lesz egy profibb habnyomó zsákra. Az enyémet Svédországban tervezték és Kínában gyártották, ez állta a sarat:
Igen, a ropi csíkjaim itt-ott megszakadtak, de kézzel könnyen vissza tudtam ragasztani őket. Többféle feltétet is kipróbáltam a habzsákkal: nem meglepő módon minél vékonyabb ropit szeretnénk, annál nehezebb dolgunk lesz. Ez az oka, hogy a képek is különböző ropikkal készültek. Ez a folyamat egyébként mellizomgyakorlatnak sem utolsó, és eddig a legtrükkösebb feladatnak bizonyult, amit elöl hordozott babával megkíséreltem. A végére egészen belejöttem:
Azért nem lesz nálunk ilyen minden nap… 😉
Hozzávalók 2 szellős tepsire való ropihoz:
60g tökmagliszt
60g szezámmagliszt
90g barna rizsliszt
50g tápiókakeményítő
1/2 kk. só
80g olívaolaj
150g víz
A recepthez NatureCookta alapanyagokat használtam.
- Elkészíteni nagyon egyszerű: ahogy a köményes-sós ropogósnál írtam és mutattam, aprítógéppel pillanatok összeáll a tészta: mérd a gépbe először a liszteket és a sót, majd a folyadékokat, és pár másodperc alatt dolgozd össze. Kész! (Későbbre eltehető, fagyasztható tészta.)
- A tésztát vékonyra nyújthatod, ha a tetejére locsolsz egy kis olívaolajat és egy második sütőpapírral letakarva kinyújtod. A másik lehetőség, hogy habnyomózsákba kanalazva ropit sütsz belőle.
- 160 fokon kb. 20 percig süsd. Ha azt szeretnéd, hogy minél zöldebb maradjon, akkor el kell kapni azt a pillanatot, amikor már megsült, de éppen elkezdene barnulni. Ha ropogósabbra szeretnéd, sütheted picit tovább, így aranybarna lesz és jó ropogós. Mindenképpen érdemes szemmel tartani, mert nagyon vékony a tészta, így pillanatok alatt megpirulhat!
Korábban már írtam, hogy a NatureCookta termékekkel jó tapasztalataim vannak, most szembesültem egy aprócska szépséghibával: a csomagoláson nem szerepel a szénhidrát-tartalom. Az olajtalanított maglisztek nem éppen általánosan elérhető alapanyagok, így még jó öreg barátom, Google segítségével sem tudtam kinyomozni, hogy mennyi is lehet vajon. A rizslisztben és a tápiókakeményítőben összesen kb. 110g CH van.
A tökmagos ropi eltarthatóságát bő két napig teszteltük: este sütöttem, két napig kóstolgattuk, és még a következő reggelre is maradt egy falat – az íze közben nem változott, működött a szezámos trükk. 🙂
Mi már megettünk néhány tepsivel, én időhatékonyan, vékonyra nyújtva és utólag tördelve készítem a legtöbbször.
Késő esti blogbejegyzés íráshoz remek kísérő. Elkészítitek?
Erika Karaffa mondta
Szuper! Na és ez a szezámlisztes trükk bravúros egy fejlesztőtől! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Köszönöm. Ez majdnem olyan jó vicc volt, mint a mindenmentes csokifagyi… 🙂
Névtelen mondta
Szia, szeretnék olyan szezámmaglisztet venni, amiben nem ropog a homok a fogaim közt mint abban a Paleo "márkájúban", ami nekem van. A Nature Cookta ilyen? Másik kérdésem, hogy a tápiókakeményítő mindig helyettesíthető tojással? Köményes, sós ropogós alatti kommented kapcsán kérdem. (A tojástól nincs bajom, nálam fő a minél alacsonyabb ch.) Köszi a választ!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
A NatureCookta szezámliszt nem ropogott a fogunk alatt. 🙂
A tápiókakeményítőt tojás helyett használom, de ez nem jelenti azt, hogy "visszacserélhető": a GM receptekben kényes dolog változtatni az arányokon, sosem tudhatjuk, mi sül ki belőle. 🙂
Bodnár Bernadett mondta
Szia Nóri!
Egy kus segítséget kérnék! Sajnos a tökmaglisztes ropi tésztám tocsog az olajtól, a kinyomózsák anyagán is átütött az olaj. Vajon mitől lehet? Szezámmagliszt helyett őröltem szezámmagot. Lehet az volt a gond? Köszi a választ előre is!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Így van, az őrölt szezámmag volt a gond: a liszt, amit én használtam, olajtalanított volt.
Bodnár Bernadett mondta
Szia Nóri!
Köszönöm a választ! Vettem sima szezámlisztet és teljesen jó lett! Illetve mivel kiderült, hogy nem ehetek riszlisztet, hajdinával helyettesítettem és még egy picivel több vizet adtam hozzá. Nem ropit, hanem krékert készítettem és isteni lett! szép napot!
Mse mondta
Nekem nem voltak itthon maglisztjeim, úgyhogy kávédarálóban daráltam szezámmagot és tökmagot, illetve feleannyi olajat használtam emiatt. Valamint tettem hozzá 1 teáskanál utifűmaghéjat, mert keményebbre szerettem volna a tésztát. Így is működött. Összességében szuper lett! Nagyszerű recept! Köszi! 🙂