2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Az előző bejegyzésemben ígértem egy színpompás, vegán zöldségfasírtot. Volt már cukkinifasírt receptem, de ez még tojással készült. Ahogy egyre inkább belejövök a tojás nélküli sütésbe, gondoltam, miért ne újítanék itt is, hogy minél többen kóstolhassák meg az új találmányomat. Eredetileg répafasírtnak indult, de hogy, hogy nem, valaki errefelé mostanság mindig eltünteti az összes répát, mindegy, hogy mennyi ráhagyással vásárolok… (Megfejtés: a férjem, Z. Kb. úgy eszi, mint Tapsihapsi a mesében. 😀 ) Szerencsére még volt itthon egy cékla, így ezzel egészítettem ki egyszem megmaradt répánkat, és lám, jó ötlet volt: a végeredmény még Zének is ízlett, pedig ő nem is szereti a céklát.
Nem, nem manipuláltam a színeket semmiféle ravasz trükkel, ez a céklás fasírt tényleg így nézett ki. Szerettem volna, ha jó fűszeres, picit csípősbe hajló lesz, és mostanság nagyon jóban vagyok a gyömbérrel és a fokhagymával, így ment bele mindkettő.
Tojás helyett megint chia magot használtam, frissen darálva, „chia tojásként”, mint a cukkinis brownie-ban.

Gyömbéres céklafasírt
Hozzávalók
- 1 közepes répa kb. 100g
- 1 közepes cékla kb. 200g
- 1-2 kk. frissen reszelt gyömbér
- 1 fokhagymagerezd
- 2 ek. chia mag frissen darálva
- kb. 6 ek. víz
- 50 g rizsliszt
- só
- kókuszzsír a sütéshez
Elkészítés
- Kis lyukú reszelőn reszeld le a répát, céklát és a gyömbért. Keverd össze az átnyomott fokhagymagerezddel.
- A chia magot daráld finom őrleménnyé kávédarálóval, majd kb. 6 ek. vizet hozzáadva és jól összekeverve készíts belőle zselés állagú "chia tojást".
- A "tojásokat" keverd a lereszelt zöldségekhez, majd sózd, és mehet bele a rizsliszt. Egy formázható, nem túl nedves dolgot kell kapnod. Ha túl sok levet ereszt, még egy kevés rizsliszt mehet bele.
- Két evőkanállal formálj belőle fasírtokat és süsd ki kókuszolajon.
Megjegyzések
Tápérték információ
Ez volt az első zöldségfasírtom, amit sikerült kívül kicsit megpirultra, belül finom puhára sütnöm. Fűszeres is volt, vidám is, színes is volt, nekem nagyon tetszett.
Ami a számokat illeti, nekem ebből az adagból 10 db fasírtot sikerült sütnöm. A hozzávalók összesen kb. 70g szénhidrátot tartalmaznak, ez kb. 7g CH/db. A spenóttal együtt sem fogjuk túllépni az „ebéd kvótát”. 🙂
Nem tudom, Ti hogy vagytok vele, nekem nagyon tetszett ez a kissé vad színösszeállítás:
Kipróbáltam a receptet , sütőben sütöttem meg, közben édesburgonya köretet készítettem. A helyzet az, h a párom és a lánya.akik erősen húsevők- megkóstolták és el voltak ájulva tőle. Köszönet a receptért!
Jaj, de jó… 🙂 Köszi, hogy megírtad!
Kb. hány fokon és hány percig? Köszönöm szépen előre is!
Szia!
Nekem 200 fok 20 perc alatt kisse fojtosra sult. alul-felul sutes funkcioval.
legkozelebb 180-on fogom 15 percig. Proba, cseresznye.
Amugy isteni, Koszi Nori!!!
Ezek szerint működhet sütőben sütve is? Csak mert a mi diétánkban nem hevítünk zsiradékot…
Úgy tűnik, igen! Az utóbbi időben az összes növényi fasírtomat sütőben sütöm, eddig mind működött… Az olajjal csak a baj van (egyenként forgatni, leragadhat, stb.).
Elhagyható vagy helyettesíthető esetleg valamivel a chia mag a receptben? (Például útifűmaghéj, sörélesztőpehely)
Útifűmaghéj, lenmag is jó lehet.
Esetleg a rizsliszt helyett milyen liszttel javaslod? Pld. zab vagy zabpehelyliszt működne? Köszönöm.
Zabpehely(liszt) mindent összetart. 🙂
Sima búza vagy ajdinaliszttel is jó lehet? Nekünk nem szempont a glutén, köszönöm
Persze.