2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Mint már írtam korábban, mostanság a reggeli élhetőbbé tételén munkálkodom. Márpedig a gyorsan elkészíthető reggelinél csak az előre elkészíthető reggeli lehet kényelmesebb. Simogatja lelkemet a desszertet reggelire elgondolás, így megint valami kényeztető finomságot sütöttem ki: szilvából, mert eljött az ő ideje és fűszereset, mert végre itt az ősz.
A címből már sejthetitek, hogy picit (vissza)változott az étrendem: ez a muffin is cukor-, tejtermék- és tojásmentes, a zabot kerülő olvasóimnak pedig ajánlok egy igazán gluténmentes megoldást.
Ha este megsütöd ezeket a muffinokat, másnap reggel elég leemelned egyet a konyhapultról és remek társa lesz a reggeli kávédnak, akár útközben is!
Megérkeztek az első őszi napok – őszi napsütésnek még soha nem örültem ennyire! Itt a csonthéjas gyümölcsök szezonja. Ami a szilvát illeti, a valaha volt legfinomabb szilvás élményeim mind sült szilvához kapcsolódnak: a nagyi szilvalekváros hókiflije, apukám szilvalekvárja, amit egy egy nap és egy éjjel kavargatott a lassú (szabadtéri!) tűz felett.
A nyáron készült balzsamos sült eper mintájára gondoltam, szilvát is sütök, mégpedig az őszies hangulat jegyében kissé csípős fűszerekkel, vörösborban!
Az étrendi változásokról… Valaha réges-régen elhagytam a glutén tartalmú élelmiszereket az étkezéseinkből, a sokszor vitatott helyzetű zabbal együtt. A zabért kicsit fájt a szívem, mert tápláló, gazdag vízoldható és -oldhatatlan rostokban is, teljes értékű fehérjét tartalmaz, sokoldalúan felhasználható és ráadásul még olcsó is…
Később egyik külföldi olvasóm küldött nekem gluténmentes zabból készült müzliszeletet, amit óvatosan megkóstoltam, és így tudtam meg, hogy a gluténmentes zab a barátom. Ennek ellenére nem foglalkoztam vele továbbra sem, mert elég macerás errefelé GM zabot beszerezni és addigra már megtanultam nélkülözni. 🙂
A várandósságom után gondoltam, teszek még egy próbát a „sima” bolti zabbal: annyi változást hozott az életembe az elmúlt szűk másfél év, hátha ezen a fronton is történt valami. Nagyon izgulva kóstoltam egy kevés zabkását, majd napokig semmi. Semmi zűr. Picit többet kóstoltam, és megint semmi zűr. Boldogság. 🙂
Így tért vissza a zabpehely az életünkbe. Olyannyira megörültem neki, hogy mostanában gyakran zabkását reggelizek.
Aki szigorú gluténmentes diétát tart lisztérzékenység miatt, az persze (legtöbbször) nem ehet zabot, gluténmenteset sem, ezért a „gluténmentes” címkével ellátott receptjeim eddig is, és a jövőben is zab nélküliek lesznek, vagy világosan jelölök más, helyettesíthető alapanyagot a hozzávalók listájában.
A fűszeres borban sült szilva illata belengte az egész lakást. Z hazaérkezve meg is kérdezte, hogy nincs-e még túl korán a forralt borhoz. Mikor megmutattam neki, hogy mi készül a sütőben, csak annyit mondott, akármibe is teszem majd, már alig várja, hogy kész legyen. 🙂
Mikor másnap csomagoltam neki a muffinból, még rá is kérdezett, hogy tuti ehet ilyet, ha vezet…? 🙂 Szerintem 180 fokon fél óra alatt nem sok alkohol maradt abban a borban…
A fűszeres borban sült szilvához:
750g szilva (egészben)
1/2 pohár bor
1/2 kk. őrölt fahéj
1/2 kk. őrölt szegfűszeg
néhány szem összetört fekete- és rózsabors
1 csillagánizs, összetörve
1 kk. vaníliakivonat
Én egész fűszereket használtam, részben a fényképek miatt, így elég izgalmas volt minden egyes harapás… 😉 Kevésbé kalandvágyóknak inkább az őrölt fűszereket ajánlom.
A szilvákat mosd meg, magozd ki, felezd el, forgasd össze a vörösborban elkevert fűszerekkel, majd sütőpapírral kibélelt tepsiben süsd 180 fokon 30 percet.
A muffinokhoz a szilva felét használtam fel, a másik fele elpárolgott ill. a reggeli zabkásánkon végezte.
Hozzávalók 12db muffinhoz:
150g zabpehely (vagy hajdinapehely a gluténmentes változathoz)
50g hajdinaliszt
50g barna rizsliszt
1 kk. szódabikarbóna
csipet só
1 banán (250g volt egészben)
200g rizstej (házi vagy bolti is jó)
2 ek. chia mag
1/2 kk. stevia por
1/2 adag sült szilva a fenti recept szerint
- Melegítsd elő a sütőt 180 fokra.
- Egy keverőtálban mérd össze a szilárd hozzávalókat: zabpehely (hajdinapehely), lisztek, szódabikarbóna, só.
- Tedd egy mérőpohárba a nagyobb darabokra tört banánt, a rizstejet, chia magot, stevia port és turmixold össze.
- Keverd össze a tésztát, végül add hozzá a sült szilvát is.
- Egyenletesen oszd el a muffin formákban és süsd 180 fokon, alul-felül sütéssel 20 percig.
Unknown mondta
Szia! A hajdinalisztet mivel lehetne helyettesíteni? (nincs otthon és azért nem vennék külön, mandulaliszt jó lehet?)
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Őszintén, nem tudom. Még nem próbáltam. 🙂 Ha kipróbálod, kérlek írj az eredményről! Köszi. 🙂
Zita mondta
Szuper recept! Kipróbálom. Steviát nem használok, talán juharszirupot fogok beletenni. Majd kitesztelem mennyi kell belőle!
A másik kommentre reagálva, mandulaliszttel biztosan nagyon finom lesz! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Örülök, hogy tetszik! 🙂 Nem nagyon kell majd édesítened, mert a szilva önmagában is elég édes már.
ladybird mondta
Hűűű, ez istenien néz ki! Nekem is nagy probléma az IR diétába beilleszthető reggeli (pláne hogy nem nagyon bírok felkelés után enni), ráadásul még GM és LM-nek is kell lennie – és már unom a zabkását. Ez pont ideálisan hangzik! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Örülök, hogy tetszik! Eleinte nekem sem ment a reggelizés, később már alig vártam. 🙂
Névtelen mondta
Szia Nóri! Holnap meg szeretném csinálni (vendégségbe) és nagyon érdekelne, hogy a chia mag milyen funkciót tölt be benne?? (ugyanis nem sikerült szereznem) Ha mi ehetünk tojást, azt tegyek bele helyette, vagy mivel helyettesítsem? (ez lehet, hogy butaság volt, de inkább megkérdezem, mert mintha azt olvastam volna valahol, hogy a chia mag tojás-helyettesítő) Például útifű maghéjam van itthon, esetleg azzal tudnám pótolni? Előre is köszönöm a válaszod! Évi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Így van, tojás helyett használtam. Próbálhatod tojással is, de előfordulhat, hogy picit száraz lesz. Darált lenmag is jó lenne, ha van otthon. Útifű is jó lesz.
Névtelen mondta
Nagyon szépen köszönöm a gyors választ! 🙂
Kriszti mondta
Szia Nóri, ma megsütöttem a muffint, és nagyon finom lett! A vörösboros-fűszeres szilva nálunk is csodás illatot varázsolt a konyhába :- ) párat betettem a fagyasztóba, hogy idő híján legyen mit előkapni. Köszi a receptet!
Boróka mondta
Szia. Nagyon tetszik és olyan kérdésem lenne, hogy ezt IR-esen is lehet enni? Esetleg értékek vannak-e hozzá készen? Ha nincs kiszámolom:D elsődleges kérdés hogy ehető-e IR-esen 😀
Köszönöm. Szia.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Én is „IR-es” vagyok, én is megettem. 🙂 25g CH/db, ez minden bejegyzésem végén szerepel. 🙂 Sokan mondják, hogy reggelire gyümölcsöt ne, nyilván a CH tartalom egy (kis) része gyümölcsökből jön, ha ez aggaszt, akkor edd tízóraira, uzsira, vagy akár ebédre is! 🙂
Névtelen mondta
Szia!
Én nem vagyok gluténérzékeny. Szerinted tk. tönkölyliszt+zabpehely+fehérliszt kombóval működik? Mert nem tudom, hogy a gm lisztek hogyan viselkednek, mert sosem használtam őket. A recept nagyon jól hangzik, én csak rá akarok szokni a reggelire, mert általában édeset szeretek reggelizni, a zabkását pedig kicsit unom. Előre is köszi 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
hű, amikor én utoljára búzaliszttel sütöttem, az nem tegnap volt… Valószínűleg működne, én csak azért variálok ennyit a lisztekkel, hogy hasonló hatást érjek el. 🙂 Más: pirítós+magvaj? Nálam a másik kedvenc reggeli műfaj… 😉
Névtelen mondta
Szoktam, de az általad kevésbé kedvelt földimogyoróvajat. (én nagyon szeretem, + fehérjetartalma is jelentős.) Itthon nem tudok készíteni, a mandula meg a kesuvaj nagyon drága. és a pirítós + magvaj + lekvár 3mastól nagyon hamar megéhezem, így az nekem nem az igazi reggelire. De a zabmuffin gondolata tetszik. A szilvát megsütöttem, most majd zabkása tetejére megy, legközelebb a muffint is megsütöm 🙂 egyébként szilvából még a krémleves is nagyon jó, csináltam egyet tavaly, kókusztejeset és nagyon jó lett 🙂
Évi mondta
Klasszul hangzik, de az IR-es diéta miatt a banán meg a szilva nem nagyon mehet bele, ha reggelire akarom enni. Ezek nélkül is működhet? Esetleg a banán helyett répa?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
nem, a banán összetartani is kell. Akkor inkább edd uzsonnára. 🙂
Enikő mondta
Szia Nóri!
Stevia helyett használhatok xilitet a recepthez? Mennyi használjak belőle? Változik-e a muffin CH-tartalma, ha xilittel csinálom stevia helyett?
Köszönöm,
Enikő
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
igen, a xilit számolós, így a CH-tartalom nőni fog. Lehet, hogy nedvesebb lesz a muffin, ha csak xilitet használsz, a mennyiséghez nem igazán tudok hozzászólni… A helyedben megnézném, hogy egy „klasszikus” muffinhoz mennyi cukrot ajánlanak, és annak a 60%-át tenném bele, de max. 100g-ot.
Pölöskei Réka mondta
Kedves Nóri!
Tegnap este megsütöttem a muffinokat, nagyon izgalmas íze van a rózsaborstól és a csillagánizstól. Mivel csak 100 g hajdinapelyhem volt, a hiányzó mennyiséget puffasztott amaranttal és kölespehellyel pótoltam, így viszont kicsit több magtejet éreztem szükségesnek-finom lett így is, nagyon köszönöm:)!!!
Réka
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Igen, a kölespehely többet iszik. 🙂 Örülök, hogy ízlett!
Oravecz Andi mondta
Ez a fűszeres szilva nagyon finom. Én mézeskalács fűszert tettem még egy kicsit hozzá. Köszi a receptet.
Viktoria mondta
Szia! A banánt mivel lehetne helyettesíteni? Esetleg utifumaghejjal? Üdv,Viki
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
inkább almával, sütőtök pürével, vagy reszelt cukkinivel…
aszi mondta
Ma kaptam a hírlevélben a receptet, elsőre izgalmasan hangzik, köszönöm! Annyi kérdésem lenne, hogy öntet nélkül hogy módosul a CH? Ha nem lehet pontosan tudni, nekem elég egy kb % is.
Andrási Nóra mondta
Szia,
ez nehéz ügy, mert az öntet a gyümölcsből jön, és az egész gyümölccsel számoltam a CH tartalmat. Nem tudom megmondani, hogy mennyi CH marad a sült gyümölcsben, és mennyi lesz a lében, ami kifolyik sütés közben… Sajnos nincs jó válaszom a kérdésedre! (A számolt CH lével együtt értendő, szóval ha a levet elhagyod -ne tedd! 🙂 – akkor az biztos, hogy kevesebb lesz valamivel.)