2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Hát ez is eljött! Már említettem néhányszor, hogy mióta írom ezt a blogot, az adventi időszakaim mondjuk úgy, nem a legjobban teltek. Kivétel tavaly, amikor december elején szültem – boldogság! -, de a sütés így is elmaradt.
Sokat dolgoztam a mindenmentes mézeskalácson, így kissé körmömre égett ez a bejgli dolog, de mint tudjuk: ami késik, az jön! Itt a mindenmentes bejglim: cukor-, glutén-, tejtermék- és tojásmentes, IR/cukorbeteg diétába illeszthető, gluténmentes lisztkeverékek nélkül készülő, vegán recept.
Nem kertelek sokat, mert -csak hogy izgalmas legyen- a laptopom szervizben van, és én nagyon elszánt vagyok, hogy mielőbb megosszam Veletek ezt a receptet!
Mikor a Facebook-oldalamon megkérdeztem, milyen karácsonyi édességet mindenmentesítsek, a bejgli és a mézeskalács vezette a kívánságlistát. Meg is állapítottam, hogy ha a sok óhaj közül kettőt sikerül kipipálnom az idén, vállon veregetem magam. 🙂
Ráadásul, a jövő hét elejére is tartogatok még egy apró, de annál izgalmasabb meglepetést!
A tésztáról. Miután nekiláttam, egészen hamar összeállt a dolog. A legtutibb gluténmentes tészta, amivel dolgoztam! Könnyen összeáll, nem ragad, simán nyújtható, nem törik, és képzeljétek, bár elővigyázatosságból rögtön frissentartó fólián kezdtem nyújtani, annyira nem ragad, hogy a sodrófát nem is kellett liszteznem!
A fotókon szereplő bejgli egy apró részletben eltér a recepten leírttól. Gondoltam, hogy ha olívaolajjal megkenem a tetejét, akkor majd szebbre, aranybarnábbra sül, de nem, ehelyett felázott és picit perepedezett. Nem akartam még egy napot elveszteni azzal, hogy emiatt újrasütöm, így a képeken ilyen és pont. Te ne kenegesd, és akkor szép sima lesz. 🙂
A tölteléket nem bonyolítottam: egyszerűt akartam, diósat. Ki-ki formálhatja a maga ízlése szerint.
Hozzávalók 1db kb. 380g-os rúd bejglihez:
a tésztához:
50g mandula liszt
30g tápióka keményítő
60g barna rizsliszt
1 ek. bolhafűmaghéj
10g élesztő
1 kk. cukor (az élesztőnek)
100g növényi tej (2g CH/100ml-rel számoltam)
a töltelékhez:
100g dió
2 ek. (kb. 50g) almapüré
1 ek. (házi) baracklekvár
késhegynyi stevia por
Szerintem sokan fogjátok kérdezni, hogy mivel helyettesíthető a mandula és kell-e az élesztő.
Mandulaliszt helyett a mézeskalácsommal kapcsolatban kaptam visszajelzést, mely szerint gesztenyeliszttel is működik. Itt is megérhet egy próbát, nekem már nem futotta az időmből.
Élesztő helyett használhatsz 1/2 kk. szódabikarbónát + 1 kk. almaecetet is. Összegyúrás után pihentesd, tölté után már nincs miért.
- A tésztához langyosítsd meg a növényi tejet, majd a cukorral futtasd fel benne az élesztőt.
- Egy keverőtálban mérd össze a liszteket.
- A bolhafűmaghéjat is keverd bele az élesztős növényi tejbe, és öntsd az egészet a lisztekhez. Dolgozd össze, amíg egy csinos, jól gyúrható tésztagombolyagot kapsz. Pihentesd 30 perced.
- Addig elkészülhet a töltelék. A diót pirítsd meg száraz serpenyőben, sütőben, vagy mnigrillen. Dörzsöld le nagyjából a héját, majd daráld le, és keverd össze az almapürével, baracklekvárral, steviával.
- Frissentartó fóliával bevont deszkán nyújtsd ki a tésztát, kend meg a töltelékkel kb. ugyanolyan vastagon, mint amilyen vastag a tészta és a fólia segítségével tekerd fel.
- Szúrkáld meg a tetejét villával, hogy sütés közben a gőz távozni tudjon, majd tedd félre pihenni újabb 30 percre. Addig melegítsd elő a sütőt 180 fokra.
- Süsd alul-felül sütéssel, amíg a teteje aranybarna lesz kb. 25 percig.
A tészta szénhidrát-tartalma kb. 90g CH összesen, a töltelékkel együtt kb. 115g CH/tekercs, ez kb. 4-5g CH/szelet. Végre, bejgli! Évek óta nem ettem…Fel sem tűnt, hogy hiányzott. 🙂
Kellemes Ünnepeket kívánok! 🙂
Szia Nóri!
Sosem érdekelt a beiglisütés, de ezt a receptet muszáj kipróbálnom! 🙂 Én mákosat fogok készíteni.
Szerinted a mandula és a gesztenyeliszten kívül jó lehet más is? Ezek irtó drágák. Ciroklisztre gondoltam, az is mag ha jól tudom, és ezekhez képest fillérekért beszerezhető. Vagy felmerült még bennem, hogy mandulát őrölök kévádarálóban, és azt használom lisztként. Szerinted melyikkel verzióval lenne sikerem?
Amúgy ez a tészta használható lenne zserbóhoz is, nem? Bár azt sem sütöttem soha, de úgy rémlik, ahhoz is ilyesmi élesztős tészta kell.
Köszi a receptet!
ViZi
Nóri ez gyönyörű!!!!
Máris indulok és megsütöm. Majd kitalálok valamit, mert mandula liszt nincsen otthon!
M. Nógrád Megyéből
Szia Nóri!
Nekem nem kell tojásmentesen étkeznem. Leírnád, mely összetevőket hagyjam el, és hány db tojást tegyek bele helyette?
Köszönöm Adrienn
Köszönöm!!!
Szia,
ez nem ilyen egyszerűen, vagy-vagy alapon működik. 🙂 Szerintem ha ezeket eheted, akkor maradj a receptnél. Egyébként én azt tapasztaltam, hogy jobbak a GM sütijeim, mióta tojást sem használok.
Szia,
Mandula helyett a darált mandula a legbiztosabb.
A zserbóhoz (még) nem értek… 🙂
Kedves Nóri, vajon ha a tetejét megkenem tojással, olyan lesz, mint a hagyományos bejglié? Köszi, Juli
Kedves Nóri! Szerinted rizsliszt helyett hajdinaliszttel is működne? Köszönettel, Anna
Szia Nóri!
Megsütöttem 😉 Soha többet beiglit 😛 Na jó, talán, de én a mák- és diódarálásban már elfáradtam.
A mandulalisztet fele őrölt mandulával, fele cirokliszttel helyettesítettem, szerintem teljesen cirokliszttel is működik. Nagyon jól kezelhető tészta, a 3 éves lányommal nyújtottuk és tekergettük. Készült mákos és diós is, a mákosba még kellett 1 ek. rizstej, hogy kenhető legyen a töltelék. Nekem nem pirult meg, de nem kenegettem olivaolajjal. Lehet, hogy mégis kellett volna?
Mindenesetre az íze finom, szépen szeletelhető, és mindenmentes. Tud mindent, amit tudnia kell, köszönöm!
ViZi
szia Nóri,
ez nagyon jó kis receptnek tűnik. Szerinted a tápióka keményítő lecserélhető valamivel (pl. nyílgyökérliszt)?
Köszi!
Szia Nóri!
Kipróbáltam a receptet mandula helyett kókuszliszttel. Nagyon finom lett! Annyi változtatás kellett, hogy a tészta teljesen szétmorzsolódott, ezért gyúrás közben lassan adagoltam hozzá növényi tejet. Nem mértem ki de, nagyjából plusz egy dl folyadékot felszívott a tészta. Szóval kókuszliszttel is működik a dolog 😀
Szia! Semmilyen zsiradék nincsen a tesztaban? Nem lesz igy száraz? Esetleg a tej egy részét kivalthatom kokuszolajjal vagy disznózsírral szerinted?
Szia,
A mandulaliszt elég zsíros, így nem kell több zsiradék. Én próbáltam tenni bele még kókuszolajat, de csak szétesett tőle tészta.
Szia,
Köszi, hogy megírtad! Igen, a kókuszliszt elég száraz dolog… 🙂
Szia,
Kukorica keményítő is működhet, max. nem lesz olyan könnyen nyújtható. Nyílgyökérlisztet még nem ismerem testközelből. 🙂
Szia,
Köszi, hogy megírtad! A kenegetés biztosan nem használt volna, talán plusz pár perc a sütőben.
Szia,
Próbáltam hajdinával, de egyrészt sötét színű lett tőle a tészta, másrészt nagyon karakteres, amolyan "teljes kiőrlésű" íze lesz. Inkább nem ajánlanám.
Szia,
Persze. 🙂
Szia Nóri!
Meg akartam csinálni a bejglit, de már az élesztős dolgon elbuktam.
Bolti – langyos – rizstejbe tettem a fehér cukrot, majd a friss élesztőt(Budafoki) elmorzsoltam. Nem jött fel csak, pezsgett. Próbáltam másik friss élesztővel. Ugyanaz. Próbáltam vízbe tenni, ugyanaz. Próbáltam hőmérőzni (37-38 fok) a vizet, de csak továbbra is pezseg.
Ha nomrál tejbe raktam akkor feljött. Mi lehet a gond? Egyáltalán elég ha csak pezseg? Megkósoltam mindegyiket, és csípte a nyelven rendesen. Ha nem kell feljönnie, akkor mennyi idő után lehet bekeverni?
Így nézett ki a csuporban:
http://kepfeltoltes.hu/160101/IMAG1606_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Van itt egy mondatod:
„Összegyúrás után pihentesd, tölté után már nincs miért.” Mintha hiányozna egy két betű a mondatból.
„Élesztő helyett használhatsz 1/2 kk. szódabikarbónát + 1 kk. almaecetet is. ”
Ezt simán csak beletesszük a lisztbe, vagy mikor kellene hozzáadni?
Köszi.
Csaba
Szia,
Nekem is csak pezsegni szokott – nem csináltam belőle ügyet, ezer éve így sütök. Pár percig hagyom, aztán használom. Talán a tejfehérje is kellhet ahhoz, hogy feljöjjön.
Az értelmetlen mondathoz: az élesztő nélküli tésztának is kell idő, hogy összeálljon, de élesztő híján a ugye nem fog „kelni”, így töltés után már nincs miért pihentetni. A szódabikrabónát a szilárd, az almaecetet a folyékony hozzávalókhoz tenném.
Sajnálom, ha zavaros lett, eléggé siettem. 🙂
Szia Nóri!
Közben megcsináltam a bejglit.
Így néz ki. A teteje nem pirult meg, pedig volt a sütőben előírásszerűen, majd még vagy 15 perc ráadás is.
Nekem csak egy hagyományos sütőm van, ami csak alulról süt, 180-190 fokon ment. Olyan kiszikkadt lett az egész.
http://kepfeltoltes.hu/160105/IMAG1646_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/160105/IMAG1648_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Este becsomagoltam alufóliába és másnapra megpuhult. Így egész jó lett.
A tölteléken majd még módosítani fogok a legközelebbi sütésnél.
Köszi mégegyszer.
Csaba
Szia Nóri,
azt szeretném kérdezni, hogy csináltál-e valaha mindenmentes Islert?
Esetleg van-e recepted hozzá ill. milyen lisztet, zsiradékot javasolsz?
Én tej, glutén és cukormentes/ch számolós diétát tartok.
Legfőképp a tészta leutánzása érdekelne. Ami azt hiszem, linzer.
Köszönöm, Szuper a blogod! 😉
Szia,
islert még nem, a leginkább omlós kekszem ez volt, talán ezt lehetne alapnak használni. 🙂
Kedves Nóri!
Nekem még teljesen új ez az életmód, nyár végen derült ki a tejfehérje és tojás allergiám, azota próbálkozom és tanulom ezt az életmódot. Ma sikeresen megsutottem a bejglit és azt kell mondjam nagyon finom
Nagyon köszönöm a recepteket és a könyved! Sokat segítenek
<3
Kedves Nori, egy baratomnak szeretnem Karacsonyra megsutni ezt a bejglit, de Kanadaban elek es nem talalok sehol bolhafumaghejat. Ha kihagyom belole azert mukodik a recept? Koszonom!
Szia,
lehet, hogy morzsálódós lesz a tésztája. Biztosat nem tudok mondani, már régen készült ez a recept.
Rendelj Psyllium huskot Amazonon.
Létezik Psyllium husk és powder.Én az előbbit szoktam használni.
Szia! Annyira szép a blogod,tetszett a bejegyzés,a képek,gondoltam megsütöm a beiglit,
mert fél éve tejfehérje-és tojásmentesen étkezem és bár nemrég negatívak lettek a leleteim,
még nem állok vissza csak fokozatosan.
Viszont ez a beigli óriási csalódás lett:( A tésztába sok a folyadék,nem öntöttem bele az összes
növényi tejet de még így is..Már akkor tört amikor feltekertem,a végén pedig totál szétrepedt sütés
után..Ami ezeknél is rosszabb,hogy -bár én stevia helyett 1 evőkanál cukrot raktam még a lekváron felül
a tésztába-,elég ízetlen lett:( Nem szoktunk nagyon édesen étkezni, sokmindenhez használok xilit-et és
általában kevesebbet rakok mindenbe mint amennyit írnak de ez alig lett édes és így elég élvezhetetlen:(
Nagyon jó a blogod de vagy én nem csináltam valamit jól,vagy ha cukormentesen étkeznék,jobbnak
találnám az ízét de így nagyon nem jött be ez a beigli recept:(
Szia,
Sajnálom hogy csalódás ért! Én idén is megsütöttem pontosan a recept szerint és működött, pont ugyanilyen lett. 26-án kellett süssek még két rudat… Tettél a növényi tejbe bolhafűmaghéjat? Csodálkozom, hogy azt írtad, hogy sok volt a folyadék, ezt miből gondoltad?
Sziia:)
A Bolhafűmaghéjat lehet helyettesíteni valamivel? – utifűmaghéj vagy bármi más..? Mire kell ez a hozzávaló a receptben?
Szia, bolha-, útifű, ezek ugyanazt jelentik. 🙂
Kedves Nóri!
Megsütöttem a mindenmentes bejglit (én mákosat csináltam), és isteni lett!
Nagyon köszi a receptet! 🙂
További sok sikert!
Juci
Szia Nóri,
Szeretném ezt a bejgli receptet megsütni idén, azonban még élesztőt sem ehetek. Mit gondolsz, ha több bolhafümaghéjat és kis szódabikarbónát teszek bele müködne?
Köszönöm elöre is.
És köszönöm a rengeteg receptet, öröm böngészni az oldalad és rádöbbenek hogy tuti nem halok éhen 😀
Szilvi
Szia,
a hozzávalók és a leírás között van, hogy mit csinálj élesztő nélkül. ;)https://www.mindenmentes.hu/wp-admin/edit-comments.php#comments-form
Szia Nóri!
Köszönöm ezt a receptet is.
Ma elkészítettem a diósbejglit.
Nagyon finom lett.
Instand koffein mentes kávéval megkentem. Így szép barna lett.
Bár nekem nem volt itthon mandula lisztem. Így házi kókuszliszt került bele (azaz kókusztej készítésnél fenn maradó „zaccott” le szoktam fagyasztani, ezt tettem bele). Isteni! Nem repedezett szét, meg semmi.
Emailben küldtem képet, hogy lásd hogy sikerült.
Zsuti
De jó ötlet ez a kávé! 🙂 Örülök, hogy bevált!
Szia!
Van esetleg màs amit az utifumaghej helyett ajanlanal? Belproblemakkal kuzdok es a sok rost, beleertve az utifumaghejat is, nem esik jol.
Koszi: Hajni
Szia,
csak másik rostot tudnék ajánlani… Próbáld meg csak tápióka keményítővel, lehet, hogy az is elég lesz.
Szia Nóri, az enyém nem lett ilyen szép, szétrepedt a teteje, de az íze…! A férjem, aki máskor meg se kóstolja a gm. kelt tésztáimat, most egy fél rúd bejglit megevett még melegen 🙂
Ez a lényeg, gratulálok! 😀
Szia Nóri!
Ha mákosat is szeretnék készíteni, akkor ahhoz reszelt citrom héját tegyek, de jó az, ha mazsolát teszek a töltelékhez?
Mit gondolsz?
Szia Ildikó,
hát ha szereted a mazsolát, akkor biztosan. 🙂 Mi régen tettünk a mákosba is…
Szia! Ha élesztő helyett kovásszal készíteném, mennyi kovász mehet bele? (gm zabpehelylisztes kovászom épp egy éves, és a te recepted alapján készült! 🙂
Szia,
a liszt negyede-harmadának megfelelő mennyiségű kovász, és hozzá kevesebb folyadék (változatlan mennyiségű liszthez).
Még nem próbáltam, de így tenném…
Épp ezt a beiglit készülök megsütni és megtaláltam az Origo ezt a receptet, amit szó szerint forrásmegjelölés nélkül átvettek… :/
Csak gondoltam szólok, engem nagyon felvosszantottak:'(
https://www.origo.hu/tafelspicc/20201214-mindenmentes-bejgli-receptj.html
Köszönöm, hogy szóltál.
Szia Nóra!
Ez futott velem szembe ma ahogy begjlireceptet kerestem.. Ez nem a tiéd?? Mert forrásmegjelölést nem látok az oldalon..:/
Üdv,
Ivett
https://www.origo.hu/tafelspicc/20201214-mindenmentes-bejgli-receptj.html
Szia Ivett,
köszönöm, hogy szóltál. De, az enyém. Sajnos sok ilyen eset van, egészen változatos kimenetelekkel…
Szia Nóri!
Megcsináltam a bejglit szódabikarbónával és almaecettel diós és mákos verzióban karácsonyra, szuper finom lett. 🙂 A legnagyobb elismerést az jelentette, hogy a férjem szerint ez a legfinomabb bejgli, amit valaha evett (mentes vagy hagyományos), és nap mint nap pusztította, pedig alapból nem szereti a bejglit, és eddigi éveken nem is szokott enni belőle.
Köszönjük szépen a receptet! =)
<3
Szia Nóri!
A tápióka keményítő helyett lehet mást használni?
Köszönettel,
Szilvi
Szia Szilvi,
az teszi könnyen gyúrhatóvá/nyújthatóvá, szóval használhatsz helyette más keményítőt, vagy hajdina- vagy zablisztet is, de akkor jó eséllyel nehezebb lesz vele dolgozni.
Kedves Nóra!
Vajon élesztő helyett sütőporral is működne? Sajnos nem ehetek élesztőt.
Köszönöm, ha van erre jó ötleted!
Bogi
Szia Bogi,
igen, szerintem sütőporral is fog működni. 🙂
N.