2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Hosszú-hosszú ideje kerestem a tojásfehérje szerepét betöltő tojásmentes, vegán helyettesítőt. Megtudtam, hogy nem én vagyok az egyetlen: a szent grált keresők létrehoztak egy nem egészen aprócska Facebook-csoportot is. Egységben lehetett az erő, mert ez a 33.000+ ember valahogy rájött, hogy a csicseriborsó konzerv leve (vagy a főzőlé, angolul chickpea brine vagy aqua faba) felverhető épp úgy, mint a tojásfehérje! Mondanom sem kell, hogy a felfedezés fenekestül forgatja fel a tojásmentes, vegán recepteket alkotók világát: készülnek a vegán pavlovák, a tojásmentes macaronok, és végre itt van a vegán habcsók is!
Minek nekem habcsók? Lehet élni nélküle, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy kb. 20 éve ettem utoljára. (aucs) De micsoda évzáró poén lenne összedobni egy két hozzávalós receptet a két eredeti hozzávalója nélkül? Régen erről is azt hittem volna, hogy lehetetlen.
Egy ideje én is ismerkedem ezzel a csicseri csodaszerrel. Korábban simán leengedtem a lefolyón, most meg a fagyasztóm tele van csicseriborsóval, mert nem bírunk már annyi hummuszt enni… Azért egy az egyben nem mindig megfeleltethető tojásfehérjének, még barátkozunk.
Az első kisült habcsókok ízéről a legeslegelső kedvenc sütim jutott eszembe, a non plus ultra, nem tudom ismeritek-e? Nagyon időigényes, de isteni finom, lehet, hogy egyszer rászánom magam és megmutatom… 🙂
Amit ezekről a diétás habcsókokról mindenképpen tudni érdemes.
Nyírfacukorral/xilittel készülnek, ezért egyrészt 160g szénhidrát-diétában számon tartandóak, másrészt fogyasztásukkor HŰSÍTŐ érzést keltenek. Készülhetnek eritrittel is, amely esetben nem kellene számolni, de még hűsítőbbek lennének, és szerintem jobb is, ha nem eheted meg büntetlenül a fél tálcával, mert a poliolok nagy mennyiségben fogyasztva HASHAJTÓ hatásúak, pláne ha egyéni érzékenység is fennáll.
Szóval óvatosan azokkal a csodacsókokkal! 🙂
Habcsók mindenmentesen (cukormentes, tojásmentes, vegán recept)
Hozzávalók
- 200 g porrá őrölt nyírfacukor/xilit
- 5 ek. csicseriborsó konzerv lé
- 1 kk. céklapor elhagyható
Elkészítés
- Az 5 evőkanál csicseri levet (50g) forrald be a felére (25g). (Írd fel az edény tömegét, amiben forralod, mert közben tuti letárázza magát a mérleg...) Igen, a beforralás tényleg fontos, nem vicceltem. Ha kész vagy, fedd le, hogy ne párologjon el a többi is. 🙂
- Tedd habverős robotgépbe a porított xilit felét, a céklaport, add hozzá a csicseri levet és kezdd el felverni.
- Ha az egész átnedvesedett, mehet bele a xilit másik fele is.
- Verd tovább a habverővel...
- és tovább...
- tovább...
- tovább...
- még mindig...
- adj bele mindent, ami a csövön kifér...
- és ha már maxon megy, hagyd ott, hadd dolgozzon 7-10 percig.
- Amikor azt hiszed, a pillanat már sosem jön el, szép kemény habod lesz: babarózsaszín, habverőre csúcsot húzó. 🙂
- Habzsákkal formázz karikákat egy sütőpapírral kibélelt tepsire.
- Süsd őket 120 fokos, légkeveréses sütőben.
- Itt elágazik a történet: a céklapor színanyaga sajnos idővel lebomlik sütés közben. Keményen megdolgoztam a rózsaszín habcsókjaimért.
- A. Süsd 10 percig: a habcsókok rózsaszínek lesznek (mint a fotókon), de a belsejük nem szárad ki teljesen, így reggelre a xilit átkristályosodik és a habcsókok talpán hópehelyszerű alakzatok jelennek meg. Engem nem zavart.
- B. Süsd 30 percig: a csókok teljesen átsülnek, de a színük törtfehér, krémszínűvé fakul. Szépek így is de én rózsaszínt akartam. 🙂
Megjegyzések
Tápérték információ
Hát ennyi. Tudom, picit sok a kiegészítő jegyzet és a figyelmeztetés, de azért ez egy pofonegyszerű dolog, ugye?
Nekem kb. 50db cukormentes habcsók sikerült ebből az adagból, ami ugye 4g CH/db. Azért ne habzsold be az egész tálcával egyszerre (lásd figyelmeztetést fent).
Kellemes ünnepeket, jó pihenést kívánok! 😉
Melinda Valéria mondta
Fantasztikus vagy hogy ezt így kitaláltad és megoldottad! Nem gondoltam volna hogy ezeket a csókokat is meglehet oldani mindenmentesen.. 😀
Névtelen mondta
Ezek szerint "madártejet" is lehet készíteni szerinted tej és tojás nélkül? Választ előre is köszönve Éva
Mindenmentes Nóri mondta
Én sem… 😉
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Hát erre nem vennék mérget, legalábbis egy-az-egyben átvéve biztosan nem, mert ez a hab nem olyan kőkemény, nem tudom, hogy megpárolva megszilárdul-e, és ráadásul magában borzasztó íze van a csicserilének… 🙂 Mindenesetre a felvetés érdekes!
Metzner Györgyi mondta
Köszönjük a receptet! Ugye csak a konzerv lé jó, ha én főzök csicseriborsót, annak a leve nem?
Györgyi
Mindenmentes Nóri mondta
Elvileg az is működhetne, de a konzerv biztosabb, mert a mennyiségek is kritikusak: mennyi cs.borsót mennyi vízben… A konzervről legalább tudom, hogy a felére forralva működik.
Eszter mondta
Szia.Ha zacskós csicseriborsót vásárolok általában akkor az aztato vize lesz egyenlő a konzerves csicseriborsó levével?
Nagyon köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Szerintem az áztató vizet le kell önteni, és amiben megfőzöd, az az igazi. Persze ezzel az a nehéz, hogy mennyi cs.borsót mennyi vízben főzz meg. Ez kritikus lehet, mert pl. a konzervvel is csak akkor működik, ha beforralod a felére.
Klári mondta
A konzerv leve lehet sós? Mivel a nevezett helyen kapható csicseriborsó konzervnél ez szerepel: sós lében.
Mindenmentes Nóri mondta
Ennyi édesítőszer mellett észre sem vettem, hogy sós volt… Egyébként megkóstoltam, szerintem alig sós.
Lehoczky Ildikó mondta
Próbáltad esetleg piskóta tésztába tojás helyett? Vajon abban is működik?
Mindenmentes Nóri mondta
Igen, próbáltam, és egy az egyben nem, nem működik. 🙂 De… van piskótához igen hasonlatos (könnyed) sütemény receptem a jövő héten megjelenő könyvben. 😉
S. Aniko mondta
Szia Nóri, sajnos nekem nem sikerült 🙁 pedig képzeld kézzel vertem fel a habot.. ahhh.. nem baj úgyis kellet a karomnak. Viszont amikor betettem a sütőbe, az egész „szétfolyt”, csak átlátszó víz maradt a tepsiben.. Steviát és cukrot használtam – ez volt itthon – a többin nem változtattam – mit csináltam rosszul?
Aniko
Mindenmentes Nóri mondta
Uhhh… karizmatikus alkat lehetsz. 🙂 Beforraltad a felére a csicserilevet?
S. Aniko mondta
Szia,
igen 🙂 csodálkoztam is hogy még így is a beforralás után is mekkora hab lett
Kata mondta
Szia Nóri!
Nekem is szétfolyt… Ha a sütő nem legkeveréses az gond lehet? Xilitből csinaltam, mert itt azt kaptam csak.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
nem tudok rá gombot varrni, idén nem sütöttem. Újra előveszem majd jövőre… Sajnálom!
Sz. Anna mondta
Szia Nóri! Kicsit elbátortalanodtam a korábbi hozzászólásokat olvasva. Van azóta újabb tapasztalatod a habcsók szétfolyás ügyben?
Ha mégis nekigyürkőznék, kb. meddig állnak el? Hol tárolod őket? Jól zárható dobozban, vagy jól szellőző helyen?
Köszönöm: Anna
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
azóta nálam nem készült habcsók. Szerintem az idők végezetéig is elállnának, nedvességtől elzárt helyen.
Er mondta
Szia Nóri! Működhet a recept xilit helyett negyedannyival? (stevia+ertirit)
Nagyon köszi előre is!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
nem igazán, mert a habcsók tömegét a xilit adja – ha negyedannyival készíted, négyszer édesebb lesz!
Brigi mondta
Szia Nóri!
Másodszorra készítek én aquafaba-t amit először macaronhoz használtam. Most elkészítettem -volna- 😉 a receptek alapján a habcsokodat, en adtam hozzá egy evőkanál matcha port ami színézék és ízesítőként is funkcionált volna a tervezett habcsokjaimban. De sajnos nekem is nagyon szét folyt és kis lepényeket lettek, pedig a hab nagyon kemény lett elég hosszú ideig is vertem…. így elkeseredtem hogy nem olyan szépek mint neked. Lehet hogy a matcha a hibás, vagy tényleg annyira komoly Sütő kell hozzá?
Előre is köszönöm a válaszod!
Ja és macaront nem tervezel a közeljövőben készíteni?? 😀
Üdv Brigi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Brigi,
sajnos erre azóta sem tudtam gombot varrni: egy hároméves és egy 7 hetes picurral még sokáig nem állok neki habcsókot vagy macaront készíteni, az tuti… 🙂
Agárdi Mercédesz mondta
Sziasztok, ma beleástam magam a témába és a probléma a forralással van. Az aquafaba-t két féle képpen lehet elkészíteni. Az egyik mód konzerv léből, amit egyből lehet felverni vagy áztatott léből amit fel kell főzni. A hőkezelés során oldódik ki a csicseri borsóból a keményítő ami zselatinizálódik, ez által felverhetővé teszi a levet. Ebből adódóan a konzervet nem kell felfőzni mivel az egy hőkezelt termék míg az áztatott csicseri borsó nem az.
Szeritnem ha a konzerv levet újra forralod, akkor az amilóz elveszíti a stabilitását és emiatt amikor újra próbálod kristályosítani(sütöd) az levet fog engedni.
Remélem tudtam segíteni! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Hű, köszi, hogy ezt összeszedted!
Terézia mondta
Én eddig a hagyományos formáját sütöttem.Nagyon meg örülttem amikor megláttam ezt a kalória szegény vàltozatàt.a szétfolyasra azt tanácsolom hogy a robot gépet társa egy helyen míg a robot karok között meg
nem kemegyedik a hab
Andrási Nóra mondta
Örülök, hogy tetszett 🙂