Inzulinrezisztencia diétával kapcsolatos fórumokon egyre gyakrabban találkozom a banán körül pillanatok alatt kipattanó parázs vitával: alacsony vagy magas a glikémiás indexe? Ehető vagy sem inzulinrezisztencia étrendben?
A beszélgetésnek legtöbbször az a vége, hogy előkerül a „tiltólista” kifejezés: valaki kijelenti, hogy IR diétában nincs banán és pont. Szerintem az élet dolgai általában nem feketék és fehérek: összeszedtem egy csokorra való tudományosan megalapozott tényt a banánról és annak hatásáról a szénhidrát anyagcserénkre.
Miért „tiltólistás” a banán?
A köztudatban az él, hogy a banán szénhidrát tartalma és glikémiás indexe is túl magas, így szóba sem jöhet inzulinrezisztencia étrendben.
A banán szénhidrát-tartalma valóban igen magas a gyümölcsök között: 23g CH/100g (egész, hámozatlan) gyümölcs. (forrás) Ez önmagában még csak annyit jelentene, hogy alig ehetünk belőle: egy szép nagy banán kb. a teljes ebédünk szénhidrát-tartalmát képviseli.
Jó, hogy van „tiltólistánk”, mert az ilyen egyértelmű információ nagy segítség kezdő diétázóknak, de amikor már rutinosan diétázunk, próbáljunk meg tájékozódni és a tiltások, javaslatok mögött meglátni az összefüggéseket is.
Mi a helyzet a glikémiás indexszel?
Nem mindegy, hogy az a banán sárga, vagy zöld. A banán glikémiás indexe, ami azt mutatja meg, hogy milyen gyorsan szívódnak fel belőle a szénhidrátok, nagyban függ az érettségi fokától: a banán GI-je érettségtől függően kb. 30-70 közé esik. Ez ugye legrosszabb esetben is közepes GI. (forrás)
Mi történik a banánnal érés közben?
A zöld banán szénhidrát-tartalma rezisztens, ‘ellenálló’ keményítőként van jelen. Minek áll ellen? Az emésztésnek. Ebben a formában nehezen emészthető, inkább élelmi rostként funkcionál a belekben: fokozza a teltség érzetet, segíti az emésztést, de nem hasznosul tápanyagként. Az érési folyamat során enzimek cukrokra bontják, így minél érettebb a banán, annál több benne a cukor (főleg fruktóz és glukóz) és annál gyorsabb lesz a felszívódásuk is. (forrás)
A rezisztens zöld banán keményítő és az IR
A banán nem csak hogy nem az ördögtől való, de egyesek szerint a rezisztens keményítő fogyasztása (zöld banán) javíthatja az inzulin érzékenységet: egy vizsgálatban túlsúlyos, 2-es típusú cukorbetegek vércukorszintjét és testsúlyát is pozitív irányba befolyásolta a zöld banán keményítő rendszeres fogyasztása. (forrás)
Mégis ehetek banánt inzulinrezisztencia diétában?
A válasz az igen és a nem között van: banántól és helyzettől függ. A zöld, éretlen banán glikémiás indexe alacsony, szénhidráttartalma magas.
Önmagában valóban nehezen iktatható be az étrendbe, mert pl. a délutáni uzsonnai 20g CH, ami egyébként akár teljes mértékben lehetne gyors szénhidrát, egy igen aprócska banánnak felel meg. Viszont olyan receptekben, ahol több hozzávaló között a banán is szerepel (pl. ez a palacsinta, vagy ez a muffin), igenis van helye még az IR étrendben is.
„De ha pürésítik, feldolgozzák, akkor az már turmix, és magas GI, nem?” A zöld banán lisztje bizonyítottan csökkenti az ételek glikémiás indexét. (forrás) A lisztnél jobban otthon, a konyhádban sem tudod feldolgozni, ezért szerintem pl. egy-két zöldebb banán egy egész tálca muffinban, a szénhidráttartalom figyelembe vételével teljesen rendben van.
Zita mondta
Szia,
Szuper a cikk, mint mindig 😉 Az a kérdés vetődött fel bennem, hogy akkor miért javasolják megbízható forrásokból, hogy mindenképpen, a megbarnult, nagyon érett banánt szabad csak megvenni?
Ha érdekel a forrás tudom részletezni, de hátha csípőből tudod a választ.
Rengeteg szeretettel,
Zita
Bogi mondta
Szerintem azért, mert az éretlen banán hasfájást okozhat és lássuk be nem is olyan finom, mint az érett változat. 🙂 Meg hát a szilvát sem zölden esszük.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
nem vagyok képben… A múltkor pont egy olyan kép jött szembe velem, hogy csak a túlérettet ne… 😀 Elsőre pl. vegyszerekre gondolnék, amikkel kezelik a növényt, és mire megérik, lebomlik? Csak tipp…
Klára mondta
Szia Nóri!
Nagyon jól elmagyaráztad! Érdekes ez a zöldbanán liszt, lehet mégiscsak kipróbálom majd. Férjem a zöld bananra esküszik, én pedig eddig mindig túl éretten raktam a sütikbe cukor helyettesítőnek de akkor ezek szerint érdemes a liszt felé is kacsingatni.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Én is most gondolkodtam el a zöld banán liszt kipróbálásán… Annyiféle új liszt van, mióta belekényelmesedtem abba a néhányba, amit használok, hogy csak kapkodom a fejem. 🙂
Júlia mondta
Szia Nóri!
ugye a zöldbanán és a zöld banán nem ugyanaz?
És van még a főzőbanán. Az is zöld.
Nagyon ellentmondó információk olvashatók a zöldbanán lisztről is. Miből is készül?
Egy laikus, aki csak szeretné a diétáját változatossá tenni, nem tudja, hogy éppen árt vagy használ az egészségének.
Tudsz segíteni megfejteni az igazságot?
üdv,
Júlia
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
a liszt az éretlen – zöld banánból készül. Van másik banán fajta, amit főzésre használnak (plantain), és van még ezen kívül is pár féle… Egy kubai szakács biztosan vágja a különbséget. 🙂 A liszt mindenesetre az éretlen banánból készül.
Chalupa Andrea Hanna mondta
Ketogén diétában használható a zöldbanán-liszt?
Köszönettel: Hanna
Mindenmentes Nóri mondta
Szerintem nem, mert a ketogén diéta nagyon alacsony CH-bevitelről szól, a zöld banán lisztnek pedig viszonylag magas a CH tartalma.
Velez Gábor mondta
Sziasztok cukrosokkal mi a helyzett?Ők is alkalmazhatják a banán diétat?
Mindenmentes Nóri mondta
Alkalmanként ehetnek banánt, ha a vércukor szintjük bírja (mérés szerint).
Krisztina mondta
Köszönöm szépen, éppen Dr Gundry videóit néztem, és ő bátorított fel! 🙂