Sokan kérdeztek az utóbbi időben a hozzátáplálásról, és érdeklődtök, hogy elkészült-e az a bizonyos blog a babás recepteknek? 🙂 A válaszom az utóbbi kérdésre az, hogy nem, és nem is fog: nincsenek babás receptjeim! 😉 Hogy lehet ez? Úgy, hogy B azt eszi, amit mi. Ami talán most már, hogy egyéves is elmúlt, nem olyan meglepő, de a helyzet az, hogy ez szinte a kezdetektől így volt: béelvézünk (BLW).
Mi is az a BLW (‘Baby Lead Weaning’), vagy igény szerinti hozzátáplálás, miért örülök, hogy emellett döntöttünk, és hogyan vezettem be a különböző ételeket a babám étrendjébe? Ezekre a kérdésekre mind választ kapsz ebben a bejegyzésben.
(Ez csak egy ízelítő a témában, semmiképpen se tekintsd BLW kézikönyvnek: ha tetszik, amiről írok, a részletekről tájékozódj a bejegyzés végén megjelölt forrásokon keresztül is!)
Mi az a BLW?
BLW – ‘baby lead weaning’, azaz igény szerinti hozzátáplálás. Igény szerinti, mert nem előre meghatározott életkorban és ütemben történik, hanem a baba fejlődési üteméhez igazítva. Az alapokat kb. ennyiben össze lehet foglalni:
- Akkor kezdjük a hozzátáplálást, ha a baba megérett rá: önállóan ül, érdeklődik az étel iránt, tud csippenteni, a szájába veszi az ételt.
- Nem pürézünk! 🙂 Már a kezdetekkor (főleg akkor!) szilárd ételt adunk a picinek: kb. babaökölnyi párolt zöldséget, gyümölcsöt, amit meg tud fogni úgy, hogy túllógjon a markán. Pl. a párolt brokkoli isteni találmány, mivel „beépített fogantyúja” is van! 🙂
- Nem „etetjük” a babát: csak az kerül a szájába, amit ő oda tesz.
A BLW viszonylag friss dolog, nincs még komoly szakirodalma, ahogy kőbe vésett szabályai sem. Mielőtt elkezdtük, sokat olvasgattam az irányelvekről, tapasztalatokról, főleg külföldi blogokat és hazai fórumokat is. Úgy vettem észre, hogy az önállóan ülés kritériumot idehaza elég komolyan veszik, külföldi blogok inkább azt hangsúlyozzák, hogy a baba mindenképpen függőlegesben legyen, amikor eszik (nyilván), ne döntve, hiszen az fulladásveszélyes. Hogy ezt önállóan ülve, vagy egyik szülő által megtámasztva éri el, az nem tűnt olyan fontosnak.
Abban teljes az egyetértés a különböző források szerint, hogy -különösen a kezdeti időszakban-, csak szilárd étellel szabad kezdeni, és hagyni kell, hogy a baba önállóan ismerkedjen az étellel.
Miért szeretjük a BLW-t?
Biztonságos
A babák csak akkor válnak képessé arra, hogy a garatjukba juttassák az ételt, ha már képesek megbirkózni a nyeléssel is. Míg egy pürét lenyelni passzív folyamat is lehet: szinte nyelni sem kell, mert lecsúszik, ezzel az öklendező reflex is tompul, addig darabos ételt csak tudatosan tud lenyelni a pici. Mivel az öklendező reflexe is megmarad, nem kell azon izgulni, hogy ha túl nagy falatot nyel le, akkor tévútra mehet: ha valamit nem tud lenyelni, akkor egy mozdulattal visszaöklendezi és kiköpi. Ez érvényes a később szájba vett apró kirakó- és LEGO-darabokra is!
Egyszerű
A babánk is akkor eszik, amikor mi, már jó ideje azt eszi, amit mi, önállóan eszik, így nem kell egyik kezemmel az ő ételét, a másikkal a sajátomat kanalaznom. Szerintem fontos, hogy a közös étkezés családi esemény legyen, és az ilyesmit nem lehet elég korán kezdeni… 🙂
Életszerű
Egy BLW-s babával nem fordulhat elő, hogy pürében imádja a brokkolit, egészben pedig nem fogadja el, mert hogy néz már ki… Minden ételt egészben ismer meg, így később könnyen felismeri, hogy mit szeret és mit nem. Az evőeszközök használatát is természetesen, egyszerűen: utánzással lesi el.
Önállóságra nevel
Az első perctől tetszik a BLW-ben, hogy ezzel a módszerrel a kislányom úgy tanulhat meg enni, ahogy számára a legtermészetesebb: ő dönti el, hogy mikor, mit vesz a szájába és utána mit kezd vele. Valami nagyon alapvető zsigeri szinten érzem helyesnek azt, hogy már ezek az első, a saját testével kapcsolatos élményei is arról szólnak: az övé a döntés joga.
A diadalittas arckifezejés, ami egy-egy „legyőzött” új ételhez dukál, már csak ráadás… 😉
Azért nem fenékig tejfel…
A gyerekek nem ismerik a szabályokat. Előfordul, hogy egy baba előbb akar enni, mint hogy ülni tudna.
A BLW maszatos. A gyerekek nem csak az ételek ízével ismerkednek, hanem a színével, szagával, állagával is. Így pl. az én leányzóm imádta kifacsarni a dinnyét, messzire hajítani a megrágott paradicsomot és barackot. Minden étkezés után zuhany, etetőszék mosogatás, konyha felmosás. Nem tudom, hogy a pürés babák mennyivel egyszerűbbek ezen a téren…
Az igény szerinti hozzátáplálás nem kiszámítható. Nem tudhatjuk előre, hogy egy baba mikor fog felülni, vagy hogy milyen tempóban ismerkedik majd az étellel és hagyja el az anyatejet. Van, aki ezt tudja vállalni, és van, aki nem.
Mit, mikortól?
Bizonyára Te is hallottál már a „hozzátáplálási táblázatokról”: milyen ételt melyik hónapban lehet adni a babának. Nos, minimális tájékozódással a témában arra lettem figyelmes, hogy ahány ország, annyiféle táblázat… Az USA-ban pl. semmi extra ajánlás nincs azon túl, hogy mézet 1, de inkább 2 éves kor alatt ne (érthető, botulizmust okozhat). Mindezt összevetve a BLW azon feltételezésével, hogy egy gazdag választékból a babák ösztönösen azt válogatják ki, amire szükségük van, nem különösebben figyeltem a táblázatot.
Amire figyeltem, az az allergének bevezetése. (Mily’ meglepő…) Azt a döntést hoztam, hogy a top 8 allergént csak egyéves kora után fogom adni a picinknek (tej, tojás, hal, rákfélék, tengeri hal, mogyorófélék, földimogyoró, glutén, szója). A hallal még várok, amíg meg tudom vele beszélni, hogy jól rágja meg, a filét is.
A gluténnel kapcsolatban. Tudom, hogy általánosan elterjedt a 4-7 hónap között vezessük be hozzáállás. Ez az időintervallum egy olyan tanulmány eredménye, amit 150 nagy kockázatú (a családban cöliákiával vagy 1-es típusú cukorbetegséggel érintett) gyermekkel végeztek. Az ő esetükben indokolt a glutén korai bevezetése, egyébként ráér pár hónappal később is. Ami fontos: kis mennyiséggel bevezetni, úgy, hogy utána még legalább 2-3 hónapig tartson a szoptatás. (Részletes info itt.)
Saját tapasztalat
Az én kislányom csak 11 hósan ült önállóan, de már 7 hósan élénken érdeklődött az ételek iránt. Szerettem volna kivárni, hogy felüljön, de ő másképp döntött: egyik este elragadott egy újhagymát a tányéromról, és -miközben azt hittem, csak masszírozza vele a kis fogatlan ínyét- kimasszírozott a közepéből egy felnőtt falatnyi darabot. Ezután elvárta, hogy ő is ehessen.
Még sokáig az ölemben evett: szerencsére nyár volt, így nem zavart, hogy folyik a kajszibaracklé a combomon… Szerettem a picinkkel zuhanyozni napjában többször is… Nem volt légkondink és elég meleg volt amúgyis. 😉
Amíg megtanult a falattal bánni, főleg párolt répa és brokkoli volt a menü, majd fokozatosan mindig adtunk neki a tányérunkról azt, ami érdekelte, és amiről úgy gondoltuk, boldogul vele. Sokszor meglepődtünk, amikor elrabolt valamit a tányérunkról, hogy milyen ügyesen boldogul az étellel: pl. rizst felcsipegette szemenként kb. 9 hónaposan.
Ami nálunk az áttörést hozta a „kóstolgat, de inkább játszik az étellel” és az „eszik” között, az a közös tányérból evés volt. Úgy éreztem, jót tenne neki egy kis ösztönzés, így elkezdtünk egy tányérból enni. Cseles módon egyszerre kis adagokat szedtem, így látta elfogyni az ételt… és rákapcsolt!
Ami a tányérokat és evőeszközöket illeti, próbálkoztunk mi is cuki színes műanyag dolgokkal, de ezekkel csak játszani akart. Látta, hogy mi sem ilyenből eszünk, úgyhogy neki is dukál a fehér porcelán tányér és a csillogó evőeszközök. Sokszor megkaparintja a felnőtt méretű villát, kanalat és azzal eszik.
Most már ott tartunk, hogy felmosni csak esténként szoktam, és sokszor a tálcáját is csak este mosom el, mert alig megy mellé valami, az is véletlenül: szépen, tányéron belül eszik. Az egész almára szinte ráveti magát, és meg is hámozza magának (!): lerágja a héját és kiköpi (többnyire nekem). Ha meghámozom, akkor nem kell. 🙂
Amiért nagyon, nagyon hálás vagyok, hogy anno rátaláltam a BLW-re: Van egy majdnem 15 hós kislányom, aki még soha nem nyelt félre, a villát, kanalat már szépen használja (ha épp olyan kedve van, azért nagyobb részt kézzel eszik), üvegpohárból önállóan iszik (persze figyelni kell, mert fürdeni is szeret…). A hátamra csomózva is nyugodtan ehet rázós dolgokat (kesudió, mandula!), ehet, ihat séta közben, kóstolgat főzés közben, mert tudom, hogy tud bánni a falattal. Idegen helyen sem kell izgulnom, hogy vannak-e apróbb játékok az ágy alatt… Emellé még ráadás, hogy kedvenc ételei a spenót, avokádó, paradicsom, alma. Ha ezeket meglátja a konyhapulton, akkor most azonnal de rögtön adjam oda! 🙂 Az édes dolgokat (alma, banán) csak egyéves kora után kezdte megkedvelni, ezért az első szülinapi tortája is zöldséges és zöld volt. 🙂 Ami tényleg meglepett, hogy szereti, ha fűszeresen főzök, és imádja a fokhagymát, nyersen is nyalogatja…
Hasznos oldalak a témában
Nem vagyok BLW expert. Ez egy ízelítő bejegyzés volt az igény szerinti hozzátáplálásról, és arról, hogy nekünk mennyire vált be. Bővebb információért mindenképpen keresd fel ezeket az oldalakat:
- Az első BLW könyv szerzőjének blogja (angol)
- Wikipedia BLW szócikk (angol)
- BLW Facebook csoport (magyar) – Ide csatlakozz, ha még nem kezdtétek el a hozzátáplálást, és BLW-zni szeretnél.
- P&F babies – pürés és falatkás babák FB csoport – Ide csatlakozz, ha már elkezdtétek a hozzátáplálást pürékkel, de a babád BLW-zni szeretne. 🙂
- Mamami BLWiki (magyar)
- Meddig elég az anyatej? – a La Leche Liga ingyenes kiadványa a hozzátáplálásról
- +1: Ha hozzátáplálásra készülsz, (meg egyébként is): nézz meg pár videót YouTube-on arról, hogy csecsemőkön hogyan kell alkalmazni a Heimlich fogást! (Heimlich maneuver, infant)
Ha esetleg már elkezdtétek a hozzátáplálást „pürésen”, de úgy érzed, hogy Neked, vagy a babádnak szimpatikusabb lenne ez a falatkás megközelítés, akkor mindenképpen kérj tanácsot hasonló cipőben már járt édesanyáktól!
Timi mondta
Tudom a lényeget ragadom meg, de Nóri az a csodaszép Fussili az saját gyártmány, vagy szerezted valahol? Gondolom GM? köszi 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
😀 Persze, GM, ez gondolom a közös tányérból jött át. 🙂 Hogy én ilyen szép fussilit pöndörítsek… kedves. 🙂 Pasta D’Oro márkájú, kukorica. Megtalálod pl. itt is.
Bogi mondta
Szia! Az én kérdésem az lenne, hogy mi a helyzet a bogyós gyümölcsökkel (eper, szeder), amiket elvileg szintén nem lehet 1 éves kor előtt adni. BLW-ben azt sem kerülik?
Illetve még egy dolog: ajánlod a Heimlich-fogást, de én úgy tudom babákon azt nem szabad alkalmazni. A Bethesda kórház felkészítőjén mondták.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
A bogyósok kimaradtak a felsorolásból, de azt sem adtam neki 1 év alatt. Van, aki BLW-ben is tartja magát a táblázatokhoz, és külön főz a babájának, én itt a magunk útját írtam le. „Heimlich fogás” alatt nemcsak a felnőtteknél használatos hasba öklözős manőver ismert, én úgy tudom, így hívják a babás változatot is: térdre fektet, feje lejjebb legyen a mellkasánál, 5 határozott ütés a lapockák közé. A Bethesdában biztosan tudták, mit beszélnek, hallgass rájuk! 🙂
Vadász Viola mondta
Kedves Nóri!
Soha nem hallottam a BLW-ről, fogalmam sem volt arról, hogy ilyen szép neve van annak, ami természetes! ☺ Ellenben a kisebbik fiam a hozzátáplálásban is bizonyította, hogy micsoda fantasztikus ösztönlény ☺ Mi nem választottuk ezt, hanem követtük a gyerkőc ösztönös igènyeit!
A hiper szuper gőzpároló/pürésìtő nála szinte elő sem került, az étel számára 3d-ben az igazi! Köszönhetően a bejegyzésednek, már tudom, ez a BLW! ☺
Szép napot, köszönöm az információt!
Viola
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Hát igen, ez gyakran előfordul… A babák tudják, mit akarnak. 🙂
Részemről a megtiszteltetés! 🙂
Rita mondta
Sziasztok!
Az én kicsim is imádta a fokhagymát 3s a spenótot. Most már 4,5 fél éves és nagyon szereti a zöldséget és a gyümölcsöket, ami szerintem alapvető len annak köszönhető hogy ő is „rendes” ennivalót evett kis korától. Hátrány: mivel a természetes ízeket szokta meg, így nagyon nehezen tudok gyerekgyógyszert belejuttatni, mert az neki mind túl édes 😉 Nálunk a bébiétel-mentesség egyszerűen azért lett mert megpróbáltuk és iszonyúan kemény lett a széklete úgyhogy hagytuk a dolgot. 2 éves kora előtt derült ki a tej-, tojás- és búzaliszt allergiája. Bizonyos szempontból azt gondolom, szerencsére – amikor elkezdük elolvasni hogy milyen élelmiszerben mi van, az teljes sokk volt…
De igazából azért ragadtam billentyűzetet, hogy megoszzam hogy nálunk mi volt még kritikus pont az evésnél: az, hogy utálta az etetőszéket… Úgyhogy mi nagyon sokáig ettünk úgy, hogy az ölemben ült, a nagy asztalnál. Persze meghallgattuk állandóan hogy ez micsoda hülyeség már – de nekünk bejött, van egy örömmel, komótosan, jóízűen evő gyerekünk 🙂 (És miután ezt az én szüleim is így csinálták, nálunk alap hogy soha, semmilyen ennivalót nem erőltetünk bele a gyerekbe, és annyit eszik amennyi jól esik neki. És mindamellett hogy nálunk is 5 étkezés van, alapvetően az aztalnál, ha éhes mindig kap enni – hiszen mi felnőttek is ezt csináljuk alapvetően… A gyereknél meg a hirtelen növekedési /idegrendszeri érési fázisok igen energiaigényesek!
És Nóri, nagyon tetszett amit a maszatolásról írtál, nálunk az elején ugyanez volt 😉 És az is, amit az igény szerinti leválásról írtál: én igény szerint szoptattam, és sokáig, de teljesen egyetértek azzal hogy ezt csak annak jó csinálni aki ettől jól érzi magát, és nem vagyunk egyformák.
Na jó hosszút írtam – csak mindig amikor rácsodálkoznak emberek hogy mit és hogyan eszik a kislányunk, az jut eszembe, hogy de hát ebben semmi ördöngősség nincs, „csak” annyi hogy megszületése óta mit és hogyan eszik…
Andi mondta
Szia Nóri!
Nagyon szeretem az oldaladat, gratulálok a jól felépített, átgondolt írásokhoz. 🙂
Gyakorlati kérdésem a mindenmentességgel kapcsolatban az lenne, hogy ha közösségbe jár a gyerek, hogy tudod majd szabályozni, mit egyen és mit ne.
Két lányommal 4-5 évesek idén kezdték csak az ovit, egyik tojás- és glutén érzékeny (papírunk is van!!) ezért vihetem neki az egészséges ételt, másik lányom odáig van a cukros teától, az állandó kenyértől és kakaótól, cukros gabonapehelytől, amiket itthon soha sem evett .. 🙁
További sok sikert!
Andi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Andi,
Mi még nem tartunk itt korban, egyelőre elképzeléseim vannak. 🙂 Ilyenek:
Az első 3 évben megalapozzuk csemetéink egészségét, étkezési szokásait. Biztosan ki akarja majd próbálni, hogy a többi gyerek mit eszik, de bízom benne, hogy idővel (ez lehet sok lesz) majd ráérez, hogy mi a jó neki, ill. otthon úgyis rendes ételt kap. Ha nincs allergiája, nem feltétlenül akarom szabályozni, hogy mit eszik közösségben. Persze érzem magamban a lehetőséget, hogy ha az ovis menü kiveri nálam a biztosítékot, akkor emiatt megy majd alternatív oviba… Nem tudjuk őket búra alatt tartani, előbb utóbb úgyis kirepülnek. Egyszer láttam egy bioboltban egy elsőéves egyetemista leányzót, aki bio tk. péksütit vett nasinak, pedig mellettünk volt egy Princess is… Szerintem itt látszik majd, hogy mit hozott otthonról.
Varga-Szabó Fanni mondta
Szia Nóri!
Tökre meglepődtem, amikor azt írtad, hogy a halat mikor fogod bevezetni a kislányod étrendjébe. Teljesen azt hittem eddig, hogy vegánok vagytok. Nem sok ideje olvaslak még, úgyhogy lehet hogy kimaradt valamilyen info. Mindenesetre érdekelne , hogy kislányodat vegyes táplálkozásúként vagy vgánként neveled-e. Köszi:)
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
szerintem azt írtam, hogy a top8 allergéneket, amik között a hal is szerepel, mikor vezetném be. 😉
Egyébként kérdésedre válaszolva, nálunk az a szabály, hogy mindkettőnk tányérjáról ehet, és mivel apukája mindenféléket eszik, így ő is eszik mindenféléket. Ha érdekelnek a miértek, akkor azt emelném ki, hogy szerintem a picik tudják, hogy mi kell nekik, és szerintem felesleges feszültséget szülne, ha azt mondanám neki, hogy ezt-azt nem ehet meg Apa tányérjáról.
Eszter mondta
Kedves Nóri,
Hollandiában élek, van egy négyhónapos anyatejes babám. Itt a gyerekorvos biztatott, hogy 4-6 hónap között kóstoltassak vele tojást és földimogyorót, az allergia megelőzése miatt. Majdnem lefordultam a székről, hogy ez az eü ajánlás. Én pont, hogy ezeket a nehezebben emészthető dolgokat jóval később vezetném be az étrendbe. Itthon gluténmentes mindenevők vagyunk, de számomra cél a vega életmódra való fokozatos átállás.
Nem találtam meggyőző indokot a neten, ami azt bizonyítaná, hogy tényleg 4-6 hónap között érdemesebb a gyerekkel ezeket a problémás dolgokat kóstoltatni. Csak olyat olvastam, hogy a családban előforduló cöliákia vagy 1-es típusú cukorbetegségnél segít ez valóban.
Látom a cikkedből, hogy te is vártál az allergének bevezetésével, de ha erről van plusz információk, szívesen olvasnám.
Köszönöm. Jó, hogy vagy!
Eszter