2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
„Sűrített levegő” Szoktam viccelődni, ha valaki megkérdezi… 🙂
Amikor elkezdtem használni a „mindenmentes” kifejezést, még szóviccnek tűnt, most pedig már lépten-nyomon szembejön velem, ráadásul -elég szórakoztató módon- ahányszor csak felkapom erre a fejem, mindig más és más jelentésben szerepel! Ezért látom úgy, hogy itt az ideje megosztanom a gondolataimat arról, hogy mitől mentes, és ami még fontosabb: mi van abban, ami mindenmentes?
Mindenmentes??
Megér egy pár szót a kezdet kezdete is: honnan is vettem anno ezt a kis szóviccet? Kozmetikusnál jártam, aki kedvesen érdeklődött, hogy megy az életmódváltás: előző randinkon meséltem neki, hogy ezentúl cukormentesen kell ennem, és számolgatnom kell, hogy mennyit! (ó jaj…) Mikor elmeséltem, hogy remekül álltam, de most kiderült, hogy glutén- és tejtermékmentesen is kell ennem, akkor nevetve szaladt ki belőle a kérdés: akkor most már mindenmentesen eszel?! Hát így kezdődött.
Ez a kifejezés persze sokaknak sokfélét jelenthet az aktuális helyzetüktől függően (ki mit nem ehet), és azok, akik régóta követik a blogom, valószínűleg nem lesznek sokkal okosabbak ettől a bejegyzéstől, mégis szeretném összeszedni, hol is állok azoknak, akik csak mostanság találnak rám, vagy már régen olvasnak, de elvesztették a fonalat.
Cukormentes
Kevés olyan élelmiszert ismerek, ami bizonyítottan, tuti biztos nem használ nekünk, mégis általánosan elfogadott, hogy fogyasztjuk. A cukor ilyen, ezért jobb minél előbb búcsút venni tőle. A természetes dolgokat szeretem, ezért az esetek 99+%-ban steviát vagy nyírfacukrot használok helyette. Régi bejegyzésekben találtok folyékony édesítőszert is, mert szerintem ez is jobb a cukornál (édesítőszerekről, édesítési lehetőségekről részletesen itt írtam), és amíg nem találtam rá a stevia porra, amit azóta is használok, édesítőszerrel sütöttem.
Fontos még, hogy a receptjeim nem csak cukormentesek, hanem szénhidrátcsökkentettek és minél nagyobb arányban lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak: nemcsak inzulinrezisztenciával, PCOS-sel és cukorbetegséggel élőknek, hanem azoknak is, akik szeretnék ezeket elkerülni.
Gluténmentes
A gluténmentes étkezés nagyon sokakat érint, és már korántsem olyan nagy talány, mint amikor először megjelent a köztudatban. Amit fontosnak tartok a gluténmentességet illetően, hogy az ételek ne csak a „mi nélkül”-ről szóljanak: rosszul vagyok a keményítő alapú habkönnyű, csupa gyorsan felszívódó szénhidrát termékektől… Készüljenek a gluténmentes ételek, sütemények is tápanyagokban gazdag, teljes kiőrlésű gabonákból.
Tejtermékmentes
Számomra a mindenmentes nem csak laktózmentes: tejfehérje mentes is, azaz állati tejtermékek nélkül készül. Egyrészt, mert egyre többen nem tolerálják a tejfehérjét sem, másrészt ha jobban meggondoljuk a tehéntej amúgy sem nekünk készül. 😉 Ha jobban meggondolom, a növényi tejek világa összehasonlíthatatlanul változatosabb.
Tojásmentes
A tojásmentesség egy barátnőm kérésére kezdődött, és meglepődve tapasztaltam, hogy a gluténmentes süteményeim jobban sikerülnek tojás nélkül! Így szép lassan teljesen kikopott a sütésemből a tojás, főzni sem főzök vele. Kapható mindenféle furfangos tojáshelyettesítő por, de jobban szeretem ezt is természetes alapanyagokkal megoldani: pl. chia mag-, lenmag-„tojással”.
Szója?
Elég ritkán használok szóját, leggyakrabban tamari szójaszószt: akár el is hagyható a receptből, bár sokszor ez teszi fel az i-re a pontot. A fermentált szójatermékek szerintem értékes tápanyagforrások, nem véletlen, hogy Ázsia országaiban hagyományuk van. A nem fermentált szójatermékekkel (tofu, szójatej) óvatosabb vagyok, csak alkalmanként eszem, ritkán találkozhatsz velük az oldalamon.
Olajos magvak?
A szénhidrátcsökkentés miatt nehezen tudom megkerülni az olajos magvakat a süteményekben, de már jó ideje igyekszem azokra is gondolni, akik nem ehetnek pl. diót, mandulát, és keresek más megoldást, vagy legalább adok egy tippet, hogyan kerülheted el…
Tehát a „mindenmentes” az én olvasatomban nemcsak mentes sok dologtól, de tápanyagokban is gazdag: minél teljes értékűbb, természetes alapanyagokból készül.
Biztosan észrevetted, hogy volt egy időrendűség abban, ahogy ez nálam kialakult: nem az összes receptem mindenmentes. Az egyéni preferenciáidnak megfelelően a jobb oldalsávban és a „Receptek” menüpont alatt is megtalálható keresővel tudsz keresni!
Boros Ildikó mondta
Szia Nóri!
Részemről teljesen odáig vagyok a receptjeidért ( sajna, vannak olyanok amelyek tiltottak nekem..pl. kesudió, amit könnyű használni nem is nagyon drága,) de annyira meg lehet szokni ezt! A párom is meg szokta kóstolni amit főzök,m néha egészen meglepődve közli, milyen finom! Pedig, Ő jól főz és húsevő!
Én nagyon jól el vagyok egy friss salátával, de imádom a tápiókát és a chiat is. A gyümölcsökről ne is beszéljünk!
Ezért várom nagyon a szakácskönyvedet is!!!!!
Megkérdezték már tőlem is, hogy megy a diétám? Ilyenkor elmagyarázom, ez miért is nem diéta? Sokan nem értik. Szerencsés vagyok a családommal, a barátaimmal, mindenki remekül tolerálja és érdekli is őket sok minden.
nem túl régi rajongód!
Ildikó
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Hát igen, ez a diéta dolog nekem is sokszor szöget üt a fejembe… 🙂 Az én férjem is sokszor megjegyzi, hogy ez vagy az igazából tök jó lenne hús nélkül is (ha kéri, sütök neki)… 😀
Zita mondta
Szia Nóri! Szuper ez az összefoglalód, már én is nagyon vátom a szakácskönyvedet! 🙂
Arra lennék még kíváncsi, hogy mit gondolsz a tápiókalisztről/-keményítőről? Nekem is az általad definiált mindenmentes diéta szerint kell étkeznem (IR, glutén, tej és tojás nélkül), azonban emellett a kukoricalisztet is mellőznöm kell.
Ezért gondoltam, hogy állományjavítóként megpróbálkozok a tápiókaliszt használatával kenyérsütésnél (nyilván csak kis mennyiséggel tettem bele). Egész jó lett, de mivel keveset tudok a tápiókáról, érdekelne a véleményed. Vagy az, hogy van-e ötleted arra, hogy mivel lehetne legjobban helyettesíteni a kukoricát?
Nagyon köszi előre is a segítséget!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
a tápióka is gyors CH, úgyhogy mértékkel, állományjavítónak használd csak. Én is használom itt-ott a keményítőjét, mert jól összetartja a dolgokat. A kukoricalisztet nem nagyon használom már, a kenyeremben volt még anno, onnan igazából kis is hagyható, ha a többi lisztből arányosan többet teszel. Nem is tudom, talán barna rizsliszt elég hasonló hozzá.
Zita mondta
Köszi! 🙂
Illés Ágnes mondta
Kedves Nóri!
Amit megteszel egészségedért példaértékű!
Sokan tanulhatnának kitartásodból!
Jó olvasni azokat a hálás sorokat, melyeket azért kapsz, mert még több „sorstársunk” megfogad és optimista szavaid nyomán otthonában is hasznosít.
Én is többféle „diétát” kell, hogy tartsak, mi több, amit egyik „bajom” miatt nem fogyaszthatok, mert árt, a másik „bajom” megengedné. Nem könnyű összeegyeztetni ezeket úgy, hogy mindkét „bajom”-nak kedvezzek. De soraid, ötleteid sokat segítenek.
Szép napot, jó egészséget kíván,
Ágnes
Feketéné Fekete Julianna mondta
Kedves Nóri!
Egy hete kivették a teljes pajzsmirigyemet. Ma vettem be az első hormongyógyszert, minimális reggelit ettem a fél óra eltelte után /2 db korpovit, 1 kicsi banán, pár szem tökmag, kb 1 táskanál apró töpörtyű. Ittam kb fél dl kávét üresen. Most van fél 10, hányingerem van, kapar a torkom, refluxos tüneteim vannak. Valamit nem jól csináltam?
Kérlek ha tudsz adjál tanácsot. Ma találtam rá a blogodra, úgy érzem lehet hogy itt lesz a megoldás is. Nem szeretnék még jobban meghízni /99 kg/, mert ez várható, ha u.úgy étkezem mint a műtét előtt. Lehet hogy ma az első napot túl drasztikusan kezdtem, de komolyan változtatni akarok az elkövetkező időkre életmódomon. Előre is köszi.
Judy
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves Judy,
sajnos nem tudok érdemben hozzászólni a kérdésedhez: a műtét következményei, utóhatásai tekintetében fordulj ahhoz értő szakemberhez.
A reggelidhez: nem tudom, hogy korábban miket ettél, és ez most ahhoz képest mekkora változás volt, de a banán+kávé kombinációt az én gyomrom sem viselné szó nélkül, de lehet, hogy ez egyedi…